Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

OPERAČNÍ SYSTÉMY. SÁM O SOBĚ DOKÁŽE POČÍTAČ DĚLAT JEN O MÁLO VÍC NEŽ TO, ŽE PO ZAPNUTÍ, PODOBNĚ JAKO KOJENEC PO PROBUZENÍ, CHCE JÍST.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "OPERAČNÍ SYSTÉMY. SÁM O SOBĚ DOKÁŽE POČÍTAČ DĚLAT JEN O MÁLO VÍC NEŽ TO, ŽE PO ZAPNUTÍ, PODOBNĚ JAKO KOJENEC PO PROBUZENÍ, CHCE JÍST."— Transkript prezentace:

1 OPERAČNÍ SYSTÉMY

2 SÁM O SOBĚ DOKÁŽE POČÍTAČ DĚLAT JEN O MÁLO VÍC NEŽ TO, ŽE PO ZAPNUTÍ, PODOBNĚ JAKO KOJENEC PO PROBUZENÍ, CHCE JÍST.

3 PŮVODNĚ VYVINUTY K ŘÍZENÍ SLOŽITÝCH VSTUPNÍCH A VÝSTUPNÍCH OPERACÍ, COŽ JE VLASTNĚ KOMUNIKACE S ŘADOU DISKOVÝCH JEDNOTEK. OPERAČNÍ SYSTÉMY OS SE VÝVOJEM ZMĚNIL V UNIVERZÁLNÍ MOST MEZI VŠÍM PC A SOFTWARE, KTERÝ NA NĚM POUŽÍVÁTE.

4 CO VŠE PROVÁDÍ OPERAČÍ SYSTÉM ORGANIZUJE PŘÍSTUP A VYUŽÍVÁNÍ ZDROJŮ POČÍTAČE ( ČAS PROCESORU, PŘÍSTUP K DATŮM NA DISCÍCH, PŘÍSTUP DO PAMĚTI) FYZICKY ZAJIŠŤUJE VSTUP A VÝSTUP DAT PODLE POŽADAVKŮ OSTATNÍCH PROGRAMŮ KOMUNIKUJE S UŽIVATELEM A NA ZÁKLADĚ JEHO POKYNŮ VYKONÁVÁ POŽADOVANÉ AKCE REAGUJE NA CHYBOVÉ STAVY PROGRAMŮ A MYLNÉ POŽADAVKY UŽIVATELŮ TAK, ABY TYTO CHYBY NEZPŮSOBILY ZÁSADNÍ DESTRUKCI SYSTÉMU NEBO POŠKOZENÍ DAT. SPRAVUJE KOMUNIKACI S PERIFERIEMI. DEFINUJE NASTAVENÍ KLÁVESNICE, CITLIVOST MYŠI A DALŠÍCH ZAŘÍZENÍ EVIDUJE VYUŽÍVÁNÍ SYSTÉMOVÝCH ZDROJŮ APOD.

5 OS JE SOUHRN PROGRAMŮ KTERÉ : INICIALIZUJÍ HARDWARE POČÍTAČOVÉHO SYSTÉMU PROVÁDÍ ZÁKLADNÍ RUTINY OBSLUHY ZAŘÍZENÍ ZAJIŠŤUJE SPRÁVU ÚLOH ZAJIŠŤUJE INTEGRITU POČÍTAČOVÉHO SYSTÉMU FUNKCE OPERAČNÍHO SYSTÉMU OPERAČNÍ SYSTÉM PRACUJE PŘEDEVŠÍM JAKO : SPRÁVCE ZDROJŮ (RESOURCE MANAGER) VIRTUÁLNÍ POČÍTAČ (VIRTUAL MACHINE)

6 SOFTWARE OS BIOS HARDWARE APLIKACE DYNAMIK LINK LIBRARIES

7 MODULY OPERAČNÍHO SYSTÉMU MODUL PŘIDĚLOVÁNÍ PROCESORU PLÁNOVAČ ÚLOH PLÁNOVAČ PROCESU DISPEČER MODUL PŘIDĚLOVÁNÍ PERIFÉRIÍ V/V DISPEČER V/V PLÁNOVAČ SYSTÉM SPRÁVY SOUBORŮ

8 JÁDRO (KERNEL ) SRDCEM OPERAČNÍHO SYSTÉMU JE JÁDRO. JEHO ÚKOLEM JE ZAJIŠŤOVAT ZÁKLADNÍ FUNKCE SYSTÉMU, VĚTŠINOU NA HW ÚROVNI. FUNKCE JÁDRA JSOU : PŘEPÍNÁNÍ MEZI PROCESY A JEJICH OVLÁDÁNÍ OVLÁDÁNÍ HW KOMPONENTŮ SPRÁVA A OVLÁDÁNÍ PAMĚTI PLÁNOVÁNÍ KOMUNIKACE MEZI PROCESY ZPRACOVÁNÍ PŘERUŠENÍ

9 UŽIVATELSKÉ ROZHRANÍ OS UŽIVATEL NEPRACUJE PŘÍMO S JÁDREM OS. PRO PRÁCI SE SYSTÉMEM VYUŽÍVÁ SPECIÁLNÍ KOMUNIKAČNÍ PROGRAM ZVANÝ OBECNĚ SHELL. HLAVNÍ FUNKCÍ SHELLU JE UMOŽNIT UŽIVATELI SPOUŠTĚNÍ APLIKACÍ.

10 MS DOS MICROSOFT DISK OPERATING SYSTEM 16-BITOVÝ OS, KOMUNIKUJÍCÍ S UŽIVATELEM PROSTŘEDNICTVÍM PŘÍKAZOVÉHO ŘÁDKU JEDNOÚLOHOVÝ GRAFICKÉ PROSTŘEDÍ JE DODÁVÁNO FORMOU NADSTAVBOVÝCH APLIKACÍ JEDNOUŽIVATELSKÝ NEJNIŽŠÍ VRSTVOU OS JE MODUL BIOS (BASIC INPUT –OUTPUT SYSTÉM)

11 BIOS OBSAHUJE FIRMWARE / ROM-BIOS STATICKÁ ČÁST BIOSU – OBSAHUJE TECHNICKÉ TESTY PRO KONTROLU ZÁKLADNÍ DESKY, OPERAČNÍ PAMĚTI, KLÁVESNICE A ZÁKLADNÍCH I/O ZAŘÍZENÍ. DYNAMICKÁ ČÁST BIOSU – UCHOVÁVÁ VŠECHNY ZÁKLADNÍ ÚDAJE VLOŽENÉ UŽIVATELEM (DATUM, ČAS.) – CMOS (MODIFIKAČNÍ PROCEDUŘE SE ŘÍKÁ SETUP).

12 MS DOS PROVEDENÍ AUTOTESTU ROM BIOS – KONTROLA FDD, HDD, CD HLEDÁ SOUBORY OS (IO.SYS A MS-DOS.SYS) NAČTENÍ DAT ULOŽENÝCH V PRVNÍM SEKTORU DISKU A ZKOPÍRUJE JE DO RAM. VYTVOŘENÍ ZAVÁDĚCÍHO (BOOTOVACÍHO)ZÁZNAMU. ZAVÁDĚCÍ ZÁZNAM PŘEVEZME ŘÍZENÍ PC A ZAVEDE IO.SYS DO RAM. IO.SYS OBSAHUJE SYSINIT KTERÝ ZAVÁDĚNÍ SYSTÉMU DOKONČÍ. PO ZAVEDENÍ IO.SYS JE ZAVÁDĚCÍ ZÁZNAM V RAM NAHRAZEN JINÝM KÓDEM. SYSINIT ZAVEDE DO PAMĚTI RAM MSDOS.SYS. TENTO SOUBOR SPOLUPRACUJE S BIOSEM PŘI PRÁCI SE SOUBORY, PROVÁDĚNÍ PROGRAMŮ A ODPOVĚDI NA SIGNÁLY Z HW.

13 SYSINIT HLEDÁ CONFIG.SYS. POKUD CONFIG.SYS EXISTUJE, SYSINIT PŘIKÁŽE MSDOS.SYS ABY PROVEDL PŘÍKAZY V CONFIG.SYS SYSINIT PŘIKÁŽE MSDOS.SYS ABY ZAVEDL COMMAND.COM -ROZŠÍŘENÍ V/V -INTERNÍ PŘÍKAZY DOSU -HLEDÁNÍ AUTOEXEC.BAT

14 TYP OSUŽIVATELŮSDÍLENÍ PROCESŮPŘÍSTUPOVÁ PRÁVAPŘÍKLAD JEDNOUŽIVATELSKÉ A JEDNOÚLOHOVÉ1NENÍNEJSOU CPM MSDOS JEDNOUŽIVATELSKÉ VÍCEÚLOHOVÉ1 NEBO VÍCEANONEJSOU WIN 3.X WIN95,98 VÍCEUŽIVATELSKÉ (SÍŤOVÉ) VÍCE (SKUPINY)ANO WIN NT UNIX ROZDĚLENÍ OS

15 SROVNÁNÍ OPERAČNÍCH SYSTÉMŮ SYSTÉM +- DOS WINDOWS OS/2 LINUX STABILNÍ MNOŽSTVÍ SOFTWARU HODNĚ ROZŠÍŘENÝ PŘÍJEMNÉ UŽIVATELSKÉ PROSTŘEDÍ UMÍ MODERNÍ FUNKCE (PLUG&PLAY] MÁ INTEGROVANÉ PROSTŘEDNÍ INTERNETU PŘÍJEMNÉ UŽIVATELSKÉ PROSTŘEDÍ OBROVSKÁ STABILITA KVALITNÍ MULTITASKING VELMI STABILNÍ STÁLE VÍCE ROZŠÍŘENÝ OTEVŘENÝ SYSTÉM-VELMI PŘIZPŮSOBIVÝ HODNĚ SW NEUMÍ MULTITASKING NEPŘÍVĚTIVÉ UŽIV.PROSTŘEDÍ ZASTARALÝ, PRAKTICKY SE JIŽ NEPOUŽÍVÁ MLADÝ, TEDY V NĚKTERÝCH VERZÍCH A ČÁSTECH RELATIVNĚ NESTABILNÍ NÁROČNÝ NA HW PŘÍLIŠ MNOHO VERZÍ MÁLO SW MÁLO ROZŠÍŘENÝ POMĚRNĚ SLOŽITÉ OVLÁDÁNÍ (POKUD JE BEZ GUI)

16 ZÁKLADNÍ POJMY MULTITASKING – SOUBĚŽNÉ ZPRACOVÁNÍ VÍCE ÚLOH V TEORETICKY JEDNOM OKAMŽIKU KOOPERATIVNÍ MULTITASKING – PŘIDĚLUJE PROVÁDĚNÝM PROCESŮM PROCESOR NA TAKOVOU DOBU, NA JAKOU JI PROCES POTŘEBUJE. PREEMPTIVNÍ MULTITASKING – OS SÁM ROZDĚLUJE, KOMU PŘIDĚLÍ JAKOU DOBU PROCESU. FAXOVÁNÍWORDFAX.MAILWORDFAX. FAXOVÁNÍWORDMAILFAXOVÁNÍ KOOPERATIVNÍ MULTITASKING PREEMPTIVNÍ MULTITASKING

17 PLUG & PLAY – AUTOMATICKÁ DETEKCE NOVÉHO HARDWARE PŘIDANÉHO DO POČÍTAČE. SOUBOROVÝ SYSTÉM – ALGORITMUS ZÁPISU DAT NA DISKU FAT (FILE ALOCATION TABLE) – MS-DOS FAT / FAT32 (PODPORUJE DLOUHÉ NÁZVY) – W 95,98,2000 HPFS ( HIGH PERFORMANCE FILE SYSTÉM) – OS/2 NTFS – WINDOWS NT

18 BOOTOVÁNÍ – ZAVÁDĚNÍ OPERAČNÍHO SYSTÉMU

19 OS WINDOWS 95 PRVNÍ ZCELA SAMOSTATNÝ 32-BITOVÝ OS S GRAFICKÝM ROZHRANÍM. PRACUJE S PREEMPTIVNÍM MULTITASKINGEM. PODPORUJE PRÁCI V SÍTÍCH LAN. SYSTÉM JE NEZÁVISLÝ NA MS-DOS, OBSAHUJE VŠAK EMULACI DOSU.

20 WINDOWS 98 VYLEPŠENÁ SPRÁVA PROTOKOLU TCP/IP PODPORA DVD A SBĚRNICE USB SOUBOROVÝ SYSTÉM FAT 32 NOVÉ NÁSTROJE PRO SPRÁVU DISKŮ MOŽNOST POUŽITÍ STEJNÝCH OVLADAČŮ VE WIN98 A WIN NT AUTOMATICKÉ OBNOVENÍ POŠKOZENÝCH SYSTÉMOVÝCH SOUBORŮ REGISTRY CHECKER – SPRÁVA A ZÁLOHOVÁNÍ REGISTRŮ VYŠŠÍ STABILITA SYSTÉMU INTEGRACE INTERNETOVÝCH FUNKCÍ

21 DISTRIBUCE LINUXU RED HAT MANDRAKE CALDERA SuSE DEBIAN

22 KTERÁ DISTRIBUCE LINUXU ?? ? SODOVKA – KOFEIN – KUKUŘIČNÝ SIRUP S VYSOKÝM OBSAHEM OVOCNÉHO CUKRU OSOBNÍ VOLBA

23 CO JE LINUX ?? LINUX SÁM O SOBĚ JE SRDCEM OPERAČNÍHO SYSTÉMU : TZV. JÁDRO. JÁDRO JE PROGRAM, KTERÝ FUNGUJE JAKO „VEDOUCÍ PROVOZU“. JE ODPOVĚDNÉ ZA SPOUŠTĚNÍ A UKONČOVÁNÍ DALŠÍCH PROGRAMŮ, OBSLUHU ŽÁDOSTÍ O PAMĚŤ, PŘÍSTUP K DISKŮM A SPRÁVU PŘIPOJENÍ K SÍTI. VŠECHNY DISTRIBUCE LINUXU POUŽÍVAJÍ TOTOŽNÉ JÁDRO.

24 LINUX Linux-Operační systém Linux je volně šiřitelný OS typu UNIX. Jeho autorem je Linus Torvalds a mnoho dalšich programátorů v Internetu. Jádro Linuxu je volně šiřitelné (public domain) podle pravidel GNU General Public License (licence používaná u softwaru GNU). Linux byl původně psán pro architekturu IBM PC s procesorem i386 a vyšším. V současné době existují i verze pro m68000, MIPS, Sun Sparc, DEC Alpha/AXP a některé další architektury. Jednou z hlavních výhod oproti komerčním UNIXům je jeho nulová cena, dále snadno dostupný základní software a v neposlední řadě také nízké nároky na hardware a velmi příznivý výkon. Často je také k dispozici více dokumentace než k jiným systémům.Linus Torvalds

25 OTÁZKY K OPAKOVÁNÍ 1.DEFINUJTE POJEM OPERAČNÍ SYSTÉM 2.JAKÉ ÚKOLY PLNÍ OPERAČNÍ SYSTÉM V POČÍTAČI 3.VYSVĚTLETE FUNKCI OPERAČNÍHO SYSTÉMU 4.JAKÉ OPERAČNÍ SYSTÉMY ZNÁTE, STRUČNĚ JE POPIŠTE A PROVEĎTE JEJICH SROVNÁNÍ. 5.CO JE TO KERNEL 6.CO JE TO AUTOTEST POČÍTAČE 7.POPIŠTE PROCEDURU ZAVÁDĚNÍ OPERAČNÍHO SYSTÉMU 8.VYSVĚTLETE FUNKCI BIOSU 9.CO JE TO MULTITASKING A JAKÉ ZNÁTE DRUHY MULTITASKINGU 10.CO JE TO PLUG AND PLAY 11.CHARAKTERIZUJTE OPERAČNÍ SYSTÉM LINUX.


Stáhnout ppt "OPERAČNÍ SYSTÉMY. SÁM O SOBĚ DOKÁŽE POČÍTAČ DĚLAT JEN O MÁLO VÍC NEŽ TO, ŽE PO ZAPNUTÍ, PODOBNĚ JAKO KOJENEC PO PROBUZENÍ, CHCE JÍST."

Podobné prezentace


Reklamy Google