Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Zkušenosti s výpůjčkami Flexibooks Mgr. Martin Hanák Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích Akademická knihovna.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Zkušenosti s výpůjčkami Flexibooks Mgr. Martin Hanák Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích Akademická knihovna."— Transkript prezentace:

1 Zkušenosti s výpůjčkami Flexibooks Mgr. Martin Hanák Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích Akademická knihovna

2 Historie spolupráce s Flexibooks Konec roku 2011: Setkání s vedením nakladatelství Fraus. 2012: Diskuze nad modelem půjčování e-knih ve čtečkách. Konec 2012 a 2013: Diskuze týkající se e-výpůjček a jejich zapojení i ve větších knihovnách. Říjen 2014: Zakoupení e-výpůjček k 39 titulům Grada a Fraus listopad 2014: Zakoupení e-výpůjček k 150 titulům Portál 2015: E-výpůjčky realizované přes knihovní systém???

3 Cesta k Flexibooks Potřebujeme odborné tituly. Od konce roku 2012 nabízíme odborné e-knihy přes eReading v modelu Multilicence. Nenaplnění očekávání na pokračování Multilicencí od eReadingu. Nabídka e-výpůjček eReadingu se neprotíná se zaměřením knihovny. Třetí poskytovatel českých e-knih už je nad počet. Náročné pro čtenáře i personál.

4 E-výpůjčky (se svými negativy) JSOU cestou do budoucna. Na českém trhu s českými nakladateli a jejich požadavky. Rýsující se rozdělení trhu. Určitá nakladatelství dají své tituly jen určitým poskytovatelům. Někteří nakladatelé se nebrání spolupráci s více poskytovateli. Flexibooks má flexibilní reakce na požadavky. Umí diskutovat o modelech, akvizici a vývoji. Rozhodnutí se pro Flexibooks na základě obsahu, směřování trhu a zkušeností s jednáním.

5 Rysy Flexibooks Obsáhlá nabídka a její rozšiřování. I specifičtí nakladatelé a tituly. Vlastní program na prohlížení e-knih. Nutná registrace čtenáře na webu poskytovatele. Flexibooks umí jednat s nakladateli. Dosáhnutí potřeb knihovny a přesvědčení nakladatelů. Technologie připravená na složité formátování a další generaci e-knih. Multimédia, animované modely, testy. Možnost vyžádat si doposud nezahrnuté e- knihy.

6 Dvě možnosti akvizice: a)Čtenáři si mohou půjčit cokoli z nabídky Flexibooks. Knihovna zaplatí za zrealizované e- výpůjčky. (Nebo si předplatí balík e-výpůjček.) Cena jedné e-výpůjčky je o třetinu nižší než pro individuální čtenáře. b)Knihovna si domluví jen určitý rozsah titulů a počet e-výpůjček ke každému titulu. Knihovna má v nabídce méně titulů, ale dosáhne na lepší ceny (při určitém minimálním finančním objemu).

7 Existuje třetí model akvizice - Multilicence: Zakoupení balíku titulů s definovaným počtem souběžných výpůjček. Celkový počet výpůjček není omezen. Např. koupíme e-knihu, kterou si bude moci vypůjčit najednou až 5 našich čtenářů. Není omezeno, kolik čtenářů této možnosti využije.

8 Limity Flexibooks E-výpůjčky realizované pomocí distribuce kódů. Při současné nízké frekvenci tolik nevadí. Absence napojení na knihovní systém. Až bude k dispozici, tak odpadne nutnost externí autentizace čtenáře a e-výpůjčka proběhne bez lidského zásahu. Nutnost proprietární SW čtečky a registrace na portálu Flexibooks – stejné jako u konkurence. Pozitivní je možnost dosáhnout na nižší ceny, ale je nutné vést třístranné jednání: knihovna- Flexibooks-nakladatel.

9 Děkuji za pozornost. Mgr. Martin Hanák, hanakm@lib.jcu.cz


Stáhnout ppt "Zkušenosti s výpůjčkami Flexibooks Mgr. Martin Hanák Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích Akademická knihovna."

Podobné prezentace


Reklamy Google