Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název školyIntegrovaná střední škola technická, Vysoké Mýto, Mládežnická 380 Číslo a název projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0374 Inovace vzdělávacích metod EU.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název školyIntegrovaná střední škola technická, Vysoké Mýto, Mládežnická 380 Číslo a název projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0374 Inovace vzdělávacích metod EU."— Transkript prezentace:

1 Název školyIntegrovaná střední škola technická, Vysoké Mýto, Mládežnická 380 Číslo a název projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0374 Inovace vzdělávacích metod EU - OP VK Číslo a název klíčové aktivityIII/2 INOVACE A ZKVALITNĚNÍ VÝUKY PROSTŘEDNICTVÍM ICT Autor Ing.Jiří Tocháček Číslo materiáluVY_32_INOVACE_AUT_1U_TO_21_03 NázevZákladní rozměry a užívané hmotnosti automobilů Druh učebního materiáluPrezentace PředmětAutomobily RočníkPrvní – učebního oboru „Mechanik opravář motorových vozidel Tématický celekZákladní poznatky o motorových vozidlech AnotaceZákladní rozměry, hmotnosti užívané u automobilů. Metodický pokyn Klíčová slovaZákladní rozměry uváděné v prospektech, jejich význam. Rozměry strojového spodku, vnější rozměry automobilů apod. Očekávaný výstupŽák je seznámen s užívanými rozměry a hmotnostmi automobilů. Datum vytvoření27.9.2012

2 Základní rozměry a užívané hmotnosti automobilů Předpoklady pro určení rozměrů : a) automobil je umístěn na vodorovné rovině; b) je zatížen přípustnou celkovou hmotností nebo pohotovostní hmotností; c) pneumatiky jsou nahuštěny na tlak odpovídající celkové hmotnosti plně zatíženého vozidla; d) je v klidu, jeho kola a řídící mechanismus jsou v poloze, která odpovídá jízdě v přímém směru; e) příslušenství, výstroj a výbava automobilu jsou normální.

3 a) rozchod ( mm) - je vzdálenost středních rovin pneumatik kol téže nápravy Rozměry strojového spodku karoserie b) rozvor (mm) - je vzdálenost (a) středů dvou náprav umístěných za sebou na téže straně vozidla. Má-li automobil více než dvě nápravy, určuje se rozvor jako součet dílčích rozvorů. c) výška rámu (mm) - je vzdálenost (a) od základny k hornímu povrchu rámu. Měří se vzdálenost na předním i zadním konci rámu a uprostřed. d) délka karoserie (mm) - osobních automobilů se rovná délce automobilu. U nákladních automobilů, autobusů a u trolejbusů je to vzdálenost roviny A od zadního konce karoserie B. Délka karoserie nezahrnuje závěs pro přívěs, tažné háky, nárazníky apod.

4 Vnější rozměry automobilů a) světlá výška (mm) - vzdálenost nejnižšího pevného bodu střední části automobilu od základny. b) délka automobilu (mm) - je vzdálenost dvou svislých rovin, které se dotýkají předního a zadního konce automobilu. c) šířka automobilu (mm) - je vzdálenost mezi dvěma svislými rovinami, které se dotýkají automobilu z obou stran. d) výška automobilu (mm) - je vzdálenost (a) nejvyššího pevného bodu nezatíženého automobilu od základny při pohotovostní hmotnosti. e) převis - přední, zadní (mm) - je vzdálenost (a) nejvzdálenějšího bodu na přední nebo zadní části automobilu od svislé roviny proložené středy předních nebo zadních kol automobilu. f) nájezdový úhel - přední, zadní (mm) - je úhel (alfa) sevřený rovinou základny s rovinou dotýkající se pneumatik předních nebo zadních kola nejbližšího pevného bodu přední nebo zadní části automobilu. g) vyložení tažného zařízení (mm) - je vzdálenost (a) od středu závěsné koule (nebo osy závěsného čepu pro přívěs, popř.středu závěsného háku) od svislé roviny proložené osou zadní nápravy automobilu. výška tažného zařízení (mm) - je vzdálenost (b) středu závěsné koule ( nebo střední vodorovné roviny závěsu při svislé poloze závěsného čepu, popř. středu závěsného háku) od základny automobilu.

5 Ložné rozměry a)hrubé ložné rozměry (mm) - jsou rozměry ložné plochy, popř. ložného prostoru automobilu - délka (a), šířka (b), výška (c) - bez zřetele k vyčnívajícím částem. b) čisté ložné rozměry (mm) - jsou rozměry ložné plochy, popř. ložného prostoru automobilu - délka (a), šířka (b), výška(c) - se zřetelem k vyčnívajícím částem nebo součástem. c) ložný objem (m 3 ) - je objem sypkého nebo tekutého nákladu, který lze přepravovat účelovým speciálním automobilem. d) výška ložné plochy (mm) - je vzdálenost ložné plochy (nebo podlahy) nezatíženého automobilu od základny (při pohotovostní hmotnosti).

6 Ostatní rozměrové údaje zkřižitelnost automobilu (mm) - je výška (a), o nichž se může zdvihnout kolo automobilu, aniž by kterékoli jiné kolo ztratilo dotyk s vozovkou.

7 Hmotnosti automobilu a) Celková hmotnost je pohotovostní hmotnost automobilu a hmotnost užitečného nákladu b) Pohotovostní hmotnost automobilu je hmotnost strojového spodku nebo strojového spodku s budkou (u vozidel s budkou) a hmotnost karoserie (nebo nástavby) c) Hmotnost užitečného nákladu je hmotnost osob včetně zavazadel nebo jiného nákladu, který automobil dopravuje d) Přípojná hmotnost je celková hmotnost všech přípojných vozidel, která mohou být motorovým vozidlem tažena e) Celková hmotnost jízdní soupravy je celková hmotnost všech plně zatížených vozidel uvažované jízdní soupravy.

8 Použité podklady: 1.PodvozkyIng. Zdeněk Jan, Ing.Bronislav Ždánský 2.Příručka pro automechanikaRolf Gscheidle a kolektiv 3.Automobily IMilan Pilárik Jiří Pabst


Stáhnout ppt "Název školyIntegrovaná střední škola technická, Vysoké Mýto, Mládežnická 380 Číslo a název projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0374 Inovace vzdělávacích metod EU."

Podobné prezentace


Reklamy Google