Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

František Josef I. Lenka Ertlová. 2. nejdéle vládnoucí panovník v Evropě 19. století? Žalářník národů habsburské monarchie? Osamělý muž, který se obětoval.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "František Josef I. Lenka Ertlová. 2. nejdéle vládnoucí panovník v Evropě 19. století? Žalářník národů habsburské monarchie? Osamělý muž, který se obětoval."— Transkript prezentace:

1 František Josef I. Lenka Ertlová

2 2. nejdéle vládnoucí panovník v Evropě 19. století? Žalářník národů habsburské monarchie? Osamělý muž, který se obětoval pro blaho státu ? Viribus unitis Heslo a znak Františka Josefa I.

3 František Josef s matkou František Josef I. 1830 - 1916

4 Strýc FJ I. Poslední korunovaný český král Ferdinand V. Vzdal se trůnu roku 1848. Ferdinand I.

5 1848 Císař rakouský Král uherský Král český (nekorunovaný) Musel řešit revoluci ve státě. Ubránil absolutismus.

6 1854 Svatba s Alžbětou Bavorskou „Sisi“ byla považována za nejkrásnější ženu Evropy. Později se manželé odcizili, žili odděleně. Roku 1898 zavraždil Alžbětu atentátník ve Švýcarsku.

7 Princ Rudolf Jediný syn FJ Nesnášel přísnou vojenskou výchovu. Je po něm pojmenováno pražské Rudolfinum. Zastřelil svou milenku a spáchal sebevraždu.

8 Katharina Schrattová Herečka vídeňského divadla. Přítelkyně Františka Josefa. Jediný blízký člověk po ztrátě téměř celé nejbližší rodiny.

9 Císař Rakouska- Uherska Po prohraných válkách a nátlaku uherských stavů musel císař přijmout roku 1868 rakousko-uherské vyrovnání a vzdát se absolutismu.

10 Znak Rakouska-Uherska

11 Země Františka Josefa Císař se snažil získat nové kolonie. Roku 1873 vyslal polární výpravu, která objevila neznámý ostrov a nazvala jej císařovým jménem. Víš, kde ostrov leží?

12 Starý „Procházka“ na mostě

13 Následníci Františka Josefa I. František Ferdinand d´Este

14 Následníci Františka Josefa I. Princ Rudolf Císař Karel I. Ota Habsburský

15 Zodpověz tyto otázky: 1. V kolika letech se stal FJ císařem? 2. Jakou revoluci se mu podařilo potlačit? 3. Kdo byla Sisi? 4. S kým prohrál válku v roce 1866? 5. Kolik let vládl? 6. Čeho se týká manifest Mým národům? 7. Kdo po něm převzal vládu? 8. Jaké jsou tvé odpovědi na otázky v úvodu?


Stáhnout ppt "František Josef I. Lenka Ertlová. 2. nejdéle vládnoucí panovník v Evropě 19. století? Žalářník národů habsburské monarchie? Osamělý muž, který se obětoval."

Podobné prezentace


Reklamy Google