Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Čerpadla, kompresory, ventilátory, dmýchadla, vývěvy a exhaustory mají ve vyspělém průmyslovém státě velký význam v hornictví, hutnictví, v energetice.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Čerpadla, kompresory, ventilátory, dmýchadla, vývěvy a exhaustory mají ve vyspělém průmyslovém státě velký význam v hornictví, hutnictví, v energetice."— Transkript prezentace:

1

2 Čerpadla, kompresory, ventilátory, dmýchadla, vývěvy a exhaustory mají ve vyspělém průmyslovém státě velký význam v hornictví, hutnictví, v energetice a těžké chemii. Čerpadla, kompresory, ventilátory, dmýchadla, vývěvy a exhaustory mají ve vyspělém průmyslovém státě velký význam v hornictví, hutnictví, v energetice a těžké chemii. Jejich společným účelem je doprava tekutin (kapalin nebo plynů) z jednoho prostoru do druhého potrubím. Jejich společným účelem je doprava tekutin (kapalin nebo plynů) z jednoho prostoru do druhého potrubím. 46

3 1 - motor 2 - čerpadlo 3 - sací potrubí 4 - výtlačné potrubí 5 - horní nádrž 6 - sací koš 47

4 Při vytlačování musí čerpadlo vytlačit kapalinu do geodetické výtlačné výšky - a překonat odpory v čerpadle a ve výtlačném potrubí. Při vytlačování musí čerpadlo vytlačit kapalinu do geodetické výtlačné výšky - a překonat odpory v čerpadle a ve výtlačném potrubí. 48

5 49 jednočinnádvojčinnádiferenciálnízdvižnémembránovéradiálníaxiální

6 50 1 - sací hrdlo 2 - výtlačné hrdlo 3 - sací ventil 4 - výtlačný ventil 5 - sací vzdušník 6 - výtlačný vzdušník 7 - píst 8 -pracovní prostor Nasává a vytlačuje jen jednou stranou pístu.

7 51 1 - sací hrdlo 1 - sací hrdlo 2 - výtlačné hrdlo 2 - výtlačné hrdlo 3 - sací ventil 3 - sací ventil 4 - výtlačný ventil 5 - sací vzdušník 6 - výtlačný vzdušník 7 – píst 8 – pracovní prostor Nasává a vytlačuje oběma stranami. Nasává jako čerpadlo jednočinné, ale vytlačuje při obou zdvizích.

8 52 1 - sací hrdlo 2 - výtlačné hrdlo 3 - sací ventil 4 - výtlačný ventil 5 – píst 1 – membrána 2 – sací hrdlo 3 – výtokový žlab 4 – sací ventil 5 – výtlačný ventil Je vhodné pro čerpání znečištěných kapalin.

9 53 1 – stator 2 – rotor 3 – písty 4 – výtlačný otvor 5 - sání 5 - sání Jejich výhodou je jednoduchá regulovatelnost průtoku při poměrně dobré účinnosti.

10 54 1 – stator 2 – rotor 3 – píst 4 – unášecí deska 5 – rozváděcí deska 6 – výtlak 7 - sání Rotor má na roztečné kružnici díry, v nichž se pohybují písty. Axiální pohyb pístů je vyvozen nuceným vedením po unášecí desce.

11 55 1 – těleso čerpadla 2 – hnací ozubené kolo 3 – hnané ozubené kolo 4 – sání 5 - výtlak Jsou konstrukčně i technologicky nejjednodušší a nejspolehlivější a proto se nejčastěji používají v hydraulických soustavách.

12 56 1 – těleso čerpadla 2 – vřetena 3 – sání 4 - výtlak Pracují zcela plynule. Používají se v citlivých hydraulických regulačních soustavách turbín, při pohonu brousicích strojů apod.

13 57 1 – rotor 2 – stator 3 - lopatka Jsou vyráběna jako regulační i neregulační

14 58 Jsou to rotační čerpadla, jejichž hl. části jsou oběžné kolo, převaděč a spirální skříň. Oběžné kolo má lopatky zakřivené tak, že běží svou vstupní hranou vpřed a nabírá tak kapalinu. 1 – spirální skříň 2 – oběžné kolo 3 – převaděč 4 – sací hrdlo a)s převáděčem b)bez převáděče čerpací stanice s jednostupňovým odstředivým čerpadlem

15 59 nemají převaděč, kapalina z oběžného kola proudí přímo do spirální skříně tj. s jedním oběžným kolem, se uplatňují ve všeobecném vodárenství, v průmyslu k dopravě užitkových i odpadních vod, jež neobsahují hrubé přimíšeniny. Mohou dopravovat vodu až 120°C teplou.

16 60 1 – oběžné kolo 2 – spirální skříň 3 – hřídel 4 – stojan 5 – sací hrdlo 6 – výtlačné hrdlo 7 – ucpávka 8 – ložiska 9 – vyrovnávací otvor 10 – zavodnění ucpávky 11 – odvzdušňovací otvor 12 – zavodňovací otvor 13 – těsnící kroužky

17 61 1 – oběžná kola 2 - převaděče 1 – šoupátko 2 – výtlačné šoupátko 3 – mříže 4 – měřítko 5 – přepad 6 – vakuometr 7 – manometr 8 – dynamometr 9 - tachometr

18 62 Příklad: Čerpadlo bude při otáčkách 2 800/min. a manometrické dopravní výšce 70 m dodávat 600 l/min. vody, kdežto při otáčkách 2 200/min bude tato výška jen 52 m. Charakteristika čerpadla by měla být předložena objednavateli !

19 63 Pracují podobně jako čerpadla odstředivá: odstředivá síla však nepomáhá proudění kapaliny. Používají se jen k čerpání vody. 1 – oběžné kolo 2 - převaděč

20 64 a Hnací silou je pohybová energie páry, vzduchu nebo tlakové vody. vodní (ejektor) parní mamutová 1 – tryska 2 – směšovač 3 – tlačná tryska 4 – regulační ventil 5 – zpětný ventil a – vstup páry b – výtlak c – sací hrdlo d - odpad

21 64 b 1 – čerpací trouba 2 – hubice a – tlakový vzduch b – sání c - výtlak Hnací silou je vzduch. Pohyb vody způsobuje rozdíl hustot vody a směsi vody se vzduchem.

22 65 Provoz čerpací stanice je zcela samočinný. Čerpadla vytlačují vodu buď do výše položené otevřené nádrže, z níž se pak voda rozvádí samospádem, nebo do tlakové nádrže, odkud se vede tlakovým potrubím do míst spotřeby. 1, 2 – plováky 3 – spínač 4 - stykač


Stáhnout ppt "Čerpadla, kompresory, ventilátory, dmýchadla, vývěvy a exhaustory mají ve vyspělém průmyslovém státě velký význam v hornictví, hutnictví, v energetice."

Podobné prezentace


Reklamy Google