Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

LEDVINY Jak vypadají, kde jsou uloženy, jejich funkce, selhání ledvin, možnosti léčby při selhání ledvin Jak vypadají, kde jsou uloženy, jejich funkce,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "LEDVINY Jak vypadají, kde jsou uloženy, jejich funkce, selhání ledvin, možnosti léčby při selhání ledvin Jak vypadají, kde jsou uloženy, jejich funkce,"— Transkript prezentace:

1 LEDVINY Jak vypadají, kde jsou uloženy, jejich funkce, selhání ledvin, možnosti léčby při selhání ledvin Jak vypadají, kde jsou uloženy, jejich funkce, selhání ledvin, možnosti léčby při selhání ledvin

2 Tvar ledvin, velikost a hmotnost Ve zdravém lidském organismu jsou dvě ledviny. Nacházejí se v bederní oblasti a svým tvarem připomínají fazole. Ve zdravém lidském organismu jsou dvě ledviny. Nacházejí se v bederní oblasti a svým tvarem připomínají fazole. Velikost ledvin je daná tělesnou výškou člověka. V průměru jsou 12 cm dlouhé a 6 cm široké, přičemž každá váží asi 150g. Velikost ledvin je daná tělesnou výškou člověka. V průměru jsou 12 cm dlouhé a 6 cm široké, přičemž každá váží asi 150g.

3 Povrch ledviny

4 Řez ledvinou

5 Funkce ledvin Hlavní činností ledvin je vylučování zplodin látkové přeměny (odpadních a toxických látek) a udržení stálosti vnitřního prostředí (minerálního a vodního). Hlavní činností ledvin je vylučování zplodin látkové přeměny (odpadních a toxických látek) a udržení stálosti vnitřního prostředí (minerálního a vodního). Každou minutu jimi proteče 1 litr krve, za den 1440 litrů a vznikne 1 – 2 litry moče. Každou minutu jimi proteče 1 litr krve, za den 1440 litrů a vznikne 1 – 2 litry moče.

6 Selhání ledvin Je to stav, kdy ledviny nejsou schopny zbavit organismus odpadních látek a udržet stálost jeho vnitřního prostředí. Je to stav, kdy ledviny nejsou schopny zbavit organismus odpadních látek a udržet stálost jeho vnitřního prostředí. Vznikne-li náhlá ztráta funkce ledvin, mluvíme o akutním selhání ledvin. Vznikne-li náhlá ztráta funkce ledvin, mluvíme o akutním selhání ledvin. Ubývá-li funkce pozvolna, po dobu měsíců i let, mluvíme o selhání chronickém. Ubývá-li funkce pozvolna, po dobu měsíců i let, mluvíme o selhání chronickém.

7 Proč ledviny selhávají? Příčiny mohou být před ledvinami, v ledvinách nebo za ledvinami. Příčiny mohou být před ledvinami, v ledvinách nebo za ledvinami. Je-li porucha před ledvinami, jedná se o snížení průtoku krve ledvinami, např. při uzávěru ledvinných tepen, při rychlé ztrátě tekutin (těžké průjmy), těžkých popáleninách. Je-li porucha před ledvinami, jedná se o snížení průtoku krve ledvinami, např. při uzávěru ledvinných tepen, při rychlé ztrátě tekutin (těžké průjmy), těžkých popáleninách. Jedná-li se o ledvinovou poruchu, jde o přímé poškození ledvinové tkáně. Jedná-li se o ledvinovou poruchu, jde o přímé poškození ledvinové tkáně. Jde-li o poruchu za ledvinami, je příčinou překážka ve vývodných cestách močových způsobená např. kamenem nebo nádorem. Jde-li o poruchu za ledvinami, je příčinou překážka ve vývodných cestách močových způsobená např. kamenem nebo nádorem.

8 Léčba selhání ledvin Transplantace Transplantace Peritoneální dialýza Peritoneální dialýza Hemodialýza Hemodialýza Všechny tyto léčby selhání ledvin představíme jednotlivě a podrobněji v dalších prezentacích Všechny tyto léčby selhání ledvin představíme jednotlivě a podrobněji v dalších prezentacích


Stáhnout ppt "LEDVINY Jak vypadají, kde jsou uloženy, jejich funkce, selhání ledvin, možnosti léčby při selhání ledvin Jak vypadají, kde jsou uloženy, jejich funkce,"

Podobné prezentace


Reklamy Google