Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Předmět: BiologieTřída: 2L Obor: Technické lyceumŠkolní rok:2013/2014 Vyučující: Mgr. Ludvík KašparJméno: Adam Svozilík Nerostné bohatství na Zemi.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Předmět: BiologieTřída: 2L Obor: Technické lyceumŠkolní rok:2013/2014 Vyučující: Mgr. Ludvík KašparJméno: Adam Svozilík Nerostné bohatství na Zemi."— Transkript prezentace:

1 Předmět: BiologieTřída: 2L Obor: Technické lyceumŠkolní rok:2013/2014 Vyučující: Mgr. Ludvík KašparJméno: Adam Svozilík Nerostné bohatství na Zemi

2

3 Pohled na dnes již nepoužívaný rudný důl Ševčín na Březových Horách v Příbrami

4 Lom Vršany je hnědouhelný povrchový lom nacházející se v severočeské hnědouhelné pánvi

5 Schéma těžby v hlubinných dolech

6 Schéma težby ropy

7

8  Po celá desetiletí ruští ropní giganti tajně znečišťují části země, které byly kdysi plné života. Ropa unikající na pevninu i do Severního ledového oceánu otravuje vodu a ničí životy místních komunit a původních obyvatel. Z uniklé ropy postupně vzniká husté těžké bahno, které dusí rostliny i zvířata a nutí lidi, aby oblast nakonec zcela opustili. Ropa kontaminuje potravu i vodní zdroje a místní lidé žijí s vědomím toho, že jejich kdysi čisté řeky, lesy a vzduch teď představují vážná zdravotní rizika.  Když při katastrofě ropné plošiny Deepwater Horizon společnosti British Petroleum v roce 2010 do Mexického zálivu uniklo 4,9 milionů barelů ropy, celý svět si toho všiml. Ale v Rusku dochází každoročně k úniku 30 milionů barelů ropy, tedy šestkrát více než uniklo v Mexiku, a to vše pod rouškou utajení a korupce. Navíc každých 18 měsíců uniknou více než 4 miliony barelů ropy přímo do Severního ledového oceánu, kde se to stává problémem každého z nás.  Když při katastrofě ropné plošiny Deepwater Horizon společnosti British Petroleum v roce 2010 do Mexického zálivu uniklo 4,9 milionů barelů ropy, celý svět si toho všiml. Ale v Rusku dochází každoročně k úniku 30 milionů barelů ropy, tedy šestkrát více než uniklo v Mexiku, a to vše pod rouškou utajení a korupce. Navíc každých 18 měsíců uniknou více než 4 miliony barelů ropy přímo do Severního ledového oceánu, kde se to stává problémem každého z nás. Odkaz na video:

9

10

11 V posledních desetiletích výrazně roste těžba a spotřeba všech nerostných surovin.V současné době si rozumní národohospodáři spolu s přírodovědci uvědomují, že některých surovin bude v blízké budoucnosti nedostatek, či že se budou muset získávat z méně výhodných zdrojů za stále větších energetických investic. Do budoucna lze tedy očekávat růst významu geologie jakožto vědy, která umí hledat a nalézat nová ložiska tradičních i alternativních zdrojů a materiálů. Geologové se také budou muset více zapojit do řešení způsobu likvidace škod na životním prostředí, způsobených těžbou. Kolik máme ropy? Existují tyto tři scénáře: Existují tyto tři scénáře: Pesimistický: Máme k dispozici asi 1000 miliard barelů ropy. To při současné spotřebě znamená, že nám ropa dojde asi za 30 let. Realistický: Ropy je na Zemi ještě asi 2000 miliard barelů a vystačí tedy asi na 40 let. Toto je podle autorů fakty nejpodloženější teorie. Realistický: Ropy je na Zemi ještě asi 2000 miliard barelů a vystačí tedy asi na 40 let. Toto je podle autorů fakty nejpodloženější teorie. Optimistický: Ropy je nejméně 2600 miliard barelů a další miliarda se ještě najde v tzv. nekonvenčních zdrojích (například ropné písky nebo tmavé břidlice). To by mělo stačit nejméně na dalších let. Optimistický: Ropy je nejméně 2600 miliard barelů a další miliarda se ještě najde v tzv. nekonvenčních zdrojích (například ropné písky nebo tmavé břidlice). To by mělo stačit nejméně na dalších let.

12 https://cs.wikipedia.org/wiki/Důl#Druhy_dol.C5.AF https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/bf/%C5%A0ev%C4%8D%C3%ADnsk%C3%BD_d%C5%AFl _%28celkov%C3%BD_pohled%29.JPG/1280px- %C5%A0ev%C4%8D%C3%ADnsk%C3%BD_d%C5%AFl_%28celkov%C3%BD_pohled%29.JPG https://cs.wikipedia.org/wiki/Lom_Vršany https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/df/Lom_Vr%C5%A1any%2C_panorama.jpg/1920px- Lom_Vr%C5%A1any%2C_panorama.jpg 821c383114/sch%C3%A9ma%20hlubinn%C3%A9ho%20dolu.gif /gazprom/Cerny-led--ruska-ropna-katastrofa/ https://cs.wikipedia.org/wiki/Uranový_důl /#.VEvuZiudh_R

13


Stáhnout ppt "Předmět: BiologieTřída: 2L Obor: Technické lyceumŠkolní rok:2013/2014 Vyučující: Mgr. Ludvík KašparJméno: Adam Svozilík Nerostné bohatství na Zemi."

Podobné prezentace


Reklamy Google