Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

POLÁRNÍ PÁS. Základní škola Choltice, okres Pardubice - "Učíme se pro život" Šablona: č. III/2 Inovace a zkvalitnění výuky pomocí ICT Pořadové číslo:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "POLÁRNÍ PÁS. Základní škola Choltice, okres Pardubice - "Učíme se pro život" Šablona: č. III/2 Inovace a zkvalitnění výuky pomocí ICT Pořadové číslo:"— Transkript prezentace:

1 POLÁRNÍ PÁS

2 Základní škola Choltice, okres Pardubice - "Učíme se pro život" Šablona: č. III/2 Inovace a zkvalitnění výuky pomocí ICT Pořadové číslo: 45 Autor: Mgr. Vyhnálková Zuzana Ověření ve výuce: 5. třída Datum ověření: 15.10.2012

3 Metodika: 1. Prohlédněte si prezentaci a vyslechněte výklad. 2. Na mapě ukažte probírané oblasti. 3. Porovnejte, co mají společného živočichové, kteří zde žijí a rostliny, jež tu rostou. 4. Znáte další organismy, se kterými se můžeme setkat v polárních oblastech? 5. Odpovězte na otázky a odpovědi si zkontrolujte. Klíčová slova: Severní a jižní pól, tundra, Arktida, Antarktida, polární noc.

4 CHARAKTERISTIKA:  Nachází se v blízkosti severního a jižního pólu.  Po většinu roku je pokrytý ledem. Sníh taje jen v létě.  V polárním létě svítí slunce 24 hodin denně.  Polární noc trvá téměř půl roku, slunce nevychází vůbec nebo jen krátce.  Typickým společenstvem je tundra.

5 SEVERNÍ POLÁRNÍ PÁS (Arktida)  JE POKRYTÝ TUNDROU.  ROSTLINY JSOU NÍZKÉ, PLAZIVÉ. RYCHLE KVETOU A VYTVÁŘEJÍ SEMENA A PLODY.  PŮDA ZŮSTÁVÁ I V LÉTĚ DO HLOUBKY PROMRZLÁ. V LÉTĚ TAJE LED NA POVRCHU A VYTVÁŘÍ JEZÍRKA A BAŽINY. V NICH SE MNOŽÍ VELKÉ MNOŽSTVÍ KOMÁRŮ.

6 ROSTLINY SEVERNÍHO POLÁRNÍHO PÁSU: bříza trpasličí, vrba bylinná

7 Lišejníky

8 Živočichové: sob, lední medvěd – mají silnou vrstvu tuku a dlouhou srst

9 Vlk, zajíc bělák

10 Pižmoň, liška polární

11 JIŽNÍ POLÁRNÍ PÁS (Antarktida)  Jižní pól je téměř celý pokrytý ledem silným několik kilometrů.  Nejdrsnější podnebí na Zemi.  Až – 80 °C.  Žijí a rostou zde jen velmi přizpůsobivé organismy – hlavně mechy a lišejníky.  Živočichové žijí především u pobřeží – získávají potravu z vody.  V polárních vodách se nachází mnoho planktonu, proto zde i mnoho ryb a velryb.

12 Živočichové: tučňáci, rypouši

13 Tuleni, lachtani

14 Otázky:  1. Vyjmenujte 4 živočichy žijící v severním polárním pásmu.  2. Popište jižní polární pás.  3. Vyjmenujte živočichy žijící v jižním polárním pásu.  4. Jak se jinak řekne Jižní polární pás?  5. Jak jsou živočichové přizpůsobení k přežití podmínek Antarktidy?  6. Dosahují rostliny v Arktidě vysokého vzrůstu? Proč?  7. Jak se nazývá typické společenstvo rostlin v Arktidě?

15 Odpovědi:  1. Sob, medvěd lední, zajíc bělák, vlk, liška polární, pižmoň.  2. Pokrytý ledem, velmi chladné podnebí.  3. Tučňák, rypouš, tuleň, lachtan, plankton, ryby.  4. Antarktida.  5. Dlouhé chlupy, hodně podkožního tuku.  6. Ne. Vítr a led obrušují jejich pupeny, a proto nemohou vyrůst.  7. Tundra.

16 Zdroje: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/9c/LocationPolarRegion s.png/330px-LocationPolarRegions.png http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4c/Betula_nana_upernavik_kuj alleq_2007-07-25_1.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/17/Salix_herbacea_a3.j pg/258px-Salix_herbacea_a3.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:20070818-0001-strolling_reindeer.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d8/2010_Finland_Pallas tunturi_Rangifer_tarandus.JPG/220px- 2010_Finland_Pallastunturi_Rangifer_tarandus.JPG http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b6/Ursus_maritimus_in _Alaska.jpg/280px-Ursus_maritimus_in_Alaska.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/ed/Polarwolf004.jpg/25 0px-Polarwolf004.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d5/Arctic_Hare.jpg/250 px-Arctic_Hare.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c8/Ovibos_moschatus_b y_Dixi.jpg/260px-Ovibos_moschatus_by_Dixi.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e4/Terianniaq- Qaqortaq-arctic-fox.jpg/250px-Terianniaq-Qaqortaq-arctic-fox.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a3/Aptenodytes_forsteri _-Snow_Hill_Island,_Antarctica_-adults_and_juvenile-8.jpg/258px- Aptenodytes_forsteri_-Snow_Hill_Island,_Antarctica_-adults_and_juvenile-8.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/9c/LocationPolarRegion s.png/330px-LocationPolarRegions.png http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4c/Betula_nana_upernavik_kuj alleq_2007-07-25_1.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/17/Salix_herbacea_a3.j pg/258px-Salix_herbacea_a3.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:20070818-0001-strolling_reindeer.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d8/2010_Finland_Pallas tunturi_Rangifer_tarandus.JPG/220px- 2010_Finland_Pallastunturi_Rangifer_tarandus.JPG http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b6/Ursus_maritimus_in _Alaska.jpg/280px-Ursus_maritimus_in_Alaska.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/ed/Polarwolf004.jpg/25 0px-Polarwolf004.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d5/Arctic_Hare.jpg/250 px-Arctic_Hare.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c8/Ovibos_moschatus_b y_Dixi.jpg/260px-Ovibos_moschatus_by_Dixi.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e4/Terianniaq- Qaqortaq-arctic-fox.jpg/250px-Terianniaq-Qaqortaq-arctic-fox.jpg

17 http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/6c/Mating_scene_ with_elevated_Alpha_Male._Elephant_Seals_of_Piedras_Blancas.jpg/285px- Mating_scene_with_elevated_Alpha_Male._Elephant_Seals_of_Piedras_Blanc as.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/98/Crabeater_Se al_in_Pl%C3%A9neau_Bay,_Antarctica.jpg/285px- Crabeater_Seal_in_Pl%C3%A9neau_Bay,_Antarctica.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d3/Zalophus_calif ornianus_wollebaeki.JPG/275px-Zalophus_californianus_wollebaeki.JPG


Stáhnout ppt "POLÁRNÍ PÁS. Základní škola Choltice, okres Pardubice - "Učíme se pro život" Šablona: č. III/2 Inovace a zkvalitnění výuky pomocí ICT Pořadové číslo:"

Podobné prezentace


Reklamy Google