Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vznik člověka.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vznik člověka."— Transkript prezentace:

1 Vznik člověka

2 MÝTY A NÁBOŽENSTVÍ Bible Bůh stvořil svět za šest dní, v neděli si dal pauzu. Adama uplácal z hlíny „k obrazu svému“ a vdechl mu život. Adam však v báječném ráji trpěl depresí. Proto mu Bůh odoperoval žebro a vyčaroval z žebra Evu, aby se Adam měl čím potěšit. „Ze všeho si berte, co hrdlo ráčí, ale na Jabloň poznání nešmatat!“ přikázal jim Bůh (horší než v muzeu!). Jenže had přemluvil zvědavou ženskou: „Jen sssssi kousni, Evo. Bůh dělá chytrýho, ssssssám si baští jabka a vás si tu pěsssstuje, jak kytky v truhlíku.“ Jen si Eva kousla, zamrkala na Adama pomněnkovýma očima a když se k ničemu neměl, podala mu jabko. Je jasné, co bylo dál… Když to Bůh zjistil, vyhnal Adama a Evu z ráje (tohle si dělejte jinde, když myslíte, že jste dospělí!). „Tak jablek se vám zachtělo? Ha, žádný ráj! Makat budete, smrkat budete, budou vás bolet kyčle a až zestárnete, utratíte důchod za zubní protézu. Na nesmrtelnost zapomeňte!“ 

3 Řekové Bohové se na Olympu nudili, neměli si s čím hrát a tak pověřili šikovného titána Prométhea, ať vymyslí nějakou zábavu. Prométheus kutil, šrouboval, montoval a přinesl bohům člověka. Zeus se zasmál, fouknul a člověk ožil. Množil se, množil, Prométheus ho naučil řemesla a umění. „Pěkně se naparujou ty tvý dvounožci! Budou nám obětovat, ať vědí, kdo je tady bůh!“ pravil Zeus. Prométheus navedl lidi, ať obalí kosti tukem a maso ať schovají do kůže. Pak dal bohům vybrat, jakou oběť chtějí. Oheň prskal, tuk se škvařil a voněl až k Olympu. Zeus si vybral tuk a kosti. Když ale zjistil, že ho Prométheus podvedl, sebral lidem oheň. „Žerte si to syrový, nevděčníci!“ Jenže Prométheus miloval svoje lidičky. I připlížil se k olympskému věčnému ohni, ukradl ho a daroval lidem. „Tos přehnal, chmatáku!“ děl Zeus a přikázal kováři Hefaistovi, aby Prométhea přikoval na řetěz ke skále Kavkazu. Pak zavolal svého orla: „Játra jsou zdravá! Jen si dej, ptáčku líbeznej.“ Orel pak lítal na snídani každé ráno, sezob Prométheova játra a ledva játra dorostla, přiletěl si pro nášup. Tak to trvalo určitě nejmíň tisíc let (zatracená nesmrtelnost!), než přišel Hérakles a orla odstřelil. Prométheovi bohové odpustili zbytek trestu za dobré chování, ale na památku musel nosit prsten s kamenem z Kavkazu. A nám lidem poslal Zeus krásnou Pandoru s ještě krásnější skříňkou plnou nemocí, závisti, hladu a podobných pohrom.

4 Věda Charles Darwin: Evoluční teorie O původu druhů přírodním výběrem (1859) Ve škole ho to nebavilo. Lékařem se stát nechtěl. Z mrtvol se mu dělalo špatně. „Půjdeš na kněze!“ řekl tatínek. Darwin se přihlásil na loď Beagle, obeplul svět, navštívil Jižní Ameriku a Galapágy. Všude sbíral podivné tvory, kreslil. Došel k názoru, že zvířata nestvořil Bůh, ale že se vyvíjejí podle prostředí, kde žijí. Kdo se nepřizpůsobí, vyhyne! Největší skandál způsobilo Darwinovo tvrzení, že se člověk vyvinul z opice.

5 Evoluce STRAROHORY PRAHORY 4 mld. let vznik života PRVOHORY
550 mil. let DRUHOHORY 250 mil. let TŘETIHORY 65 mil. let ČTVRTOHORY 2 mil. let

6 Prvohory Éra trilobitů Moře ovládli hlavonožci, trilobiti, lilijice. Sem tam praryba nebo žralok. Na souši se objevují rostliny (přesličky a plavuně), první hmyz (ale pořádný!) a obojživelníci. Z těch megapřesliček a megavážek bude jednou uhlí.

7 Druhohory Éra veleještěrů Po průšvihu v kambriu, kdy Zemi zamořil sirovodík ze zahnívajících oceánů a skoro všecko vymřelo, ovládli souš dinosauři. Nad hlavou se občas mihnul ptakoještěr nebo archeopterix – dědeček ptáků. V norách se jako myšky krčili první savci. Čekali na ten správný meteorit, který pošle dinosaury do věčných lovišť.

8 Třetihory Evoluce velryb Éra savců A také ptáků a hmyzu. A našich dnešních rostlin, kvetoucích bylin, listnatých stromů a včel. Z mrňavých myšek se stávají koně, velryby a … opice.

9 Čtvrtohory Éra lidí A doba střídání ledových dob a teplých období. Šavlozubí tygři, strašliví jeskynní medvědi a do toho pračlověci s klacky. Poslední ledová doba skončila před cca lety. Současnému období říkají geologové holocén.

10 VÝVOJ ČLOVĚKA No comment

11 Znaky člověka Vzpřímená chůze  dvojí esovité prohnutí páteře  kráčivá noha Chápavá ruka (palec proti prstům, špetka) Větší mozek Řeč (artikulovaná) Společenský život, kultura 500g 1500g ?

12 Vědy zkoumající pravěk
Archeologie Zabývá se minulostí lidské kultury. Hledá pozůstatky lidí, jejich nástroje, šperky, nádobí, obydlí. Hroby, domy i poklady bývají ukryté pod zemí. Archeologové je musí vykopat, očistit, úlomky poskládat, změřit, zakreslit. Je důležité vědět, kde a co našli. Pak mohou vyprávět příběh lovce mamutů. Jsou horší než Sherlock Holmes. Paleontologie Zkoumá pozůstatky pravěkých zvířat a rostlin. Něco pro fanoušky dinosaurů! Geologie Zkoumá vývoj a utváření Země. Jak vznikly hory a oceány. Geologové také vědí, jak vzniká zemětřesení, vyznají se v minerálech a drahokamech. Mohou nám poradit, jak vypadala krajina, kde žili dinosauři nebo mamuti. Antropologie Zabývá se vším, co se týká člověka. Od tvaru lebky až po způsob vedení války nebo slavení vánoc. Antropolog by vám řekl, že od dob pravěkých lovců se toho moc nezměnilo. 

13 Otázky a úkoly na závěr Vyprávěj mýty o stvoření člověka.
Kdo formuloval evoluční teorii? Jmenuj geologická období. Které druhy živočichů a rostlin se během nich objevily? Popiš znaky, jimiž se člověk liší od svých opičích předků. Jmenuj vědy zkoumající pravěk. Vysvětli, čím se jednotlivé tyto vědy zabývají. Uvažuj, co je to lidská KULTURA?


Stáhnout ppt "Vznik člověka."

Podobné prezentace


Reklamy Google