Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Poválečná hudba Autor: Květa Stejskalová. Jako poválečnou hudbu můžeme nazvat písně a skladby, které vznikly po druhé světové válce až do sametové revoluce.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Poválečná hudba Autor: Květa Stejskalová. Jako poválečnou hudbu můžeme nazvat písně a skladby, které vznikly po druhé světové válce až do sametové revoluce."— Transkript prezentace:

1 Poválečná hudba Autor: Květa Stejskalová

2 Jako poválečnou hudbu můžeme nazvat písně a skladby, které vznikly po druhé světové válce až do sametové revoluce v roce 1989. Tyto roky sebou nesou jak příval nové inspirace ze Západu, tak i omezení, které nám byly dány z Východu.

3 Nové politické uspořádání v Československu po roce 1948 - nástup komunistické vlády - se výrazně odrazilo i v hudbě. Možnost svobodně tvořit byla omezena, povolené byly jenom tzv. budovatelské písně a klasická vážná hudba.

4 Na začátku roku 1968 se situace nakrátko zlepšila, písničkáři a skladatelé mohli psát o čemkoliv. V srpnu 1968 naše území opět zabrali ruské vojska a svoboda v hudbě byla opět omezena. V těchto letech odešlo do emigrace několik významných osobností, např. Marta Kubišová nebo Karel Kryl, mnoho dalších umělců bylo pro svou hudbu sledováno policii, např. Jaromír Nohavica, Karel Plíhal a další. Situace se natrvalo zlepšila až po sametové revoluci v roce 1989.

5 Hudební ukázky: Budovatelská píseň: rozkvetlý denrozkvetlý den Marta Kubišová: Nechte zvony znítNechte zvony znít Jaromír Nohavica: Mám jizvu na rtuMám jizvu na rtu Jaromír Nohavica: KozelKozel Karel Plíhal: Co jsme siCo jsme si Karel Kryl: Morituri Te SalutantMorituri Te Salutant


Stáhnout ppt "Poválečná hudba Autor: Květa Stejskalová. Jako poválečnou hudbu můžeme nazvat písně a skladby, které vznikly po druhé světové válce až do sametové revoluce."

Podobné prezentace


Reklamy Google