Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Kanada.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Kanada."— Transkript prezentace:

1 Kanada

2 Kanada Hlavní město : Ottawa
Počet obyvatel : (36. na světě) Jazyk : angličtina, francouzština Náboženství : křesťanství 77%, katolíci 43%, sjednocená církev Kanady 9% Měna : kanadský dolar

3 Kanada Územně druhá největší země světa.
Nachází se v severní části Severní Ameriky. Hraničí se Severním ledovým oceánem (sever), Atlantikem (východ),USA (jih a severozápad) a Tichým oceánem (západ). Kanada vznikla na území osídleném Indiány a Eskymáky.

4 Poloha: Kanadu najdeme na severní části Severní Ameriky.
Kanada se už dlouho snaží o získání části Arktidy ale marně. Na severu patří Kanadě také řada arktických ostrovů, které zasahují až k Severnímu ledovému oceánu. Na severovýchodě jsou tyto ostrovy úzkými průlivy odděleny od dánského Grónska. Na východě je pobřeží Atlantiku, na jihu dlouhá hranice s USA. Na západě pacifické pobřeží (Tichý oceán)a dlouhá hranice s americkým státem Aljaška. Od New Yorku po Minnesotu tvoří hranici s USA systém Velkých jezer a s ním související řeky.

5 Obyvatelstvo: Hustota osídlení kanadského území je 3,26 obyvatel/km² (jedna z nejnižších na světě). Většina obyvatel žije v jižní a východní části země, hlavě u hranic s USA např.: Toronto, Vancouver, Victoria. Rozmístění obyvatelstva je velmi nerovnoměrné. Nejsevernějším trvale osídleným místem Kanady (a světa) je CFS Alert (stanice kanadských sil Alert) na severním výběžku Ellesmerova ostrova což je 450 námořních mil od severního pólu.

6 Povrch : Středo-severní část Kanady tvoří tzv. Kanadský štít. Jde o oblast skal odřených předchozí činností ledovců. Je zde jen slabá vrstva půdy (pokud vůbec).(Tajga). Jih neboli systém Velkých jezer. Celkově je Kanada zemí s největším počtem jezer na světě a v těchto jezerech se nachází též největší světová zásoba sladké povrchové vody.(Lesy listnaté, jehličnaté a smíšené).

7 Povrch : Východní část Kanady tvoří nížiny(Arktická) ale i vysočiny(Laurentinská).(Tajga, lesy listnaté, jehličnaté a smíšené, tundry, lesotundry). Východ Kanady tvoří hlavně poloostrov Labrador a ostrovy: Viktoriiny, Banksův, Devon, královny Alžběty, Baffinův, Ellesmerův aj. Na západě Kanady najdeme vysočiny např.:Kordiléry, Skalnaté hory, Mackenzieovo pohoří. (Tajga, vysokohorská vegetace).

8 Podnebí : Hospodářství :
Mírný až polární pás. Pevninské oblasti: mírná suchá , subpolární, polární a vysokohorská oblast. Hospodářství : V Kanadě nalezneme stříbro, uran, diamanty, černé uhlí, nikl, železnou rudu, titan, zlato, magnezit a ropu.

9 Zemědělství : Co se v Kanadě zemědělství týče, mají díky přírodním podmínkám nevýhodu. Nejvíce zemědělců najdeme v jižní Kanadě. Největší zemědělský význam tam má těžba dřeva. Dále pak pěstují jen pšenici a ječmen. Chovají krávy (na jihu) a soby(na severu). Dále pak prodávají kožešiny ze zvěře. Je u nich oblíbený také rybolov , lov tuleňů a mrožů.

10 Sport : Kanadskými oficiálními národními sporty jsou lední hokej (zimní sport) a lakros (letní). Zejména hokej je velmi v Kanadě velmi populární. V roce 2004 bylo v zemi 1,64 miliónů lidí aktivně hrajících hokej. Široce rozšířené jsou i golf, baseball, lyžařské sporty, fotbal, volejbal a basketbal ale jen na soukromé úrovni. V roce 2010 se ve Vancouveru pořádaly zimní Olympijské hry.

11 Zdroj : wikipedie, školní atlas světa
Konec Zdroj : wikipedie, školní atlas světa


Stáhnout ppt "Kanada."

Podobné prezentace


Reklamy Google