Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na Obchodní akademii T.G. Masaryka, Kostelec nad Orlicí Zeměpis – 1. ročník 1 Jaderné elektrárny.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na Obchodní akademii T.G. Masaryka, Kostelec nad Orlicí Zeměpis – 1. ročník 1 Jaderné elektrárny."— Transkript prezentace:

1 Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na Obchodní akademii T.G. Masaryka, Kostelec nad Orlicí Zeměpis – 1. ročník 1 Jaderné elektrárny

2 Jaderná elektrárna o Technologické zařízení, sloužící k přeměně vazebné energie jader těžkých prvků na elektrickou energii. o Jaderné elektrárny jsou z energetického hlediska vhodné především pro výrobu energie v režimu základního zatížení -> je snaha, aby vyráběly energii pokud možno nepřetržitě.

3 o Skládá se obvykle z jaderného reaktoru, parní turbíny s alternátorem a z mnoha dalších pomocných provozů. o V principu se jedná o parní elektrárnu, ve které se energie získaná jaderným reaktorem používá k výrobě páry v parogenerátoru. Tato pára pohání parní turbíny, které pohání alternátory pro výrobu elektrické energie.

4 Schéma jaderné elektrárny

5 Historie o První reaktor byl spuštěn v USA a sloužil pro výrobu plutonia. o První elektrárna byla postavena ve Velké Británii, ale nedodávala el. proud do sítě. o První elektrárna, která dodávala proud do sítě, byla spuštěna v roce 1954 v bývalém SSSR.

6 Reaktor o Zařízení, ve kterém probíhá řetězová jaderná reakce, kterou lze kontrolovat a udržovat ve stabilním běhu (na rozdíl od jaderné exploze). o V současnosti ve všech běžně užívaných reaktorech je reakce založena na štěpení jader (existují ale i experimentální reaktory založené na jejich syntéze).

7 Regulační tyče Palivové články Voda (chladivo a moderátor) Ocelová tlaková nádoba

8 Jaderný odpad o Materiál, který má radioaktivní vlastnosti, ale nemá již další hodnotné využití. o Podle původu odpadu se dá dělit na:  Vyhořelé jaderné palivo – je skladováno po využití v elektrárně a poté uloženo do ochranných kontejnerů a do podzemí.  Zbytky ze zdravotnictví – zbytkový materiál ze zdravotnictví používáni při diagnostice chorob (Rentgen)

9

10 Jaderná reakce o Přeměna atomových jader (štěpení jader atomů). o Může probíhat samovolně nebo být vyvolána působením jiného jádra nebo částice. o Dochází při ní jak ke změně struktury jader, tak i ke změně jejich pohybového stavu.

11 Princip jaderné reakce (štěpení jader)

12 Atomová bomba o Zbraň hromadného ničení, založená na principu neřízené řetězové reakce jader těžkých prvků. o Mezi jaderné zbraně se někdy řadí i zbraně založené na slučování jader lehkých prvků -> termonukleární zbraň. o Zbraně, kde radioaktivní materiál slouží jen jako zdroj radioaktivního zamoření cílové oblasti se označují jako radiologické (tzv. špinavá bomba).

13 HISTORIE o Jaderná bomba byla poprvé vyvinuta v USA v rámci vojenského projektu Manhattan. o Výsledek tohoto projektu byl první jaderný výbuch, který proběhl 16. 7. 1945. o Další vyrobené bomby byly o několik týdnů později svrženy na japonská města Hirošimu (6.8.1945) a Nagasaki (9.8.1945), kde zabyly statisíce lidí.

14 o Jaderné zbraně také v minulosti kromě USA vlastnila nebo nadále vlastní např. Velká Británie, Francie, Čína, Indie, Pákistán a Severní Korea. o Výbuch bomby se dá rozdělit na:  Tlakovou vlnu — 40–60 % celkové uvolněné energie  Tepelné záření — 30–50 % celkové uvolněné energie  Ionizující záření — 5 % celkové uvolněné energie  Radioaktivní látky — 5–10 % celkové uvolněné energie

15

16 ČERNOBYL Černobylská havárie se stala 26. dubna 1986. Jde o nejhorší jadernou havárii v historii jaderné energetiky. Během riskantního pokusu došlo k přehřátí a následné explozi jednoho z reaktorů. Do vzduchu se uvolnil vysoce radioaktivní mrak, který se rozšířil do celé severní polokoule.

17

18 Jaderné elektrárny u nás o V Česku jsou celkem dvě jaderné elektrárny, obě pod společností ČEZ. o Jsou to:  Dukovany  Temelín

19 Dukovany o Postavena a spuštěna v letech 1985 – 1988. o Je to první provozovaná jaderná elektrárna na území Česka. Je významným zdrojem české energetické soustavy. o Elektrárna je co do výroby elektřiny nejproduktivnější v Česku. Je to druhá nejvýkonnější elektrárna po Temelíně.

20 o Pro potřeby elektrárny byla vybudována vodní nádrž Dalešice. o V areálu elektrárny je umístěna i sluneční elektrárna a ČEZ plánuje postavit i větrnou elektrárnu.

21 Temelín o Postavena a spuštěna v letech 2002 – 2003. o Elektrárna s největším instalovaným výkonem v Česku. o K roku 2007 se jednalo o nejnovější jadernou elektrárnu v Evropě. o Elektrárna má instalované dva bloky z původně plánovaných čtyř.

22 o Elektrárna je častým terčem kritiky ze strany českých i zahraničních ekologických organizací. o Temelín byl plánován ještě za Československa jako jedna z hlavních staveb energetického systému RVHP.

23

24 Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na Obchodní akademii T.G. Masaryka, Kostelec nad Orlicí


Stáhnout ppt "Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na Obchodní akademii T.G. Masaryka, Kostelec nad Orlicí Zeměpis – 1. ročník 1 Jaderné elektrárny."

Podobné prezentace


Reklamy Google