Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Letní olympijské hry Peking.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Letní olympijské hry Peking."— Transkript prezentace:

1 Letní olympijské hry Peking

2 Peking Hl.město ČLR

3 Olympiáda v Pekingu XXIX. letní olympijské hry 2008 se budou konat v čínském Pekingu. Zahájeny budou 8. srpna 2008 a potrvají až do 24. srpna Zástupci několika desítek zemí budou bojovat celkem o 302 sady medailí ve 28 sportech. Model pekingského národního stadionu „Ptačí hnízdo“. Hlavním stadiónem her je Pekingský národní stadion běžně označovaný dle své podoby jako „Ptačí hnízdo“. mottem pekingské olympiády je: „Jeden svět, jeden sen.“. Pekingské olympijské hry mají rekordní počet maskotů, pět postav nesoucích bohatou symboliku, jmenují se „Šťastné děti“ kapr– modrá, prosperita, vznešenost a čistota, vodní sporty panda velká– černá, radost, čest a naděje, silové a úpolové sporty olympijský oheň– červená, vášeň, nespoutanost, míčové sporty tibetská antilopa– žlutá, zdraví, pohotovost a ohebnost, atletika vlaštovka Ni-ni– zelená, štěstí, nevinnost a živost, gymnastika Tyto figurky jsou implikovány stykem s mořem, lesem, ohněm, zemí a oblohou, což naráží na harmonii člověka s přírodou a odpovídá myšlence „Zelené olympiády“. Kromě toho jsou do figurek integrovány mnohé prvky čínské kultury. Zajímavé je rovněž to, že jména těchto pěti postaviček sestavená za sebou připomínají čínskou větu „Peking tě vítá“. Pět olympijských postaviček v neposlední řadě barevně reprezentuje pět olympijských kruhů.

4 Cesta olympijské pochodně
Oheň, který vzplane na olympijském stadiónu při slavnostním zahájení pekingských her, byl zapálen 24. března krátce po 11 hodině SEČ na tradičním místě, ve starořecké Olympii. Čest zapálit oheň dostala řecká herečka Marie Nafpliotu. Díky dobrému počasí mohl být olympijský oheň zapálen v rozvalinách chrámu bohyně Héry tradičním způsobem, tedy pomocí parabolických zrcadel. Než se oheň vydal na nejdelší pouť v historii (přibližně km), putoval týden po území Řecka a prvním členem štafety byl řecký taekwondista Alexandros Nikolaidis. Akt zapálení ohně byl narušen několika demonstranty, kteří protestovali proti potlačování lidských práv v Tibetu. Jeden z demonstrantů se dostal až téměř k vedoucímu organizačního výboru Liou Čchi, který právě vedl u řečnického pultu svůj proslov. Demonstranta však dokázala chytit ochranka. Liou Čchi ale svou řeč nepřerušil a zůstal klidný. Do celého světa hlásal: "Olympijský oheň bude šířit světlo a štěstí, mír a přátelství, naději a sny všech Číňanů i lidí celého světa." K incidentu se vzápětí přihlásila pařížská organizace Reportéři bez hranic. Podle zahraničních agentur byl přímý přenos z Olympie v čínské televizi v době incidentu přerušen a nahrazen předtočenými záběry. Žádný z komentátorů neinformoval o tom, co se přímo na místě událo. O několik desítek minut později došlo k dalšímu protestnímu aktu, když si tibetská žena zahalená do červené látky lehla na cestu před běžce s pochodní poblíž Olympie. Předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge, který se obřadu též zúčastnil, se snažil držet napjatou situaci v mantinelech klidu. "Olympijské hry se musí odehrát v mírovém prostředí. Vysíláme dnes poselství olympijského příměří," prohlásil. Zástupci organizačního výboru pak pochodeň převzali v řecké metropoli, aby ji dopravili do Pekingu, kde se pochodeň rozdělila. Jedna pochodeň se vydala na cestu kolem světa a druhá zamířila na nejvyšší horu světa Mount Everest, na jejíž vrchol ji horolezci vynesli ve čtvrtek 8. května v devět hodin ráno místního času.

5 Model pekingského stadiónu

6 Maskoti olympijských her
Plamen Jing Kapr Maskoti olympijských her Antilopa Panda Vlaštovka

7 Sportovní disciplíny Atletika Badminton Baseball Box Cyklistika Judo
Fotbal Gymnastika Házená Jachtink Jezdectví Kanoistika Košíková Lukostřelba Moderní pětiboj Odbíjená Plavání Pozemní hokej Skoky do vody Softball Stolní tenis Střelba Synchronizované plavání Šerm Taekwondo Tenis Triatlon Veslování Vodní pólo Vzpírání Zápas

8 Děkujeme za prohlídnutí


Stáhnout ppt "Letní olympijské hry Peking."

Podobné prezentace


Reklamy Google