Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

 Starověký Řím a Řecko - první počítací strojek  Abakus = dřevěná nebo hliněná destička + kamínky, zvané calculi  calculi  slovo kalkulace, kalkulátor,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: " Starověký Řím a Řecko - první počítací strojek  Abakus = dřevěná nebo hliněná destička + kamínky, zvané calculi  calculi  slovo kalkulace, kalkulátor,"— Transkript prezentace:

1

2  Starověký Řím a Řecko - první počítací strojek  Abakus = dřevěná nebo hliněná destička + kamínky, zvané calculi  calculi  slovo kalkulace, kalkulátor, kalkulačka.  Abakus se dodnes používá v Japonsku a v Číně.  17. století - Anglie - první logaritmické tabulky a krátce poté vzniklo i logaritmické pravítko.

3

4  Blaise Pascal - první dochovaný počítací stroj (1642)  = soustava ozubených kol s automatickým přenosem do vyššího řádu  sčítání a odčítání šesticiferných čísel  Gottfried Wilhelm Leibnitz -1673- stroj, na kterém bylo možné sčítat, odčítat, násobit a dělit. Princip ozubených kol se dále rozvíjel a je dodnes používán u mechanických kalkulaček a pokladen.  Charles Babbage -1833- první stroj, v němž měly být výpočetní operace vykonávány podle předem vytvořeného programu - Jacquardovy karty  analytický stroj (Analytical Engine)  Programátor předal své děrné štítky ke zpracování do výpočetního střediska, čekal, jestli získá výsledky nebo výpis chybových hlášení. Pokud došlo k chybě, musel zpětně zapracovat opravu do svého programu, který mezi tím již dále vylepšil. Poté znovu odeslal štítky do výpočetního střediska a celý cyklus se opakoval.

5

6  1937 – 1943 (USA) elektromechanický počítač, Mark I.  reléové obvody  Princip shodný s Analytical Engine. Nedosahoval sice jeho kvalit, ale byl to první fungující počítač.

7  1946 (USA) – první samočinný počítač ENIAC (Electronic Numeral Integrator And Computer).  Místo elektromechanických relé - elektronky  = první elektronkovová konstrukce s možností univerzálního programového řízení  Obrovské zařízení s 18000 vakuovými elektronkami, 10000 kondenzátory, 70000 odpory a 1300 relé, které bylo chlazené dvěma leteckými motory  150 m zastavěné plochy, kolem 40 tun

8  John von Neumann - nová koncepce, podle které se počítač skládá z několika základních funkčních částí  Program se ukládá spolu s daty do paměti a vykonává se postupně tak, jak je v paměti uložen  Prosadil používání dvojkové soustavy   EDVAC (Electronic Discrete Variable Computer)

9  Nultá generace - počítače vzniklé do r. 1949  Pouze jeden exemplář  Elektromechanické, reléové a elektronkové počítače  Rychlost - několik operací za sekundu  Operační paměti - magnetické bubny  Vstup - děrné štítky a děrné pásky, výstup - elektrický psací stroj nebo dálnopis  = Mark I a ENIAC

10  Elektronky  Operační rychlost - několik set až tisíc operací za sekundu  Značné rozměry, velký příkon (desítky kW)  Programovalo se většinou ve strojovém kódu  Elektrický psací stroj, první řádkové tiskárny, magnetopáskové a magnetobubnové paměti  UNIVAC I a UNIVAC II firmy Remington Rand a IBM 650 firmy IBM  Feritová paměť (statická paměť, u níž se jednotlivé bity zaznamenávají směrem magnetizace feritových paměťových jader s pravoúhlou hysterézní smyčkou), aritmetika v pohyblivé desetinné čárce a programovací jazyk FORTRAN (1954).

11  Tranzistory  Nové spínací prvky – klopné obvody postavené za použití tranzistorů umožnily zmenšit rozměry počítačů a nároky na jejich napájení. První plně tranzistorový počítač na světě byl model Philco Transac S-2000 společnosti Philco z r.1959. Hlavní slovo ve vývoji počítačů zůstává firmám Sperry-Rand (což je firma Remington Rand po sloučení s firmou Sperry Corporation), jejíž počítač se jmenoval UNIVAC LARC, firmě CDC (Control Data Corporation) s počítačovou řadou CDC 3600 a samozřejmě firmě IBM s modely počítačů pod názvy IBM 7030 Stretch, IBM 7090, IBM 7094, IBM 1401.

12  první integrované obvody malé a střední integrace  Integrovaný obvod soustřeďuje na ploše několika mm˛ křemíkové podložky, na tzv. čipu  10 až 100 miniaturních tranzistorů, jiných polovodičových součástek  Menší rozměry počítačů  Feritová nebo polovodičová operační paměť

13 o Mikroprocesory, osobní počítače o V jednom pouzdře obsahují celý procesor o Větší spolehlivost, menší rozměry, vyšší rychlost a kapacita pamětí o Ústup střediskových počítačů (mainframe) o Rok 1981 – osobní počítač IMB PC o Éra systémů DOS, grafická uživatelská rozhraní o Vzniká Internet, distribuované systémy o Multiprocesory

14

15  Přechod od obvodů malé integrace SSI (Small Scale Integration), u kterých bylo na čipu umístěno do 100 tranzistorů, přes obvody střední integrace až k obvodům vysoké integrace VLSI  V těchto obvodech se už dají realizovat ucelené jednotky počítačů. Takto realizovaný procesor se pro malé rozměry a ucelenou činnost nazývá mikroprocesor.  Rok 1971 - firma Intel Corporation - první čtyřbitový mikroprocesor i4004 (schopný současně zpracovat čtyři bity)  Rok 1974 - vylepšený osmibitový mikroprocesor i8008. V té době přišel na trh anglický podnikatel a konstruktér Sir Clive Sinclair s nejmenšími a nejlevnějšími mikropočítači ZX 81 a ZX Spectrum.  Rok 1978 - firma Intel - šestnáctibitové mikroprocesory i8086 a i8088.

16  Rok 1981 - firma IBM - mikropočítač IBM PC  Orientován na profesionální uživatele a používal operační systém MS DOS.  Rok 1983 - zdokonalený IBM PC/XT (Extend Technology).  Firma Intel navrhla v roce 1981 nový mikroprocesor i80286, který podporoval virtuální paměť a multiprogramové víceuživatelské prostředí.  + další počítač řady PC (Personal Computer), tzv. IBM PC/AT (Advanced Technology). Tyto počítače se vyrábějí od roku 1984.

17  Na procesoru MC 6800 firmy Motorola jsou postaveny největší konkurenti IBM PC, počítače Apple Macintosh, a dále počítače Atari ST a Commodore Amiga.  V dubnu 1987 přišla na trh firma IBM s novou řadou osobních počítačů IBM Personal System/2 (IBM PS/2) s modely 30, 40 a 60.

18  http://www.historiepocitacu.cz http://www.historiepocitacu.cz  http://cs.wikipedia.org http://cs.wikipedia.org  http://sehnalek.s.sweb.cz http://sehnalek.s.sweb.cz

19 Vypracovala:  Lenka Nesrovnalová  4.B  2011/2012  Gymnázium Šternberk


Stáhnout ppt " Starověký Řím a Řecko - první počítací strojek  Abakus = dřevěná nebo hliněná destička + kamínky, zvané calculi  calculi  slovo kalkulace, kalkulátor,"

Podobné prezentace


Reklamy Google