Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Rámci projektu Digitální učební materiál vytvořený v rámci projektu: HUMANIZACÍ ŠKOLSTVÍ K ROVNÝM PŘÍLEŽITOSTEM CZ.1.07/1.4.00/21.0987 Dětský domov, základní.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Rámci projektu Digitální učební materiál vytvořený v rámci projektu: HUMANIZACÍ ŠKOLSTVÍ K ROVNÝM PŘÍLEŽITOSTEM CZ.1.07/1.4.00/21.0987 Dětský domov, základní."— Transkript prezentace:

1 rámci projektu Digitální učební materiál vytvořený v rámci projektu: HUMANIZACÍ ŠKOLSTVÍ K ROVNÝM PŘÍLEŽITOSTEM CZ.1.07/1.4.00/ Dětský domov, základní škola, školní družina a školní jídelna, Kostelec nad Orlicí, Pelclova 279

2 SAVCI 3. HLODAVCI Romana Breklová, , 8. ročník, přírodopis – čtení s porozuměním, orientace v textu

3 Hlodavci Mají 2 řezáky přeměněny na zuby HLODAVÉ – celý život jim dorůstají. Živí se převážně rostlinnou potravou. Rychle se rozmnožují. Mají větší počet mláďat.

4 ZÁSTUPCI užitečníneužiteční, škodliví (maso, kožešiny) (nemoci, ničí) Myš domácí Králík divoký Králík domácí Potkan Zajíc polní Krysa Hraboš polní Křeček polní (zkus rozdělit) Kontrola na dalším snímku

5 ZÁSTUPCI užitečníneužiteční, škodliví (maso, kožešiny) (nemoci, ničí) Myš domácí Králík divoký Králík domácí Potkan Zajíc polní Krysa Hraboš polní Křeček polní

6 Myš domácí žije na polích, v lesích i v obydlích lidí Myši žerou obilniny, ale pokouší se konzumovat prakticky vše, na co přijde. Samice mívá až pět vrhů ročně. Rodí asi 8 holých a slepých mláďat, o která se stará v připraveném hnízdě 1 měsíc. Po šesti týdnech jsou mláďata dospělá a začínají se sama množit.

7 Potkan Má holý a šupinatý ocas, u kořene nápadně zesílený, kratší než tělo. Zaoblený čumáček. Jak se liší od krysy?

8 Škodí -šířením nemocí (žloutenka, tyfus, mor) - velkou spotřebou potravin - znečištěním potravin trusem a močí - ohlodáváním obalů,, podlah, potrubí a kabelů (poruchy a zkraty) Žijí v koloniích. V čele stojí nejsilnější samec. Má dobrý čich, výborně plave, hrabe a šplhá po výškách.

9 Krysa Je menší, má delší a štíhlejší ocas. Žije ve stájích, stokách, kanálech, jatkách. Je masožravá. Každých 6 týdnů se rodí až 10 mláďat.

10 Králík divoký Králíka poznáme podle krátkého, naspodu čistě bílého ocasu. 3 – 5x do roka rodí holá a slepá mláďata Žije v norách.

11 Králík domácí Chován pro maso a kožešinu.

12 Angorský králík Má dlouhou srst, která se pravidelně stříhá a spřádá na vlnu. Zajímavost:

13 Zajíc polní 4x do roka rodí 1 až 4 mláďata, ta mají po narození srst a vidí. Žije v pelechu. Výborný běžec – dosahuje rychlosti až 70 km/hod.

14 Popis zajíce polního – myslivecká hantýrka

15 Další zástupci: Hraboš polní

16 Křeček polní Křeček si ukládá potravu do vaků. Křeček zlatý

17 Sysel obecný

18 Přiřaď: Sysel obecný Křeček polní Hraboš polní Zajíc polní Králík domácí Krysa Králík divoký Myš domácí Potkan Kontrola na dalším snímku

19 Přiřaď: Sysel obecný Křeček polní Hraboš polní Zajíc polní Králík domácí Krysa Králík divoký Myš domácí Potkan Králík domácí Zajíc polní Sysel obecný Křeček polní Myš domácí Králík divoký Krysa Hraboš polní Potkan

20 Použitý materiál: Myš domácí Myši na zrní 3%AD%201.jpg 3%AD%201.jpg Potkan Potkan Kreslená krysa 20mys,%20kuchar,%20kuchar%20a%20potkan% jpg 20mys,%20kuchar,%20kuchar%20a%20potkan% jpg Krysa obecná Králík divoký Nora Králíci u nory Králík domácí v kotci Králík bíločerný Králík rezatý Angorák Zajíc polní popis Zajíc polní Zajíc polní běh Hraboš polní Křeček polní Křeček vaky Sysel obecný


Stáhnout ppt "Rámci projektu Digitální učební materiál vytvořený v rámci projektu: HUMANIZACÍ ŠKOLSTVÍ K ROVNÝM PŘÍLEŽITOSTEM CZ.1.07/1.4.00/21.0987 Dětský domov, základní."

Podobné prezentace


Reklamy Google