Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Hlavní město : Ottawa Počet obyvatel : 32 547 200 (36. na světě) Jazyk : angličtina, francouzština Náboženství : křesťanství 77%, katolíci 43%, sjednocená.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Hlavní město : Ottawa Počet obyvatel : 32 547 200 (36. na světě) Jazyk : angličtina, francouzština Náboženství : křesťanství 77%, katolíci 43%, sjednocená."— Transkript prezentace:

1

2 Hlavní město : Ottawa Počet obyvatel : 32 547 200 (36. na světě) Jazyk : angličtina, francouzština Náboženství : křesťanství 77%, katolíci 43%, sjednocená církev Kanady 9% Měna : kanadský dolar

3 Územně druhá největší země světa. Nachází se v severní části Severní Ameriky. Hraničí se Severním ledovým oceánem (sever), Atlantikem (východ),USA (jih a severozápad) a Tichým oceánem (západ). Kanada vznikla na území osídleném Indiány a Eskymáky.

4 Kanadu najdeme na severní části Severní Ameriky. Na severu patří Kanadě také řada arktických ostrovů, které zasahují až k Severnímu ledovému oceánu. Na severovýchodě jsou tyto ostrovy úzkými průlivy odděleny od dánského Grónska. Kanada se už dlouho snaží o získání části Arktidy ale marně. Na východě je pobřeží Atlantiku, na jihu dlouhá hranice s USA. Na západě pacifické pobřeží (Tichý oceán)a dlouhá hranice s americkým státem Aljaška. Od New Yorku po Minnesotu tvoří hranici s USA systém Velkých jezer a s ním související řeky.

5 o Hustota osídlení kanadského území je 3,26 obyvatel/km² (jedna z nejnižších na světě). o Rozmístění obyvatelstva je velmi nerovnoměrné. o Většina obyvatel žije v jižní a východní části země, hlavě u hranic s USA např.: Toronto, Vancouver, Victoria. o Nejsevernějším trvale osídleným místem Kanady (a světa) je CFS Alert (stanice kanadských sil Alert) na severním výběžku Ellesmerova ostrova což je 450 námořních mil od severního pólu.

6 Středo-severní část Kanady tvoří tzv. Kanadský štít. Jde o oblast skal odřených předchozí činností ledovců. Je zde jen slabá vrstva půdy (pokud vůbec).(Tajga). Jih neboli systém Velkých jezer. Celkově je Kanada zemí s největším počtem jezer na světě a v těchto jezerech se nachází též největší světová zásoba sladké povrchové vody.(Lesy listnaté, jehličnaté a smíšené).

7 Východní část Kanady tvoří nížiny(Arktická) ale i vysočiny(Laurentinská).(Tajga, lesy listnaté, jehličnaté a smíšené, tundry, lesotundry). Východ Kanady tvoří hlavně poloostrov Labrador a ostrovy: Viktoriiny, Banksův, Devon, královny Alžběty, Baffinův, Ellesmerův aj. Na západě Kanady najdeme vysočiny např.:Kordiléry, Skalnaté hory, Mackenzieovo pohoří. (Tajga, vysokohorská vegetace).

8 Mírný až polární pás. Pevninské oblasti: mírná suchá, subpolární, polární a vysokohorská oblast. V Kanadě nalezneme stříbro, uran, diamanty, černé uhlí, nikl, železnou rudu, titan, zlato, magnezit a ropu.

9 Co se v Kanadě zemědělství týče, mají díky přírodním podmínkám nevýhodu. Nejvíce zemědělců najdeme v jižní Kanadě. Největší zemědělský význam tam má těžba dřeva. Dále pak pěstují jen pšenici a ječmen. Chovají krávy (na jihu) a soby(na severu). Dále pak prodávají kožešiny ze zvěře. Je u nich oblíbený také rybolov, lov tuleňů a mrožů.

10 Kanadskými oficiálními národními sporty jsou lední hokej (zimní sport) a lakros (letní). Zejména hokej je velmi v Kanadě velmi populární. V roce 2004 bylo v zemi 1,64 miliónů lidí aktivně hrajících hokej. Široce rozšířené jsou i golf, baseball, lyžařské sporty, fotbal, volejbal a basketbal ale jen na soukromé úrovni. V roce 2010 se ve Vancouveru pořádaly zimní Olympijské hry.

11


Stáhnout ppt "Hlavní město : Ottawa Počet obyvatel : 32 547 200 (36. na světě) Jazyk : angličtina, francouzština Náboženství : křesťanství 77%, katolíci 43%, sjednocená."

Podobné prezentace


Reklamy Google