Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

III/2 8.A XV. 3. 05. 10. 2012. Dějepis Pocahontas, Amerika, puritáni, John Smith, díkůvzdání VIII. ročník Mgr. Ladislav Hrdina John Smith a puritáni.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "III/2 8.A XV. 3. 05. 10. 2012. Dějepis Pocahontas, Amerika, puritáni, John Smith, díkůvzdání VIII. ročník Mgr. Ladislav Hrdina John Smith a puritáni."— Transkript prezentace:

1 III/2 8.A XV. 3. 05. 10. 2012

2 Dějepis Pocahontas, Amerika, puritáni, John Smith, díkůvzdání VIII. ročník Mgr. Ladislav Hrdina John Smith a puritáni

3

4 1

5 2

6 3

7 4

8 5

9 6

10 7

11 Použité zdroje: HORDEN, Nicholas, Simon DRESNER a Martin HILLMAN. Objavovanie Ameriky. 1. vydání. Bratislava: Mladé letá, 1989. 512 str. ISBN 80-06-00117- 0. Všechny použité obrázky pocházejí z uvedené knihy. Text čerpá z tohoto zdroje: Toulky minulostí světa 8. 1. vydání. Praha: VIA FACTI, 2006. 224 str. ISBN 80-239-4959-4.

12 Komentář k obrázkům: 1 – úvod 2 – úvod 3 – Titul – John Smith a puritáni 4 – John Smith (1580 – 1631) byl guvernérem kolonie Jamestown a také proslul jako dobrodruh. V mládí bojoval v Nizozemí proti Španělsku, poté působil coby pirát ve Středomoří. Dále pak údajně bojoval na Balkáně proti Turkům, byl zajat, stal se otrokem, z otroctví uprchl a po návratu do Anglie se ve službách Virginské společnosti vydal na plavbu do Ameriky. Cílem bylo založit novou kolonii. John Smith se stal jedním z členů správní rady nové osady, která byla na počest anglického krále pojmenována jako Jamestown. 5 – Smith se vydal na průzkum okolí, při kterém byl údajně zajat algonquinskými indiány. 6 – Následně byl Smith přivlečen před náčelníka Powhattana a zdálo se, že by mohl být usmrcen. V kritickou chvíli však Smithe podle legendy zachránila náčelníkova dcera Pocahontas. Ve skutečnosti mohl být incident jen způsobem, jak indiáni Smithe přijímali do svého kmene a skutečné nebezpečí mu nehrozilo. O snahách náčelníka Powhattana, udržovat dobré vztahy s bělochy svědčí i to, že o pár let později provdal Pocahontas za jiného osadníka – Johna Rolfea. 7 – Portrét Pocahontas z roku 1616, kdy si jí John Rolfe přivezl do Anglie (devět let poté, co údajně zachránila život Johnu Smithovi). Pocahontas bohužel po roce pobytu v Londýně zemřela na tuberkulózu. 8 – Protestantští puritáni odcházeli do Ameriky hledat zem, kde by nebyli znevýhodňováni a pronásledováni kvůli své víře. Od krále Jakuba I. Stuarta získali patent, který je opravňoval osídlit Nový svět. V září roku 1620 vyplulo na lodi Mayflower přes Atlantik 101 mužů, žen a dětí (traduje se, že se jim jako navigátor nabízel John Smith, ale byl odmítnut). 9 – V Americe založili puritáni osadu Plymouth. Bohužel dorazili do Ameriky před zimou a tak jich mnoho první měsíce nepřežilo. V nouzi se jim dostalo pomoci od indiánů. Klíčovou roli údajně sehrál jistý Tisquantum, který byl v mládí zavlečen anglickou lodí do Londýna a pak se plavil s několika anglickými kapitány. Tisquantum sjednal pro poutníky mír s okolními indiánskými kmeny, ukázal jim některá loviště ryb a naučil je pěstovat kukuřici. 10 – Následující rok pak poutníci z vděčnosti uspořádali společně s indiány dožínkovou slavnost – Den díkůvzdání. Bohužel ale dobré vztahy mezi kolonisty a indiány nevydržely příliš dlouho. Už ve druhé polovině 30. let 17. století došlo mezi indiány a obyvately Plymouthu ke krvavému střetu.


Stáhnout ppt "III/2 8.A XV. 3. 05. 10. 2012. Dějepis Pocahontas, Amerika, puritáni, John Smith, díkůvzdání VIII. ročník Mgr. Ladislav Hrdina John Smith a puritáni."

Podobné prezentace


Reklamy Google