Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

K ULTURA DOBY KLASICKÉ. G RAMOTNOST VE SVĚTĚ V SOUČASNOSTI – CO OVLIVŇUJE GRAMOTNOST LIDSTVA ?

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "K ULTURA DOBY KLASICKÉ. G RAMOTNOST VE SVĚTĚ V SOUČASNOSTI – CO OVLIVŇUJE GRAMOTNOST LIDSTVA ?"— Transkript prezentace:

1 K ULTURA DOBY KLASICKÉ

2 G RAMOTNOST VE SVĚTĚ V SOUČASNOSTI – CO OVLIVŇUJE GRAMOTNOST LIDSTVA ?

3 KALOKAGATHIA – KALOS KAI AGATHOS (KRÁSNÝ A DOBRÝ) PlatónSokrates Odkaz dnešnímu skautskému hnutí „Právě v tom záleží zlo nevědomosti, že člověk, který není krásný a dobrý ani moudrý, si o sobě myslí, že je takový.“ „Vím, že nic nevím.“

4 V ĚDA DOBY KLASICKÉ H ÉRODOTOS – O TEC DĚJEPISU Proč je mapa Afriky nedokončená?

5 D ÉMOSTHENES – O TEC ŘEČNICTVÍ Nejslavnější řečník starověkého Řecka Překonal sám sebe, aby se zlepšil Psal kritiky proti Filipu Makedonskému ??? Jaké zásady by měli řečnici dodržovat???

6 H IPPOKRATES – O TEC MEDICÍNY Přísahám (…), že budu tuto smlouvu a přísahu dle svých možností a dle svého svědomí dodržovat. Toho, kdo mě naučil umění lékařskému, budu si vážit, jako svých rodičů (…) Lékařské úkony budu konat v zájmu a ve prospěch nemocného, dle svých schopností a svého úsudku. Vystříhám se všeho, co by bylo ke škodě a co by nebylo správné. Nepodám nikomu smrtící prostředek, ani kdyby mne o to kdokoli požádal a nikomu také nebudu radit (jak zemřít). Žádné ženě nedám prostředek k vyhnání plodu. Svůj život uchovám v čistotě a bohabojnosti, stejně tak i své lékařské umění. Nebudu (lidské tělo) řezat, ani ty, co trpí kameny a tento zákrok přenechám mužům, kteří takovéto řemeslo provádějí. Do všech domů, kam vstoupím, budu vstupovat ve prospěch nemocného, zbaven každého vědomého bezpráví a každého zlého činu. Zvláště se vystříhám pohlavního zneužití žen i mužů, svobodných i otroků. Cokoli, co při léčbě i mimo svou praxi ve styku s lidmi uvidím a uslyším, co se nesmí sdělit, to zamlčím a uchovám v tajnosti. Která pravidla dnes lékaři nedodržují a která ano? Hippokratova přísaha

7 Ř ECKÉ DRAMA – AMFITEÁTR Z jakého důvodu stavěli Řekové „divadlo“ tímto stylem?

8 D IVADELNÍ MASKY Herci byli pouze muži Maska vyjadřovala roli, pocity Umožnila i střídání jednoho herce ve více rolích Mohla mít i jinou funkci?

9 P ARTHENÓN – CHRÁM BOHYNĚ A THÉNY

10 D ÍLO SOCHAŘE F EIDIA AthénaZeus

11 M YRÓNŮV D ISKOBOLOS

12 O LYMPIJSKÉ HRY Původně nazývané všeřecké Olympie byla pouze jedním z míst Konané na počest boha Dia Soutěže trvaly několik dní, mohli se jich účastnit pouze muži Probíhaly pouze pět dní V době her byl „klid zbraní“ Novodobé hry – od roku 1896

13 C ITACE Soubor:World literacy map UNHD png. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, [cit ]. Dostupné z: Soubor:Plato Pio-Clemetino Inv305.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, [cit ]. Dostupné z: Soubor:Socrates Louvre.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, [cit ]. Dostupné z: File:Herodotus world map-en.svg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, [cit ]. Dostupné z: Hippokratova přísaha. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, [cit ]. Dostupné z: Soubor:Epidaurus Theater.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, [cit ]. Dostupné z: Soubor:Tragödienmaske Grossgriechenland Slg Ebnöther.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, [cit ]. Dostupné z:

14 C ITACE File:Der Parthenon.JPG. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, [cit ]. Dostupné z: Soubor:NAMA Athéna Varvakeion.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, [cit ]. Dostupné z: Soubor:Zeus Hermitage St. Petersburg jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, [cit ]. Dostupné z: jpg jpg Soubor:SFEC BritMus Roman 021.JPG. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, [cit ]. Dostupné z: File: olympia56.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, [cit ]. Dostupné z:


Stáhnout ppt "K ULTURA DOBY KLASICKÉ. G RAMOTNOST VE SVĚTĚ V SOUČASNOSTI – CO OVLIVŇUJE GRAMOTNOST LIDSTVA ?"

Podobné prezentace


Reklamy Google