Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

 vystřídaly se čtyři doby ledové (glaciály) a tři doby meziledové (interglaciály).  V době ledové došlo k posunu skandinávského ledovce na jih, severní.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: " vystřídaly se čtyři doby ledové (glaciály) a tři doby meziledové (interglaciály).  V době ledové došlo k posunu skandinávského ledovce na jih, severní."— Transkript prezentace:

1

2  vystřídaly se čtyři doby ledové (glaciály) a tři doby meziledové (interglaciály).  V době ledové došlo k posunu skandinávského ledovce na jih, severní Evropu tvořila bílá pustina. Došlo k prudkému poklesu teplot, chladnomilná fauna a flóra tundry, tajgy a stepi (z fauny např. medvědi, mamuti, nosorožci, sobi) se posunula daleko na jih.  V době meziledové ledovec ustoupil, oteplilo se, narostl lesní porost, vyvinula se divoká zvěř, jeleni, srny, koně, sloni, tygr, lev, opice.  z geologického hlediska dělíme pravěk na následující období: prahory 4600 mil. - 2500 mil. ; starohory 2500 mil. - 570 mil.; prvohory 570 mil. - 225 mil.; druhohory 225 mil. - 65 mil.; třetihory 65 mil. - 1,7 mil.; čtvrtohory pleistocén, holocén 1,7 mil. - současnost  pravěk, jak ho chápeme v tomto případě tedy spadá do období konce třetihor (pliocén) a čtvrtohor.  v mladších čtvrtohorách (holocén) se postupně otepluje; příroda se proměnila do podoby, jak ji známe dnes.

3  ze živočišného předchůdce člověka (dryopithecus) se před 14 miliony lety odštěpily dvě vývojové větve: lidoopi - žili v pralesích, živili se rostlinnou stravou; lidé - žili v lesostepích, živili si travními semeny a masitou stravou.  v Africe se vyvinuli z Ramapitheca z čeledi hominidae dvě větvě.  slepá větev: Australopithecus (4 - 1,5 mil. let). - např: australopithecus africanus (1,25m, 35 - 40 kg), australopithecus robustus nebo australopithecus afarensis (známý nález "Lucy“).  homo habilis (člověk zručný) - jednoduché kamenné nástroje, obsah mozku měl asi polovinu dnešního; měřil asi 120 cm; blíže k člověku než australopithecus (postavení palce u nohy, zdokonalením stavby ruky a vyklenuté chodidlo; menší nadočnicové oblouky) - dnešní Keňa, Tanzanie - Olduvajská rokle

4  Cesta od prvních živočišných předchůdců člověka k modernímu člověku byla velmi dlouhá a postupný vývoj charakteristických znaků druhu Homo sapiens nazýváme hominizace. člověk moudrý člověk neanderthalský Zdroj: http://media.photobucket.com/image/homo%20sapi ens/Wenda79/Cicap/2af5_1_bo.jpg?o=159 (16. 11. 2009) člověk zručný člověk vzpřímený australopithecus ramapithecus

5 Australopithecus Homo habilis Homo erectus Homo sapiens Homo neanderthalensis Další druhy rodu Australopithecus Ramapithecus

6

7

8

9

10

11  před 10 000 lety první zemědělské osady v,,Úrodném půlměsíci“  později v dalších úrodných oblastech Číny, Indie, jižní Evropy a Mexika  šlechtění plodin a domácích zvířat  zavlažovací systém; odvodňování; vozy  písemnictví – od 3 200 př.n.l. na hliněné tabulky  města v Sumeru od 4000 př.n.l.; samostatné vedení – vznik náboženských systémů –teokracie  r. 2340 př.n.l. první říše světa =Sargonova (Akkad)

12

13

14

15

16

17


Stáhnout ppt " vystřídaly se čtyři doby ledové (glaciály) a tři doby meziledové (interglaciály).  V době ledové došlo k posunu skandinávského ledovce na jih, severní."

Podobné prezentace


Reklamy Google