Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ZLÍNSKÝ KRAJ KONZERVATOŘ P. J. VEJVANOVSKÉHO KROMĚŘÍŽ DĚJINY HUDBY Název školyKonzervatoř P. J. Vejvanovského Kroměříž Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0433.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ZLÍNSKÝ KRAJ KONZERVATOŘ P. J. VEJVANOVSKÉHO KROMĚŘÍŽ DĚJINY HUDBY Název školyKonzervatoř P. J. Vejvanovského Kroměříž Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0433."— Transkript prezentace:

1 ZLÍNSKÝ KRAJ KONZERVATOŘ P. J. VEJVANOVSKÉHO KROMĚŘÍŽ DĚJINY HUDBY Název školyKonzervatoř P. J. Vejvanovského Kroměříž Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/ AutorMgr. Miloslav Bubeníček Název šablonyIII/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název DUMuVY_32_INOVACE_DEH_0304 Stupeň a typ vzděláváníStřední odborné vzdělání v konzervatoři Vzdělávací oblastSpolečný odborný základ Vzdělávací obor82-44-P/01 Hudba, P/01 Zpěv Tematický okruh4. Josef Mysliveček Druh učebního materiáluVýukový materiál Cílová skupinaŽák, 16 – 19 let Anotace Výukový materiál určen k frontální prezentaci učitelem, případně jako materiál pro samostudium, nutno doplnit výkladem. Vybavení, pomůckyDataprojektor Klíčová slovaMysliveček, Itálie, opera, Mnichov Datum22. listopadu 2013– datum ověření ve výuce

2 Anotace Text s názvem Josef Mysliveček slouží jako pomocný text při výuce předmětu dějiny hudby na konzervatoři. Předpokládá se doplnění informací výkladem pedagoga, ale lze jej použít jako vstupní osnovu pro další samostudium studentů.

3 Josef Mysliveček (9. března 1737, Praha – 4. února 1781, Řím)

4 Emigrace českých hudebníků do zahraničí nesouvisela ve druhé polovině tak výrazně s náboženskými poměry, jak tomu bylo v éře barokní. Začal se ale objevovat jiný problém, problém existenční a s tím související nemožnost umělecké realizace v našich podmínkách. Hudebníci byli v pozici poddaných a tak často dali přednost svobodě a nejistotě v cizině před jakýmsi hmotným zabezpečením v pozici nesvobody doma. Tak se dostali čeští hudebníci do celé tehdejší Evropy a dokázali přesvědčit svou muzikalitou a talentem o mimořádné pozici českých skladatelů a interpretů i v konfrontaci s tehdejší kontinentální elitou.

5 Josef Mysliveček se stal nejvýznamnější hudební osobností v Itálii za svého působení v Itálii ve druhé polovině 18. století. Narodil se 9. března 1737 v Sovových mlýnech č.p. 503 na Kampě v Praze. Byl synem pražského mlynáře Matěje Myslivečka, člena sboru přísežných mlynářů. Spolu se svým mladším bratrem se vyučil mlynářskému řemeslu, oba byli přijati do cechu a i když měl jako starší převzít otcovo řemeslo, dohodli se, že pokračovatelem mlynářské tradice bude mladší z bratrů a Josef se vydá jako muzikant do světa.

6 1. Josef Mysliveček

7 Studia -hudbu studoval v Praze u Františka Habermanna a Josefa Segera -od roku 1763 studoval v Itálii operní kompozici u Giovanniho Battisty Pescettiho v Benátkách

8 František Václav Habermann ( – ) - pocházel z muzikantského rodu -vystudoval jezuitské gymnázium v Klatovech -pokračoval na právech v Praze -působil ve Španělsku, ve Francii a v Itálii ředitel kůru v kostelích v Praze - učil ve šlechtických rodinách -jeho žákem byl Josef Mysliveček a František Xaver Dušek byla v Praze provedena jeho mše ke korunovaci Marie Terezie byl regenschori kostele sv. Mikuláše v Chebu

9 Josef Ferdinand Norbert Seger ( – ) -hudební skladatel, houslista, varhaník -žák B. M. Černohorského -zpěvák a houslista v různých kostelích v Praze varhaník v Týnském chrámu varhaník v Křížovnickém kostele -žáky byli Jan Antonín Koželuh, Josef Mysliveček, Jan křtitel Kuchař, Jan Blažej Kopřiva a další -autor několika stovek skladeb pro varhany, motet, žalmů atd.

10 Giovanni Battista Pascetti ( 1704, Benátky – 20. března 1756, Benátky) -byl italský skladatel -¨studoval u benátského varhaníka a skladatele Antonia Lottiho ( ) -od roku 1736 byl v Londýně jako ředitel Opera of the Nobility -jeho opera „Demetrio“ byla úspěšná, také díky skvělému kastrátovi Farinellimu a dosáhla čtrnácti repríz - o této opeře se zmiňuje i dobový historik Charles Burney -v roce 1745 se vrátil do Benátek -od roku 1762 by druhým varhaníkem u sv. Marka -učil teorii a skladbu Josefa Myslivečka a Antonia Salieriho.

11 Další životní osudy Josefa Myslivečka: odešel do Itálie -byl mimořádně úspěšným operním skladatelem v Neapoli, Bologni, Vídni, Mnichově -dokladem úspěchu je, že jeho jméno bylo přeloženo do italštiny – Venatorini -přezdívali mu také Il Boemo nebo Il divino Boemo -v roce 1777 podnikl cestu do Mnichova na pozvání bavorského vévody Maxmiliána I. Josefa -při zpáteční cestě měl nehodu, utrpěl vážné poranění obličeje a do rány se mu dostala infekce propuštěn z nemocnice, ale přišel o nos -zemřel osamělý a chudý.

12 Dílo: -26 oper, např. Bellerofonte, Olimpiade, Montezuma, Demetrius -orchestrální skladby – ouvertury, sinfonie -množství koncertů, např. pro klavír, housle, violoncello, flétnu -komorní hudba – smyčcové kvartety, triové sonáty, klavírní sonáty -10 oratorií, např. Adam a Eva, Tobiáš, Abrahám a Izák -chrámové skladby.

13 Seznam vyobrazení 1.Josef Mysliveček,

14 Doporučený poslech 1.Koncert pro violoncello a orchestr 2.Koncert pro housle a orchestr 3.Ukázka z opery, např. Olimpiade

15 Otázky k ověření znalostí 1.U koho Mysliveček studoval? 2.Do které skupiny české hudební emigrace patří? 3.Ve kterém hudebním žánru dosáhl největšího uznání?

16 Doporučená literatura 1. Smolka, Jaroslav: Dějiny hudby, TOGGA, Praha Šafařík, Jiří: Dějiny hudby I., Votobia Šišková, Ingeborg: Dějiny hudby IV Klasicismus, Euromedia Group - Ikar, Praha 2012


Stáhnout ppt "ZLÍNSKÝ KRAJ KONZERVATOŘ P. J. VEJVANOVSKÉHO KROMĚŘÍŽ DĚJINY HUDBY Název školyKonzervatoř P. J. Vejvanovského Kroměříž Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0433."

Podobné prezentace


Reklamy Google