Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Barva těles. Barva těles má několik příčin: 1.Schopnost lidského oka odlišně vnímat světlo o různé vlnové délce. 2.Schopnost předmětů světlo o určitých.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Barva těles. Barva těles má několik příčin: 1.Schopnost lidského oka odlišně vnímat světlo o různé vlnové délce. 2.Schopnost předmětů světlo o určitých."— Transkript prezentace:

1 Barva těles

2 Barva těles má několik příčin: 1.Schopnost lidského oka odlišně vnímat světlo o různé vlnové délce. 2.Schopnost předmětů světlo o určitých vlnových délkách odrážet nebo pohlcovat. 3.Schopnost některých předmětů vyzařovat světlo o určité vlnové délce.

3 Barva jako vjem Barva předmětu je vjem, který je vytvářen viditelným světlem dopadajícím na sítnici lidského oka. Barevné vidění lidského oka umožňují receptory zvané čípky. V sítnici se nacházejí čípky trojího druhu. Každý druh čípků je citlivý na jednu ze tří základních barev: – červenou, – zelenou – a modrou.

4 Stavba lidského oka

5 Fyzikální podstata barvy těles Těleso má barvu světla, které: – odráží – nebo vyzařuje. Obr. 1 Barva těles způsobená odrazem světla. Žlutá barva automobilu je způsobena tím, že jeho povrch odráží právě jen žlutou složku světelného spektra. Obr. 2 Barva těles způsobená vyzařováním světla. Červená barva koncových světel automobilů je způsobena tím, že materiál jejich plastových krytů umožňuje průchod a tedy vyzařování jen červené složky světelného spektra.

6 Barva těles způsobená odrazem světla 1 Barva neprůhledného tělesa je určena tím, jakou složku bílého světla těleso odráží a jakou pohlcuje. Tak například žlutý citrón odráží žluté světlo, ostatní barvy pohlcuje.

7 Barva těles způsobená odrazem světla 2 Povrch tělesa, který odráží všechny barvy, je bílý. Povrch tělesa, který pohlcuje všechny barvy, je černý. Černá a bílá – co je na obrázku?

8 Barva těles způsobená vyzařováním světla Barva svítících předmětů je dána tím, že vyzařují světlo o určité vlnové délce.

9 Závislost barvy světla na jeho vlnové délce Barva viditelného světla závisí na jeho vlnové délce, jak je uvedeno v tabulce. Všechny možné další barvy a odstíny vznikají skládáním základních barev (viz dále). ~ 400–430 nmfialová ~ 430–500 nmmodrá ~ 500–520 nmtyrkysová ~ 520–565 nmzelená ~ 565–590 nmžlutá ~ 590–625 nmoranžová ~ 625–800 nmčervená Rozsah vlnových délek Barva

10 Základní barvy, skládání světel/ míchání barev Složením světel základních barev (červené, zelené a modré) vznikne bílá barva. Smícháním základních nátěrových barev (červené, žluté a modré) vznikne černá barva.

11 Použité zdroje: http://cs.wikipedia.org/wiki/Barva http://cs.wikipedia.org/wiki/Aditivn%C3%AD_m%C3%ADch%C3%A1n%C3%AD_barev http://cs.wikipedia.org/wiki/Subtraktivn%C3%AD_m%C3%ADch%C3%A1n%C3%AD_barev http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Spectrum4websiteEval.png http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Eye_iris.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Color_icon_red.png http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Color_icon_green.png http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Color_icon_blue.svg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Schematic_diagram_of_the_human_eye_cs.svg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Yellow_Lamborghini_Murci%C3%A9lago.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Highway_401_Night_Lapse_Busy.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lemon.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:CygneVaires.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Corvus_frugilegus_2.jpg?uselang=cs http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cup_or_faces_paradox.svg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:DW102_Wise%C5%82ka_red.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:DW102_Wise%C5%82ka.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:DW102_Wise%C5%82ka_yellow.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:AdditiveColorMixing.png http://commons.wikimedia.org/wiki/File:SubtractiveColorMixing.png


Stáhnout ppt "Barva těles. Barva těles má několik příčin: 1.Schopnost lidského oka odlišně vnímat světlo o různé vlnové délce. 2.Schopnost předmětů světlo o určitých."

Podobné prezentace


Reklamy Google