Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vytvořil: Stanovský Michal, 9. A Zdroj: Wikipedie

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vytvořil: Stanovský Michal, 9. A Zdroj: Wikipedie"— Transkript prezentace:

1 Vytvořil: Stanovský Michal, 9. A Zdroj: Wikipedie
Jaderná zbraň Vytvořil: Stanovský Michal, 9. A Zdroj: Wikipedie

2 Zajímavosti: nazývá se také atomová bomba
je to zbraň hromadného ničení byla poprvé vyvinuta ve Spojených státech

3 Princip jaderné zbraně
Jaderná bomba se obvykle skládá ze dvou oddělených podkritických množství štěpného materiálu, která v součtu tvoří množství nadkritické (typicky několik kilogramů). Ta jsou proti sobě vymrštěna explozí klasické výbušniny. Síla výbuchu zajistí, že nebudou obě části od sebe během prvních několika milisekund odhozeny teplem počínající řetězové reakce a tlakem vylétajících neutronů. V nadkritickém množství štěpného materiálu je pak nastartována řetězová reakce, která uvolní velké množství různých druhů energie. Používaným typem je také implozní puma. Liší se zejména tím, že je zde použito plutonium namísto uranu 235. Po výbuchu konvenční trhaviny je plutonium stlačeno, podkritické části masy plutonia se dostanou k sobě a dosáhne se kritického množství. Výbuch konvenční trhaviny zároveň udrží masu plutonia déle u sebe, řetězová reakce může probíhat déle, čímž se uvolní podstatně větší množství energie (rychlý průběh jaderného výbuchu by jinak příliš rychle rozmetal masu plutonia, příliš rychle by ji rozptýlil na podkritické části). Uvnitř koule plutonia je zdroj neutronů, které ve vhodném okamžiku zahájí řetězovou reakci. Dále bývá puma vylepšena vnějším pláštěm z odražeče neutronů, které takto neunikají mimo štěpný materiál, anebo je v plášti uran 238, který štěpí rychlé neutrony unikající z plutonia. Puma je výhodná tím, že zde stačí daleko menší množství štěpného materiálu a každé vylepšení snižuje jeho další množství a zvyšuje účinnost pumy. Výbuch odpovídá obvykle několika tisícům až miliónům tun klasické výbušniny TNT.Součástí jsou obvykle i inicializační neutronové zářiče, případně neutronové odražeče, které zajišťují zachycení co nejvyššího množství neutronů pro další štěpení. Princip činnosti Princip činnosti implozní pumy

4 2. Světová válka Hirošima - město smutně proslulo historicky prvním užitím atomové bomby s názvem Little Boy dne 6. srpna 1945. Nagasaki - 9. srpna se stalo po Hirošimě druhým cílem atomového bombardování.

5 Státy vlastnící atomovou bombu
Spojené státy americké, Rusko, Spojené království, Francie, Čína, Indie, Pákistán a Severní Korea. Z vlastnictví jaderných zbraní je silně podezříván Izrael. Z výroby jaderných zbraní je západními státy obviňován také Írán.

6 KONEC PREZENTACE


Stáhnout ppt "Vytvořil: Stanovský Michal, 9. A Zdroj: Wikipedie"

Podobné prezentace


Reklamy Google