Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VÝZNAM VÝZNAMU Matěj Klíma Filosofie, Česká filologie UPOL Logika: systémový rámec rozvoje oboru v ČR a koncepce logických propedeutik pro mezioborová.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VÝZNAM VÝZNAMU Matěj Klíma Filosofie, Česká filologie UPOL Logika: systémový rámec rozvoje oboru v ČR a koncepce logických propedeutik pro mezioborová."— Transkript prezentace:

1 VÝZNAM VÝZNAMU Matěj Klíma Filosofie, Česká filologie UPOL Logika: systémový rámec rozvoje oboru v ČR a koncepce logických propedeutik pro mezioborová studia (reg. č. CZ.1.07/2.2.00/28.0216, OPVK)

2 A) Význam musí zprostředkovávat propojení mezi našimi slovy a věcmi našeho světa. --- > Referenční teorie významu „První prezident České republiky" --- > Znát význam tohoto výrazu je něco jiného než vědět, ke komu tento výraz odkazuje. Co je to význam?

3 -Fungování jazyka obecně předpokládá, že význam výrazu zůstává relativně konstatní - PRAVIDLA B) Význam výrazu se nemění v přímé závislosti na tom, jak se mění svět kolem nás. DVĚ ÚROVNĚ SÉMANTIKY: 1.) Úroveň toho, o čem se hovoří = k čemu se odkazuje - vychází z interakce mezi jazykem a současným stavem světa 2.) Úroveň toho, co slova jako taková znamenají -Na změnách v mimojazykovém světě je nezávislá

4 Dvě slova nemohou odkazovat k různým věcem, aniž by měla různý význam, ale naopak mohou mít různý význam a přitom odkazovat k témuž předmětu. SMYSL (sinn) je způsobem danosti oné entity, ke které je odkazováno (= VÝZNAM (bedeutung)) JITŘENKA A VEČERNICE „Jitřenka je Jitřenka.“ x „Jitřenka je Večernice.“ Frege

5 VÝRAZ SINN (SMYSL) BEDEUTUNG (VÝZNAM) vyjadřuje je způsobem danosti označuje

6 Smysl --- > INTENZE Význam --- > EXTENZE -Možné světy - ‚Umberto Eco‘, ‚autor Jména růže‘, ‚kůň‘, věta -Intenze by měla odpovídat významu výrazu. Carnap

7 KONTEXT Význam výroku x Význam konkrétní výpovědi „Venku právě teď prší“ ZÁVISLOST NA KONTEXTU: Indexy, vlastní jména, predikáty, další výrazy Jakým způsobem se pak za další pomoci kontextu dostáváme od významu výpovědi k faktickému sdělení?

8 Tvárnost významu vzhledem ke kontextu - Vada nebo výhoda? - Waismann - Otevřenost, neostrost přirozeného jazyka, vágnost, principiální vágnost - Při zkoumání významu konkrétní výpovědi musíme brát v potaz proměnlivé okolnosti, které se na konstituci významu podílejí.

9 význam výrazu přirozeného jazyka (vágní, otevřený) X designát výrazu jazyka formálně- logického (exaktně vymezený, uzavřený) EXPLIKACE (jejich vztah) Explicandum --- Explicatum Úlohou explikace je transformace daného více či méně nepřesného pojmu(explicandum) do přesného pojmu(explicatum), nebo nahrazení toho prvního tím druhým.

10 Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt "VÝZNAM VÝZNAMU Matěj Klíma Filosofie, Česká filologie UPOL Logika: systémový rámec rozvoje oboru v ČR a koncepce logických propedeutik pro mezioborová."

Podobné prezentace


Reklamy Google