Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

List autor: David Hainall. Listy – charakteristika a význam Nadzemní orgány rostliny. Na rozdíl od kořenů a stonku mají ukončený růst. Probíhá v nich.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "List autor: David Hainall. Listy – charakteristika a význam Nadzemní orgány rostliny. Na rozdíl od kořenů a stonku mají ukončený růst. Probíhá v nich."— Transkript prezentace:

1 List autor: David Hainall

2 Listy – charakteristika a význam Nadzemní orgány rostliny. Na rozdíl od kořenů a stonku mají ukončený růst. Probíhá v nich fotosyntéza. Průduchy zajišťují výměnu plynů mezi rostlinou a vnějším prostředím. Průduchy se odpařuje voda.

3 Postavení listů na stonku Listy vyrůstají z uzlin. Střídavé postavení – z uzliny vyrůstá jeden list. Vstřícné postavení – z uzliny vyrůstají dva proti sobě stojící listy. Přeslenité postavení – z uzliny vyrůstá více listů. http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Ulistnienie.svg (19. 10. 2010)

4 Vnější stavba listu http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Leaf_1_web.jpg (19. 10. 2010) řapík žinatina čepel

5 Vnitřní stavba listu http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Leaf_anatomy_cs.svg (19. 10. 2010) svrchní pokožka spodní pokožka vodivá pletiva asimilační pletivo provzdušňovací pletiva průduch

6 Pokožka – jednovrstevná. Na svrchní straně celistvá, na spodní straně průduchy. Průduchy – zajišťují výměnu kyslíku a oxidu uhličitého mezi prostředím a rostlinou a odpařování vody. http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Leaf_anatomy_cs.svg (19. 10. 2010)

7 Asimilační pletivo – velký obsah chlorofylu, probíhá v něm fotosyntéza. Provzdušňovací pletivo – mezi buňkami velké prostory, proudění plynů z průduchů k asimilačnímu pletivu a zpět. http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Leaf_anatomy_cs.svg (19. 10. 2010)

8 Typy listů JednoduchéSložené http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Illustr ation_Populus_tremula0.jpg (19. 10. 2010) http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Illustrati on_Aesculus_hippocastanum0.jpg (19. 10. 2010)

9 Význam listů Tvoří většinu zelené hmoty v přírodě. Hlavní potrava býložravců. Součást potravy pro člověka (listová zelenina - saláty, špenát). Listy mohou být používané jako koření - např. bobkový list. Louhování nápojů – např. čajovník čínský. Léčba chorob a úrazů – např. jitrocel kopinatý.

10 List – shrnutí Nadzemní orgány rostliny. Probíhá v nich fotosyntéza. Průduchy zajišťují výměnu plynů mezi rostlinou a vnějším prostředím. Odpařuje se jimi voda. Části listu: řapík, žilnatina, čepel. Typy listů: jednoduché a složené. Význam: potrava (býložravci, člověk), koření, louhování nápojů, léčba chorob a úrazů.


Stáhnout ppt "List autor: David Hainall. Listy – charakteristika a význam Nadzemní orgány rostliny. Na rozdíl od kořenů a stonku mají ukončený růst. Probíhá v nich."

Podobné prezentace


Reklamy Google