Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VY_32_INOVACE_CH3 - 13 Cévní a dýchací soustava AUTOR : Mgr. Jana Krajinová VYTVOŘENO : říjen 2011 STRUČNÁ ANOTACE : Laboratorní práce. Téma: Cévní a dýchací.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VY_32_INOVACE_CH3 - 13 Cévní a dýchací soustava AUTOR : Mgr. Jana Krajinová VYTVOŘENO : říjen 2011 STRUČNÁ ANOTACE : Laboratorní práce. Téma: Cévní a dýchací."— Transkript prezentace:

1 VY_32_INOVACE_CH3 - 13 Cévní a dýchací soustava AUTOR : Mgr. Jana Krajinová VYTVOŘENO : říjen 2011 STRUČNÁ ANOTACE : Laboratorní práce. Téma: Cévní a dýchací soustava. Měření tepové a dechové frekvence a tělesné teploty. Časová náročnost : 1 vyučovací hodina v součinnosti s elektronickou verzí učebnice FRAUS Přírodopis 8 Použitý zdroj: učebnice FRAUS Přírodopis 8 Tento materiál byl vytvořen jako učební dokument projektu inovace výuky v rámci OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost

2 Cévní soustava  Vyjmenuj části cévní soustavy:

3 Cévní soustava  Vyjmenuj části cévní soustavy: srdce cévy krev

4 Cévní soustava  Jaký má význam?

5 Cévní soustava  Jaký má význam? transport termoregulace imunita

6 Srdce  Kde je srdce uloženo?

7 Srdce  Kde je srdce uloženo?

8 Srdce  Kde je srdce uloženo?  V hrudníku mezi plícemi

9 Srdce  Co je srdce? Čím je tvořeno?

10 Srdce  Co je srdce? Čím je tvořeno?  Srdce je dutý sval

11 Srdce  Co je srdce? Čím je tvořeno?  Skládá se ze 4 částí: pravé a levé předsíně a pravé a levé komory

12 Srdce  Jak srdce pracuje?

13 Srdce  Jak srdce pracuje?  Části srdce se střídavě smršťují a ochabují = naplňují se krví a vytlačují krev do oběhu.

14 Tep  Tep (puls) je tlaková vlna, která je vyvolaná vypuzením krve z levé komory do aorty a dál do celého těla.  Odpovídá srdečnímu rytmu.

15 Měření tepu Tep nejsnadněji nahmatáme:  na vřetení tepně na palcové straně u zápěstí  na krkavici na krku  v tříslech  u kotníků

16 Měření tepu  Měříme počet tepů za 1 minutu.  Je vhodné měřit jen 20 sekund a vynásobit 3x

17 Tepová frekvence závisí na mnoha faktorech  na věku  pohlaví  hmotnosti  trénovanosti  na genetických faktorech …

18 Dýchací soustava  Zajišťuje přísun kyslíku do krve a odvod oxidu uhličitého.

19 Dýchání Dechová frekvence: u novorozenců: 40 – 50 vdechů za minutu u dospělých osob: 10 – 18 vdechů za minutu Objem normálního vdechu: 0,5 l vzduchu Dýchací pohyby: vdech – objem hrudní dutiny se zvětšuje - bránice se zplošťuje - mezižeberní svaly zvětšují hrudník

20 LABORATORNÍ PRÁCE TEPOVÁ A DECHOVÁ FREKVENCE, TĚLESNÁ TEPLOTA 1. Zjisti, jak se změní počet tepů a dechů po námaze Pomůcky: hodinky nebo stopky Postup: Spočítej si počet tepů za 1 minutu v klidu a po tělesné námaze. Vhodnější než 20 dřepů je podle podmínek běh alespoň 3 minuty. Měř, jak se mění počet tepů při zklidňování. Obdobným způsobem počítej i počet dechů. 2. Měření tělesné teploty Pomůcky: teploměr Postup: Lékařským teploměrem si změř v podpaží teplotu těla. Napiš na tabuli své jméno a teplotu, porovnej s ostatními spolužáky. Jaká je nejnižší a nejvyšší teplota spolužáků?


Stáhnout ppt "VY_32_INOVACE_CH3 - 13 Cévní a dýchací soustava AUTOR : Mgr. Jana Krajinová VYTVOŘENO : říjen 2011 STRUČNÁ ANOTACE : Laboratorní práce. Téma: Cévní a dýchací."

Podobné prezentace


Reklamy Google