Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Základní škola Bohutín, okres Příbram, Bohutín 37, 262 41 VY_32_INOVACE_2CJ02_KAREL KRYL Autor materiálu:Mgr. Lada Králová Materiál je určen k bezplatnému.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Základní škola Bohutín, okres Příbram, Bohutín 37, 262 41 VY_32_INOVACE_2CJ02_KAREL KRYL Autor materiálu:Mgr. Lada Králová Materiál je určen k bezplatnému."— Transkript prezentace:

1 Základní škola Bohutín, okres Příbram, Bohutín 37, 262 41 VY_32_INOVACE_2CJ02_KAREL KRYL Autor materiálu:Mgr. Lada Králová Materiál je určen k bezplatnému používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další používání podléhá autorskému zákonu. Tento výukový materiál vznikl v rámci Operačního programu Vzdělání pro konkurenceschopnost. KAREL KRYL

2 - básník s kytarou 12.4.1944 – 3.3.1994

3 Karel Kryl Písničkář, básník, grafik. Autor českého protikomunistického protestsongu. Jeho písně vždy provokovaly a dodnes nenechávají žádného posluchače lhostejným.

4 Životopis „Malý velký muž“ Karel Kryl (159 cm) se narodil 12. 4. 1944 v Kroměříži, rodina se později přestěhovala do Nového Jičína. Na střední průmyslové škole v jihočeské Bechyni studoval keramiku, učil se hrát na kytaru, trempoval a psal básničky. Vystupoval na malých scénách v Olomouci a v Ostravě, od roku 1966 nahrával v rozhlase, v Praze spolupracoval s divadlem Semafor. Do Prahy se přestěhoval v lednu 1968, pracoval v Československé televizi jako asistent scény. Naplno prožíval období Pražského jara: „Byl to ohromný výbuch svobody...“

5 Srpen ’68 Jeho první deska byla vydána půl roku po invazi sovětských vojsk. Titulní písnička Bratříčku, zavírej vrátka vznikla údajně naprosto spontánně v noci 22.8.1968 jako okamžitá reakce na vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa.

6 Emigrace Ve svých 25 letech na podzim roku 1969 emigroval do Německa. Zde působil v Mnichově jako redaktor rozhlasové stanice Svobodná Evropa. Zpíval po rozhlasových vlnách a nevzdával se naděje na svobodnou vlast. Psal básně, písně a knihy. Vytrvale se zajímal o dění v Československu, poslouchal rozhlas, sledoval tisk, setkával se s krajany. Československého občanství se nevzdal po celý exil.

7 Návrat do vlasti Do Československa se Karel Kryl vrátil 30. listopadu 1989. Svým hlasem nezištně podpořil sametovou revoluci. Po krátkém nadšení ze sametové revoluce Kryl na počátku roku 1990 uveřejňuje kritickou píseň Sametové jaro. Později v kritice polistopadového vývoje pokračuje písní Demokracie, Strejček Strach a teta Obava atd.

8 Karel Kryl umírá náhle a zcela nečekaně na srdeční příhodu dne 3. března 1994 v Mnichově ve věku nedožitých 50 let. Je pochován v Praze na břevnovském hřbitově.

9 Tvorba Kryl je jedním z nejuznávanějších zástupců protestsongu. Měl schopnost tvořit radikálně odlišné skladby, od zpívaných veršovaných pamfletů až po zpívané básně. Pracoval s hlubokými alegoriemi a složitými jazykovými a významovými konstrukcemi. Jeho tvorba byla inspirovaná i biblickými texty. Mimo zpívanou poezii vydal také několik sbírek poezie i delších básnických skladeb knižně, většinou je doprovodil vlastními kresbami. Jeho texty i nezpívaná poezie vynikají hlubokou obrazností a metaforikou.

10 Poezie, próza Kníška Karla Kryla Sedm básniček na zrcadlo Pochyby 17 kryptogramů na dívčí jména (Zpod stolu) sebrané spisy Amoresky Z mého plíživota Zbraně pro Erató Lot Sněhurka v hadřících Pod grafiku Půlkacíř Krylogie Krylias a Odysea Znamení doby Spisy I – texty písní Spisy II – básně haraKRYLí Cesta je prach… Ostrov pokladů Rozhovory Pochyby Země Lhostejnost

11 Poezie, próza

12 Písňové texty z let 1960-1971. Tvrdá a neúprosná analýza politické situace. Texty namířeny proti násilí. Zamýšlení se i nad základními lidskými hodnotami a právy člověka. Text Kníšky byl zakázán, proto vyšla roku 1972 v exilovém nakladatelství Index v Kolíně na Rýnem. Bratříčku, zavírej vrátka, Bratři, Ruská ruleta, Anděl,Morituri te salurtant… Kníška Karla Kryla

13 Diskografie Bratříčku, zavírej vrátka Rakovina Maškary Carmina resurrectionis Dívka havířka / Azbuk Karavana mraků Plaváček Ocelárna Omezená suverenita / Jedůfka Karel Kryl in Boston ´88 Dopisy Tekuté písky Dvě půle lunety / aneb Rebelant o lásce Monology Děkuji Jedůfky

14

15 Metodický list Název materiálu:Karel Kryl Autor materiálu:Mgr. Lada Králová Zařazení materiálu: Šablona:Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT (III/2) Číslo DUM: VY_32_INOVACE_2CJ02Předmět: Český jazyk a literatura Ověření materiálu ve výuce: Datum ověření: 21.11.2012 Třída: 8. Ověřující učitel: Mgr. Lada Králová Anotace materiálu: Formát prezentace PowerPoint. Materiál seznámí žáky s životem a hudebním i literárním dílem Karla Kryla. Metodický popis možností použití materiálu: Žáci se formou prezentace PowerPoint seznámí s životem a hudebním i literárním dílem Karla Kryla. Práce je určená k výkladu tématu. Učitel vychází z literárních a hudebních zkušeností žáků. Klíčová slova: písničkář, básník, grafik, protestsong, zpívané básně, alegorie, obraznost, metaforika, písňové texty Poznámka: Kompetence k učení, kompetence k řešení problémů, kompetence komunikativní.

16 Děkuji za pozornost. http://www.karelkryl.cz/ http://home.tiscali.cz/cz010955/uvod.htm http://zpravy.tiscali.cz/takto-psal-karel-kryl-o-rozkradani-havlovi-i-klausovi-nikdo-to-nechtel-vydat-128230 http://cs.wikipedia.org/wiki/Karel_Kryl http://www.karaoketexty.cz/fotky/karel-kryl-3099/216975 http://www.narodni-divadlo.cz/cs/umelec/karel-kryl http://igalerie.cz/cs/music/pop-music/303-karel-kryl-diskografie-discography-1968-2009 http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Karel_Kryl_-_autograph.jpg http://www.myspace.com/kkrylnewprofil/photos/albums/album/587414 http://hudba.hradiste.cz/index.php?AKCE=U-AUTORA&ID=3336300000 http://knihy.abz.cz/obchod/autor-kryl-karel-kryl http://www.databazeknih.cz/vydane-knihy/karel-kryl-1939 http://www.2012rok.sk/wp/ludia/718-prava-osobnost http://simonak.eu/index.php?stranka=pages/h_k/3_3.htm Seznam použité literatury a pramenů: Autor: Mgr. Lada Králová Základní škola Bohutín, okres Příbram zsbohutin@zsbohutin.cz duben 2012


Stáhnout ppt "Základní škola Bohutín, okres Příbram, Bohutín 37, 262 41 VY_32_INOVACE_2CJ02_KAREL KRYL Autor materiálu:Mgr. Lada Králová Materiál je určen k bezplatnému."

Podobné prezentace


Reklamy Google