Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Infračervené záření. Objevitel Objevitelem infračerveného záření v roce 1800 je britský astronom William Frederic Herschel. K objevu infračervených paprsků.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Infračervené záření. Objevitel Objevitelem infračerveného záření v roce 1800 je britský astronom William Frederic Herschel. K objevu infračervených paprsků."— Transkript prezentace:

1 Infračervené záření

2 Objevitel Objevitelem infračerveného záření v roce 1800 je britský astronom William Frederic Herschel. K objevu infračervených paprsků mu pomohlo zjištění enormního nárůstu teploty v červeném pásmu viditelného světla při rozložení slunečního světla skleněným hranolem, které signalizovalo přítomnost pro lidské oko ještě dalšího, ale už neviditelného záření.

3 Jak vzniká infračervené záření??? Slunce je základním zdrojem infračervené energie. Byli jste někdy venku za polojasného jarního počasí o teplotě kolem 30 stupňů a cítili se velice příjemně, když se slunce schovalo za jeden z nemnoha mraků? I když okolní teplota nepoklesla, cítili jste příjemné ochlazení, protože mrak nedovolil plný průchod infračerveným paprskům. Infračervené teplo v Infračerveném Termálním Systému má stejné vlastnosti jako teplo z našeho slunce, anebo jako teplo vyzařovaném naším tělem potřebné k udržení naší tělesné teploty. Slunce je základním zdrojem infračervené energie. Byli jste někdy venku za polojasného jarního počasí o teplotě kolem 30 stupňů a cítili se velice příjemně, když se slunce schovalo za jeden z nemnoha mraků? I když okolní teplota nepoklesla, cítili jste příjemné ochlazení, protože mrak nedovolil plný průchod infračerveným paprskům. Infračervené teplo v Infračerveném Termálním Systému má stejné vlastnosti jako teplo z našeho slunce, anebo jako teplo vyzařovaném naším tělem potřebné k udržení naší tělesné teploty.

4 Na obrázku je schematicky naznačen obor vlnových délek celého elektromagnetického spektra – od nejkratších po ty nejdelší. Uzounkou oblast mezi 400 až 700 nm můžeme vnímat zrakem a tento obor elektromagnetického záření jsme nazvali světlo. Na obrázku je schematicky naznačen obor vlnových délek celého elektromagnetického spektra – od nejkratších po ty nejdelší. Uzounkou oblast mezi 400 až 700 nm můžeme vnímat zrakem a tento obor elektromagnetického záření jsme nazvali světlo.

5 Schematicky naznačuje princip snímání vlastního tepelného záření těles v daleké IR oblasti: studené pozadí (1) vydává dlouhovlnné IR záření. O něco teplejší těleso (2) vydává taktéž dlouhovlnné záření, ale s kratší vlnovou délkou. IR kamera (3) je schopna toto záření zachytit a vizualizovat ve falešných barvách (4). Schematicky naznačuje princip snímání vlastního tepelného záření těles v daleké IR oblasti: studené pozadí (1) vydává dlouhovlnné IR záření. O něco teplejší těleso (2) vydává taktéž dlouhovlnné záření, ale s kratší vlnovou délkou. IR kamera (3) je schopna toto záření zachytit a vizualizovat ve falešných barvách (4).

6 Infračervené záření působí „časné", při opalování ihned nastupující zčervenání kůže. V prostředí, kde působí toto záření dlouhodobě, vyvolává na kůži změny, které jsou hodnoceny jako zarudnutí způsobené cévkami rozšířenými ohněm nebo sálavým teplem. Na postižené kůži se objevují trvalé změny v podobě síťovité pigmentace a někdy i mírného ztenčení kůže. Jak působí na člověka

7 Kde se využívá infračervené záření??? Noktovizor: Noktovizory pracují v infračerveném pásmu blízkém viditelnému světlu. Nezachycují proto tepelné záření (těles s běžnými teplotami), které má nižší frekvence a které využívá termovize. Noktovizor zesiluje záření o vlnových délkách 700 až 1000 nm a převádí ho do viditelné oblasti spektra. Obraz se obvykle zobrazuje na zeleném stínítku. Uživatel tak vidí monochromatický, zelený obraz.

8 I člověk je zdrojem záření Infračerveného záření z přirozených nebo umělých zdrojů se dnes využívá v řadě oborů lidské činnosti. K sušení, vytápění a ohřevu, v infračervené spektroskopii, ve vojenské technice k navádění raket nebo u přístrojů pro noční vidění.

9 zajímavost H. Schmitz, H. Bleckmann a M. Mürtz objevili při studiu elektrofyziologie krasců rodu Melanophila orgány citlivé na tepelné záření. Jde o první nález infračervených receptorů u hmyzu. Autoři optomisticky očekávají, že by jejich poznatky mohli využívat vývojáři nových infračervených čidel. Krasec Melanophila acuminata

10 Zdroje: http://www.night-vision.cz/ http://vesmir.msu.cas.cz/Pavel/termopercepce.html http://vademecum.hvezdarna.cz/new/pdf/08-1-65.pdf http://www.paladix.cz/clanky/co-to-je-a-jak-se-chova-infracervene- zareni.html?PLXID=847176b89f8e10fb842b3ac93c0617ca http://www.odbornecasopisy.cz/index.php?id_document=37584 http://books.google.cz/books?id=XZGg9qKgm0QC&pg=PA62&lpg=PA62&d q=infra%C4%8Derven%C3%A9+z%C3%A1%C5%99en%C3%AD&source =bl&ots=GoNn- vQPWw&sig=OrumizCDOEcJqVKClzLBJK7mAkY&hl=cs&sa=X&oi=bo ok_result&resnum=10&ct=result#PPA201,M1 http://www.czechdesign.cz/index.php?status=c&clanek=85&lang=1


Stáhnout ppt "Infračervené záření. Objevitel Objevitelem infračerveného záření v roce 1800 je britský astronom William Frederic Herschel. K objevu infračervených paprsků."

Podobné prezentace


Reklamy Google