Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Pojem multimédia znamená v počítačové terminologii spojení informací sdělovaných ve více formách (nejčastěji grafika, zvuk a text). Abychom si multimedií.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Pojem multimédia znamená v počítačové terminologii spojení informací sdělovaných ve více formách (nejčastěji grafika, zvuk a text). Abychom si multimedií."— Transkript prezentace:

1

2 Pojem multimédia znamená v počítačové terminologii spojení informací sdělovaných ve více formách (nejčastěji grafika, zvuk a text). Abychom si multimedií mohli užít dosyta, potřebujeme k tomu patřičné počítačové vybavení. Dnes už jsou prakticky veškeré počítače, které můžeme koupit v bezpočtu obchodů, připraveny pro multimediální provoz.

3 Počítače v dnešní době dokáží přehrát zvuk, dokáží zobrazit obrázek, přehrát a editovat videozáznam a umí počítat trojrozměrnou grafiku v reálném čase. Spojením obrazu, zvuku a vidosekvence vznikl nový směr v oblasti výpočetní techniky. Multimedia se stala velmi populární oblastí právě díky nenásilné formě podávání informací. Multimediální encyklopedie a příručky obsahují informace uspořádané takovým způsobem, jaký u běžně tištěných knih není možný. Jedná se především o hypertextové odkazy, různé prohledávací mechanismy a zejména o interaktivní komunikaci.

4 Proč jsou multimediální programy tak oblíbené? interaktivní- znamená to, že komunikují s uživatelem, uživatel určuje směr, kterým se program (hra) bude ubírat, může zasahovat do chodu programu grafika- programy jsou většinou zpracovány a podány v kvalitní líbivé počítačové grafice, informace je tak podávána nenásilnou a názornou formou hypertext- podobně jako u internetových stránek je i v multimediálních programech s oblibou užíván hypertext, prostřednictvím hypertextu se lze plynule z jednoho tématu dostat do jiné tématické oblasti pouhým klepnutím tlačítka myši Proč jsou multimediální programy tak oblíbené? interaktivní- znamená to, že komunikují s uživatelem, uživatel určuje směr, kterým se program (hra) bude ubírat, může zasahovat do chodu programu grafika- programy jsou většinou zpracovány a podány v kvalitní líbivé počítačové grafice, informace je tak podávána nenásilnou a názornou formou hypertext- podobně jako u internetových stránek je i v multimediálních programech s oblibou užíván hypertext, prostřednictvím hypertextu se lze plynule z jednoho tématu dostat do jiné tématické oblasti pouhým klepnutím tlačítka myši

5 PROCESORAMD DURON- 1,3 GHz OPERAČNÍ PAMĚŤ RAM256 MB PEVNÝ DISKSEAGATE 60 GB DVD MECHANIKA CD-RW MECHANIKA GRAFICKÁ KARTAnVidia GeForce 4- 64 MB + tv out ZVUKOVÁ KARTASOUND BLASTER LIVE! + odpovídající reproduktory OPERAČNÍ SYSTÉMWINDOWS 2000, lépe WINDOWS XP + multimediální klávesnice, optická myš, inkoustová tiskárna, skener a software pro práci s multimedii Moje představa ideálního multimediálního počítače s přihlédnutím k rozumné ceně je asi taková:

6 V souvislosti se zvukovou kartou je potřeba se zmínit o její důležité funkci- digitalizaci zvuku.

7 Digitalizace zvuku probíhá tak, že analogový signál je veden přes převodník, kde jsou určitou rychlostí snímány jeho charakteristiky. Rychlost snímání se nazívá vzorkovací frekvence.Rychlost snímání se nazívá vzorkovací frekvence. Rychlost snímání se nazívá vzorkovací frekvence.

8 SOUND BLASTER LIVE! 5.1 Pro kvalitní multimediální využití je v dnešní době nejvhodnější zvuková karta Sound Blaster LIVE! 5.1 Jde o dokonalou zvukovou kartu firmy Creative určenou pro domácí i profesionální využití. Vhodná pro připojení k DVD a pro hraní těch nejnáročnějších her, které již podporují 5.1 technologii. Vhodná pro připojení k DVD a pro hraní těch nejnáročnějších her, které již podporují 5.1 technologii.

9 VLASTNOSTI SB LIVE ! 5.1 Přehrávání 64 kanálů současně - možnost volby frekvence vzorkování pro každý zvlášť. Každý zvukový kanál může fungovat jako hlas syntetizátoru pracujícího s tabulkou vzorků zvuku. Každý z audio kanálů může přehrávat osmi nebo 16-bitová data z paměti hostitelského počítače. Dvojice kanálů může být naprogramována tak,aby přehrávala osmi nebo 16-bitová prokládaná data z paměti hostitelského počítače Záznam s frekvencí vzorkování 48kHz z formátu AC97 konvertuje do osmi běžných vzorkovacích frekvencí do paměti hostitelského počítače. Přehrávání 64 kanálů současně - možnost volby frekvence vzorkování pro každý zvlášť. Každý zvukový kanál může fungovat jako hlas syntetizátoru pracujícího s tabulkou vzorků zvuku. Každý z audio kanálů může přehrávat osmi nebo 16-bitová data z paměti hostitelského počítače. Dvojice kanálů může být naprogramována tak,aby přehrávala osmi nebo 16-bitová prokládaná data z paměti hostitelského počítače Záznam s frekvencí vzorkování 48kHz z formátu AC97 konvertuje do osmi běžných vzorkovacích frekvencí do paměti hostitelského počítače.

10 Prostorový a 3D zvuk Technologie Prostorový a 3D zvuk Technologie Uživatelem volitelné nastavení je optimalizováno pro sluchátka, 2, 4 nebo 5.1 kanálové reproduktorové systémy. Urychluje zpracování příkazů a technologií Microsoft® DirectSound® a DirectSound3D a technologie EAX®. Technologie Creative® Multi Speaker Surround® (CMSS®) umožňuje míchání zvukových prostorů v reálném čase a také několika různých zdrojů zvuku při použití 2 nebo více kanálových reproduktorových systémů

11 Efektový stroj Patentovaný efektový procesor EMU10K1® od společnosti E-Mu Systems - podporuje digitální efekty v reálném čase jako jsou odrazy, sbor, ozvěna, flažolety, posun ladění, morfování zvuku, kruhový modulátor, kolísání zvuku a zkreslení aplikovatelné na jakýkoliv zdroj zvuku. - schopný zpracování, namíchání a prostorového umístění zvukových dat s použitím až 131 hardwarových kanálů na kartě. - na přání modifikovatelná efektová architektura umožňuje převzít řízení nad zvukovými efekty a kanály. - plně digitální mixér zajišťuje míchání všech zvuků v digitální podobě, čímž se ze zvuku odstraňuje šum. - plná možnost ovládání výšek, basů a efektů u všech zdrojů zvuku

12 Když už jsem se zmínil o digitalizaci zvuku, proč se také nezmínit o digitalizaci videa. K tomu musíte vlastnit TV kartu, která potom s příslušným softwarem a hardwarovým vybavením splní vaše požadavky.

13 Když už si u počítače nevíte rady, staré mp3 už vás nebaví, vždy se hodí TV karta, i když v dnešní době televize nemají moc záživný program. Možnosti TV karty jsou veliké. Kdo by řekl, že se např. SONY PlayStation může "hrát" přes PC…

14 VÝHODY: Budete nezávislí na možná jediné TV v domácnosti Dnes nízká cena (kolem 2 tisíc) Většinou integrace FM rádia Možnost digitalizace (grabování) – nahradíte i video Vstup S-video, pomocí kterého můžete propojit kameru, video, PlayStation a kdo ví, co ještě… Teletext – dnes již zastaralý, ovšem pokud potřebujete program televizí na večer, je zbytečné se připojovat na Internet, totéž platí pro předpověď počasí či aktuálních zpráv. VÝHODY: Budete nezávislí na možná jediné TV v domácnosti Dnes nízká cena (kolem 2 tisíc) Většinou integrace FM rádia Možnost digitalizace (grabování) – nahradíte i video Vstup S-video, pomocí kterého můžete propojit kameru, video, PlayStation a kdo ví, co ještě… Teletext – dnes již zastaralý, ovšem pokud potřebujete program televizí na večer, je zbytečné se připojovat na Internet, totéž platí pro předpověď počasí či aktuálních zpráv.

15 POUŽITÉ ZDROJE INTERNET- výsledky vyhledávání KNIHA- S počítačem (nejen) k maturitě, autor: Pavel Navrátil


Stáhnout ppt "Pojem multimédia znamená v počítačové terminologii spojení informací sdělovaných ve více formách (nejčastěji grafika, zvuk a text). Abychom si multimedií."

Podobné prezentace


Reklamy Google