Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Zánik organimu - biologická smrt, klinická smrt, fyzikální a chemické posmrtné změny.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Zánik organimu - biologická smrt, klinická smrt, fyzikální a chemické posmrtné změny."— Transkript prezentace:

1 Zánik organimu - biologická smrt, klinická smrt, fyzikální a chemické posmrtné změny

2 Střední zdravotnická škola, Národní svobody 420 397 11 Písek, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0580 Číslo DUM: VY_32_INOVACE_NEUMANNOVA 03 Tematická oblast: Patologie Cílová skupinaŽáci školy Téma: Zánik organismu Anotace:Seznámí žáky se zánikem organismu, klinickou smrtí Autor: Mgr. Petra Neumannová Datum vytvoření: 12.08.2012

3 Zánik organismu - smrt  Ireverzibilní ztráta celovztažného uspořádání organismu.  Smrti předchází vážné poškození systémů a funkcí bezprostředně důležitých pro život.  Selhání systému – neplnění jeho funkce ani v nejnutnějším rozsahu.  Selhání nastává náhle nebo jako následek chronického onemocnění.  Příklad: po úraze elektrickým proudem nastává srdeční zástava.Organismus není zásoben kyslíkem, ve tkáních se hromadí oxid uhličitý. Nejdříve odumírají neurony v mozku, poté buňky míchy, myokardu, ledvin, jater atd. Zaniká celovztažné usořádání systému a dochází ke smrti.

4 Klinická smrt  Klinická smrt je charakterizována zástavou krevního oběhu nebo dýchání.  Projevuje se ztrátou vědomí a projevů života.  Bez pomoci by se tento stav rozvíjel až k biologické smrti.  Pomocí včasně zahájené KPR je možno obnovit oběh a dýchání.  O prognóze postiženého rozhoduje včasnost zahájení KPR, doba hypoxie ve tkáních, odolnost buněk vůči hypoxii a jejich regenerace.  Pozdní obnovení oběhu a dýchání má za následek trvalé poškození citlivých částí mozku a jejich funkcí.

5 Diagnóza smrti  Smrt stanovuje pouze lékař a musí o ní vystavit doklad (list o prohlídce mrtvého).  List o prohlídce mrtvého-určení příčina smrti, základní onemocnění, jeho komplikace.  Zástavu oběhu a dýchání nelze hodnotit jako příznak smrti.  Spolehlivější známka úmrtí- Tonelliho příznak- deformovatelnost zornice tlakem u mrtvého, vymizení reakce zornic na světlo, vymizení pohybu víček při podráždění rohovky.

6 Jisté známky smrti  Fyzikální- posmrtné chladnutí, posmrtné skvrny, pronikání tekutin a plynů tkáněmi, posmrtné vysychání.  Chemické –posmrtná ztuhlost, srážení krve, autolýza.  Obr. 1: Černá smrt

7 Posmrtné chladnutí –algor mortis  Způsobeno zástavou metabolismu se vznikem tepla.  Po smrti klesá teplota zemřelého na teplotu okolí.  Rychlost chladnutí je závislá na teplotě okolí a na oblečení.  Obecně – teplota těla po smrti klesá asi o 1 stupeň za jednu hodinu.  Nejdříve 3-4 hodiny po smrti.  Chladnutí je závislé též na stáří, příčině smrti, výživě, velikosti povrchu těla.  Nejdříve chladnou akry, nejdéle si teplotu uchová okolí genitálu, podpažní jamky, oblast ledvin.

8 Posmrtné skvrny-livores mortis  Vznikají v důsledku zástavy oběhu stékáním krve v cévách na nejníže uložená místa.  Projevují se červenofialovým zabarvením.  Při anémii bývají nevýrazné, po otravě oxidem uhelnatým jsou světle růžové.  Vytvářejí se zpravidla za 2-3 hodiny po smrti, někdy i za půl hodiny.  Nejdříve se tvoří po stranách krku, později splývají a tvoří se i na zádech a stranách těla.  Nevytvářejí se v místech tlaku (lopatky, hýždě, lýtka), u obézních mezi kožními záhyby.

9 Posmrtná ztuhlost- rigor mortis  Objevuje se nejdříve na obličeji, postupuje na horní končetiny, dále na trup a dolní končetiny.  Začíná přibližně dvě hodiny po smrti a celé tělo postihuje za 7-10 hodin.  Posmrtná ztuhlost trvá několik dnů a pak odchází v tom pořadí, jak nastala.  Jestliže se posmrtná ztuhlost zruší-např. násilím, již nenastane.

10 Autolýza - samonatrávení  Způsobena působením enzymů ve tkáních.  Žaludeční šťáva- naleptá žaludeční sliznici na nejnižším místě, může dojít k perforaci, k postižení pobřišnice.  Pankreatická šťáva- změknutí pankreatu.  Žluč-autolyticky postižen žlučník, žlučovody, duodenum, žaludek, pobřišnice.  Střevní sliznice-zánik povrchové vrstvy sliznice.  Intracelulární autolýza- zejména v játrech a ledvinách.  Nastává okamžitě po smrti.  Posmrtné samonatrávení je urychlováno vyššími teplotami.  Autolýzu je nutno odlišit od hniloby, která je způsobena hlavně střevními mikroorganizmy.

11 Otázky pro žáky  1. Proč jsou na JIP a ARO klienti monitorováni?  2. Z hlediska zajištění občanských zvyklostí při pohřbu je nutno zemřelému …………………………………………….  a uložit ho do polohy …………………………………………….  jinak by se projevily posmrtná…………………………………..  a posmrtné………………………….( doplňte).

12 Citace  MAČÁK; MAČÁKOVÁ. Patologie. Praha: Grada Publishing a.s., 2004, ISBN 80-247-0785- 3.  STŘÍTESKÝ, Jan. Patologie. Praha: Scientia medica, spol.s.r.o., 1995, ISBN 80-85526-44-1.  WIKIMEDIA COMMONS. černá smrt [online]. [cit.12.8.2012]. Dostupný na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Black_De ath.jpg


Stáhnout ppt "Zánik organimu - biologická smrt, klinická smrt, fyzikální a chemické posmrtné změny."

Podobné prezentace


Reklamy Google