Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ŠVÉDSKO VlajkaZnak. Charakteristika Skandinávie – sousedi Norsko - západ, sever a Finsko - východ Severní a Baltské moře – Botnický záliv Ostrovy Öland.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ŠVÉDSKO VlajkaZnak. Charakteristika Skandinávie – sousedi Norsko - západ, sever a Finsko - východ Severní a Baltské moře – Botnický záliv Ostrovy Öland."— Transkript prezentace:

1 ŠVÉDSKO VlajkaZnak

2

3 Charakteristika Skandinávie – sousedi Norsko - západ, sever a Finsko - východ Severní a Baltské moře – Botnický záliv Ostrovy Öland a Gotland Hlavní město – Stockholm Další města:Göteborg,Uppsala, Malmö Konstituční monarchie – král Carl XVI. Gustaf 3 historické kraje (Norrland,Svealand a Götaland) a 24 provincií Obyvatelstvo – Švédové a Laponci /Samiové/, jen asi 9,5 mil. obyvatel – jazyk švédština Rozloha země činí 449 964 km2 28 národních parků

4 Povrch Jih a pobřeží – nížiny Na hranicích s Norskem – hory a náhorní plošiny Nejvyšší hora – Kebnekaise – 2 111 m.n. m. (za polárním kruhem)

5 Vodstvo Velice bohaté (asi 9 % plochy země.) Řeky delší než v sousedním Norsku, prudký spád, hodně vody. Na řekách vodopády a peřeje. Nejdelší řeka je Tornealven (410 km). Další řeky jsou Ljusnan, Ondala a Angerman. Mnoho ledovcových jezer - největší Vänern (5 500 km2) a nejhlubší Vättern (1 889 km2, hloubka 119 m).

6 Stockholm

7 Král Carl XVI. Gustaf

8 Norrland-kraj na severu

9 Svealand- kraj na jihu

10 Götaland-kraj ve středu země

11 Určitě znáte  IKEA  H a M  Sony Ericsson  Volvo  ABBA  Oriflame (kosmetika)  Husquarna  Astrid Lindgrenová

12 Prezentaci vytvořila Veronika Jásková 5.A


Stáhnout ppt "ŠVÉDSKO VlajkaZnak. Charakteristika Skandinávie – sousedi Norsko - západ, sever a Finsko - východ Severní a Baltské moře – Botnický záliv Ostrovy Öland."

Podobné prezentace


Reklamy Google