Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

James Watt *19.1.1736 Greenock +19.8.1819 Handswort.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "James Watt *19.1.1736 Greenock +19.8.1819 Handswort."— Transkript prezentace:

1 James Watt * Greenock Handswort

2 James Watt Watt ve skutečnosti nebyl vynálezcem parního stroje,provedl pouze takové vylepšení,která umožnila jeho průmyslové využití

3 Vylepšení parního stroje
Když se učil vyrábět školní pomůcky, dostal do rukou také model parního stroje Thomase Newcomena. Myšlenka parního pohonu strojů byla bezpochyby správná, ale Newcomenův stroj byl málo učinný a měl obrovskou spotřebu paliva. Watt začal pracovat na zdokonaleních a během následujících deseti let dokázal prudce zvýšit jeho učinnost.

4 Parní stroj Wattovy parní stroje způsobily revoluci v oblasti britského průmyslu. Železárny je používaly k pohánění velkých drtících kladiv.

5 Parní stroj V textilním průmyslu zase našel parní stroj uplatnění při pohánění nových strojů vynalezených Richardem Arkwrightem. V uhelných dolech už nemuseli zaměstnanci mosit uhlí na povrch v pytlích, ale začaly se používat první jednoduché výtahy poháněné Wattovým strojem

6 James Watt a parní stroj
Přestože Watt parní stroj nevynalezl, jeho inovace udělaly z původně nedokonalého mechanismu hlavní hybnou sílu průmyslové revoluce.

7 Dvojčinný parní stroj Dvojčinný parní stroj je takový parní stroj, u něhož pára koná práci na obou stranách pístu. Pomocí šoupátka je tlaková pára střídavě přiváděna před píst i za píst pracovního válce. Je tak možné, aby píst vyvíjel tah, či tlak na ojnici při pohybu oběma směry. Stroj se tak chová jako jednočinný stroj o dvojnásobném počtu válců. Proti jednočinnému stroji je sice třeba zajistit utěsnění pístové tyče pomocí ucpávky a složitější šoupátko, ale za to je získán dvojnásobný výkon na stejný objem válce a pravidelnější chod.

8 Šoupátko Šoupátka zajišťují v parních strojích vnitřní rozvod páry (Vizte Lokomotivní rozvody). Ta musí v různé okamžiky zakrývat zároveň dva kanály, vedoucí na obě strany pístu a navíc umožňovat vpouštění i vypouštění páry.

9 James Watt

10 Odkud jsem čerpala http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0oup%C3%A1tko

11 Prezentaci udělala: Michaela Buzková


Stáhnout ppt "James Watt *19.1.1736 Greenock +19.8.1819 Handswort."

Podobné prezentace


Reklamy Google