Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

NázevLadislav Fuks Předmět, ročník Český jazyk a literatura, tercie Tematická oblast Vybraní autoři české a světové literatury z Čítanky 8 pro základní.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "NázevLadislav Fuks Předmět, ročník Český jazyk a literatura, tercie Tematická oblast Vybraní autoři české a světové literatury z Čítanky 8 pro základní."— Transkript prezentace:

1 NázevLadislav Fuks Předmět, ročník Český jazyk a literatura, tercie Tematická oblast Vybraní autoři české a světové literatury z Čítanky 8 pro základní školy a víceletá gymnázia. Anotace Prezentace o životě a díle Ladislava Fukse. Doplňkové materiály k Čítance 8 pro základní školy a víceletá gymnázia nakl. Fraus, 2005. Klíčová slova Fuks, život, dílo AutorMgr. Andrea Kaňáková Datum10. 4. 2014 ŠkolaGymnázium Jana Opletala, Litovel, Opletalova 189 Projekt EU peníze středním školám, reg. č.: CZ.1.07/1.5.00/34.0221

2 L ADISLAV F UKS 1923-1994

3 ŽIVOTOPIS psal hlavně psychologickou prózu zabýval se tématem úzkosti člověka ohrožovaného nesvobodou a násilím své téma zasadil do období druhé světové války a holokaustu téměř všemi jeho knihami prochází figura senzitivního, slabého hocha, žijícího ve svém vnitřním světě a toužícího po citovém přátelství autobiografické prvky

4 ŽIVOTOPIS nebyl židovského původu, ale dokázal se vcítit, dokázal prožívat úzkost z ohrožení (homosexuál – za války byli homosexuálové posíláni do koncentračního tábora) vzdělaný – vystudoval filozofii, psychologii a dějiny umění na UK v Praze koncem 60. let podlehl tlaku komunistického režimu a psal lit. poplatnou době

5 UKÁZKA : M Í ČERNOVLASÍ BRATŘI Mí černovlasí bratři, 1964 – sbírka šesti povídek o osudech pěti gymnazistů za druhé světové války (z nichž tři jsou židovského původu a tím se dostávají mimo společnost) Spojuje je postava rasistického učitele zeměpisu. Hlavní postavou knihy je chlapec Michael, alter ego autora, který je postupem času nucen postavit se smrti svých kamarádů – „bratrů“ tváří v tvář; židovští chlapci totiž jeden po druhém mizí, ať už v koncentračních táborech či tragicky(sebevražda). Pro knihu je charakteristický leitmotiv „Smutek je žlutý a šesticípý jako Davidova hvězda“, který vystihuje Michaelovy myšlenky a pocity dítěte, které je náhle postaveno před strašlivou pravdu války a umírání.

6 O TÁZKY K TEXTU 1. Charakterizujte postavu učitele zeměpisu. Najděte příklad rasistického chování. 2. Kdo je vypravěčem? Jak si ho představujete? 3. Proč ho zachvátila hrůza, když zeměpisář vyvolal Davida Kohn? 4. Proč se zeměpisář usmíval, když viděl přijíždět tanky? 5. Jaká byla Kchonyho cesta do světa?

7 O DPOVĚDI Učitel zeměpisu je velmi přísný, příliš autoritativní. Kchonyho ponižuje kvůli jeho židovskému původu. Student (primy? sekundy?), dítě – s Kchonym si rádi hráli s vláčky, popisuje věci dětskýma očima – „Kchony se zjevil v podobě malého medvěda“ (měl na sobě huňatý kabát) Učitel, podle vypravěče, Kchonyho týral. Zřejmě sympatizoval s Němci. Kchony zemřel spolu s otcem na otravu plynem nad albem fotoggrafií. Kchony snil o tom, že bude cestovat.

8 OBRÁZEK Č.1

9 ZDROJE 1. Wikipedia [online]. 2014-04-10 [cit. 2014-04-10]. Dostupné z WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Ladislav_Fuks 2. Obrázek [cit. 2014-04-10]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: http://www.knihovnaslany.cz/wp- content/gallery/kalendarium/fuks_1.jpg 3. Lederbuchová, Ladislava; Stehlíková, Monika. Čítanka 8. Plzeň.Fraus.2005.224s. 1. vydání ISBN 80-7238-422-8


Stáhnout ppt "NázevLadislav Fuks Předmět, ročník Český jazyk a literatura, tercie Tematická oblast Vybraní autoři české a světové literatury z Čítanky 8 pro základní."

Podobné prezentace


Reklamy Google