Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prase divoké Pří_181_Rozmanitost přírody_Prase divoké Autor: Mgr. Eliška Galíková Škola: Základní škola Fryšták, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Prase divoké Pří_181_Rozmanitost přírody_Prase divoké Autor: Mgr. Eliška Galíková Škola: Základní škola Fryšták, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační."— Transkript prezentace:

1 Prase divoké Pří_181_Rozmanitost přírody_Prase divoké Autor: Mgr. Eliška Galíková Škola: Základní škola Fryšták, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/02.0025 Název projektu: Modernizace výuky na ZŠ Slušovice, Fryšták, Kašava a Velehrad Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

2 Anotace:  Digitální učební materiál je určen k seznámení žáků s prasetem divokým.  Materiál rozvíjí nově získané vědomosti a dovednosti žáků o praseti divokém.  Je určen pro předmět přírodověda 4.ročník.  Tento materiál vznikl jako doplňující materiál k učebnici: ČLOVĚK A JEHO SVĚT, Přírodověda pro 4. ročník. NOVÁ ŠKOLA, s.r.o., 2010. ISBN 978–80–7289–211–2.

3 Prase divoké Základní údaje Jméno: prase Třída: savci Řád: sudokopytníci Čeleď: prasatovití Rod: prase Počet mláďat: mladé bachyně 2–4 selata, starší bachyně 4-8 selat

4 Popis Prase divoké je poměrně velký sudokopytník. Dospělí samci dorůstají 120 - 180 cm a v kohoutku měří 55 - 100 cm. Jejich hmotnost je značně různorodá a v jednotlivých oblastech se viditelně liší, v průměru však činí 50 - 90 kg. Vzhledem k poměru těla má prase divoké nápadně velkou hlavu a relativně krátké končetiny. Jeho srst je tvořená hustými štětinami, které ho chrání před nepříznivými vlivy. Její zbarvení kolísá mezi tmavošedou přes hnědou až k černé. Během zimy je srst výrazněji hustší a tmavší. Selata jsou zpočátku hnědá a světle pruhovaná. Prase divoké je rozšířeno téměř v celé Evropě, chybí jen ve vysokohorských polohách. V myslivecké praxi se spíše používá název černá zvěř.

5 Mezi další nápadné znaky prasete divokého patří jeho čtyři výrazné trojhranné špičáky, jež se při dorůstání zahýbají vzhůru. Slouží hlavně jako účinná zbraň při soubojích. U samců dorůstají obvykle 20 cm. Prase divoké má v oblibě bahnitá místa. Rypákem vyrývá kořínky hlízy, vyhledává lesní plody, požírá larvy hmyzu, obojživelníky i hraboše. Je všežravec. Prase divoké má skvěle vyvinutý čich a sluch, jeho nejhůře vyvinutým smyslem je zrak. Prase divoké při bahenní koupeli Prase divoké – neboli černá zvěř je společenská. Sdružuje se po většinu roku do početných tlup.

6 Rozmnožování Bachyně se selaty Samice je březí 114 - 118 dnů. Ve střední Evropě vychází většina vrhů na období od března do května. Selatům bachyně předem připraví vystlané lože. Počet selat v jednom vrhu je různý. Nejmladší bachyně mají 2-4 selata, starší 4-8 selat. Bachyně se stará o selata sama. Velmi statečně je brání, a to i před lidmi. Těsně před vrhem se samice odpojuje od své skupiny a zpět se k ní připojuje až v době, kdy jsou již selata odrostlá. Samci prasete divokého se nazývají kanci, samice se označují jako bachyně, mláďata jako selata.

7 Lov Černá neboli rytířská zvěř, jak prase divoké nazývají myslivci, patřilo odedávna k oblíbené lovné zvěři. Doklady o jeho lovu v podobě jeskynních maleb známe již z paleolitu. Ve starém Římě bylo kančí maso oblíbeným pokrmem na hostinách. Lov na černou a jelení zvěř, obvykle ve formě jezdecké štvanice se smečkou psů, byl oblíbenou zábavou šlechty v evropském středověku. Náruživě se mu věnovali i čeští králové Václav I. a Václav IV. Lov na kance byl nebezpečný, výjimkou při něm nebylo ani usmrcení lovce poraněným zvířetem. V současnosti je prase divoké v České republice nejoblíbenější a nejvíce lovený druh srstnaté zvěře. Loví se většinou na čekané nebo při společných naháňkách. Zatímco dospělá prasata je povoleno lovit pouze od 1. 8. do 31. 12., lov selat a lončáků je možno provádět celoročně.

8 Samostatná práce Zjisti z encyklopedie, nebo z jiných zdrojů tyto úkoly: 1.Kde může škodit prase divoké? ……………………………………………………………………………………………………………… 2. Jak se nazývají mláďata prasete divokého a jaké mají zbarvení? ……………………………………………………………………………………………………………….. 3. Jaká je bachyně máma? Brání svá mláďata stejně jako ostatní samice? ……………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………….

9 Zdroje Základy myslivosti, C. Rakušan a kolektiv, Státní zemědělské nakladatelství Praha, 1987. ISBN 07 – 131 - 88 ČLOVĚK A JEHO SVĚT, Přírodověda pro 4. ročník. NOVÁ ŠKOLA, s.r.o., 2010. ISBN 978–80–7289–211–2. Prase divoke.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-, 18.2.2011 [cit. 2013-04-21]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Prase_divoke.jpg Wild Boar Habbitat 3.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-, 19.1.2008 [cit. 2013-04-21]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Wild_Boar_Habbitat_3.jpg Frischlinge mit Bachen.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-, 20.2.2006 [cit. 2013-04-21]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Frischlinge_mit_Bachen.jpg


Stáhnout ppt "Prase divoké Pří_181_Rozmanitost přírody_Prase divoké Autor: Mgr. Eliška Galíková Škola: Základní škola Fryšták, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační."

Podobné prezentace


Reklamy Google