Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Karel iv..

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Karel iv.."— Transkript prezentace:

1 Karel iv.

2 Karel IV. narodil se 14.května 1315 v Praze otec Jan Lucemburský
matka Eliška Přemyslovna

3 video DĚTSTVÍ Původně se jmenoval Václav, ve Francii přijal jméno Karel po svém kmotru- francouzském králi Karlu IV. Sličném. Dětství prožil ve Francii, kde získal i vzdělání. Uměl číst, psát a mluvil několika cizími jazyky (německy, francouzsky, latinsky a italsky). Česky se učil znovu až po návratu do Čech.

4 NÁVRAT DO ČECH Po návratu do Čech opět obnovil pořádek a vážnost krále Jana Lucemburského. Poplatil otcovy dluhy (Jan si často půjčoval peníze od české šlechty na svůj nákladný život) Trestal loupeživé bandy. Nechal opravit zanedbaný a zpustošený Pražský hrad.

5 Král diplomat video Ještě za života svého otce Jana se stal římskoněmeckým králem. Po smrti Jana Lucemburského byl korunován českým králem. Spory řešil jednáním, ne válkou, proto se mu v zemi dařilo udržet mír.

6 Praha Praha byla v té době největším městem ve střední Evropě (asi obyvatel). Karel založil Nové Město Pražské s kamennými domy, kostely, kláštery i náměstími.

7 Karlův most Na místě bývalého Juditina mostu strženém povodní nechal postavit nový kamenný most, později nazvaný Karlův most.

8 PRAŽSKÝ HRAD Z Pražského hradu se za jeho vlády stalo důstojné královské sídlo. Uvnitř hrady začal budovat honosnou katedrálu- Chrám svatého Víta.

9 KORUNOVAČNÍ KLENOTY Karel IV. Nechal zhotovit nové korunovační klenoty. Svatováclavská koruna je zdobena mnoha drahokamy a perlami. Patří mezi nejkrásnější panovnické koruny na světě. Tvoří ji čelenka, z níž vystupují 4 lilie. Spolu s dalšími korunovačními klenoty je uložena na Pražském hradě výjimečně je zpřístupněna veřejnosti.

10 Karlova univerzita V roce 1348 založil první univerzitu ve střední Evropě- dnešní Karlovu univerzitu. Pozval do Prahy nejlepší mistry, právníky, lékaře a kněze, což zajistilo univerzitě mezinárodní slávu Pražská univerzita měla čtyři fakulty. Základem byla fakulta artistická (fakulta svobodných umění, dnes používáme výraz filosofická), na které studovali nejprve všichni studenti. Teprve po jejím ukončení mohli přejít na fakultu lékařskou, právnickou nebo teologickou. Studium teologie (náboženství) tehdy představovalo vrchol vzdělání a trvalo někdy až 12 let. Karolinum a její bývalá kaple

11 karlštejn video Nejvýznamnější hrad vybudovaný Karlem IV.. Měl sloužit jako místo pro rozjímání a odpočinek krále a k přijímání vzácných hostů. Pevné zdi a hradby chránily největší královské poklady a písemnosti. Podle pověsti nesměla hradby Karlštejna překročit žádná žena. Tento zákaz prý porušila Karlova manželka Eliška Pomořanská, která byla známá tím, že měla velikou sílu a uměla lámat meče.

12 Karlovy manželky Blanka v Valois Anna Falcká Anna Svidnická
oženil se s ní, když jim bylo 7 let měli spolu 2 dcery Anna Falcká v době sňatku bylo Anně 19 let a Karlovi 34 manželství trvalo pouze 4 roky Anna Svidnická v době sňatku bylo Anně 17 let a Karlovi 37 let z tohoto manželství vzešel budoucí král Václav IV. Alžběta (Eliška) Pomořanská v době sňatku bylo Elišce 16 let a Karlovi 47 let měli spolu 6 dětí přežila Karla o 15 let

13 Bývá označován jako Otec vlasti.
Karel IV. byl nejvýznamnějším panovníkem v tisícileté historii českého státu. Bývá označován jako Otec vlasti.

14 Karel IV. Syn Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny.
zápis Karel IV. Syn Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny. Po narození dostal jméno Václav, od 7 let byl vychováván na francouzském dvoře, kde přijal jméno Karel po svém kmotru, francouzském králi. Byl velmi vzdělaný, uměl číst a psát, hovořil pěti jazyky. Byl schopný diplomat, spory urovnával jednáním, ne válkami. Po návratu do českých zemí obnovil pořádek a vážnost krále. Začal opravovat a rozšiřovat Pražský hrad, nechal vystavět Nové Město Pražské a Karlův most. V Praze založil univerzitu, první ve střední Evropě. Nechal vyrobit korunovační klenoty (svatováclavská koruna, žezlo a jablko). Nechal vystavět hrad Karlštejn, místo pro uschování cenných klenotů a listin, i místo k rozjímání krále a přijímání vzácných návštěv. Byl císařem římskoněmeckým a českým králem. Byl nejvýznamnější panovník v tisícileté historii českého státu. Bývá označován Otcem vlasti.

15 otázky Popište dětství Karla IV..
Které významné stavby nechal postavit? Co důležitého ještě vykonal? Jak je nazýván? Otázky pro mladé historiky: Jak vypadala univerzita za doby Karla IV.? Kolikrát byl Karel IV. ženatý?

16 Zajímavosti z antropologického zkoumání
Poslední zkoumání královské hrobky a rakve s ostatky Karla IV. bylo provedeno v r. 1976, pod vedením Emanuela Vlčka. Kostra byla velmi zachovalá a sestavená v anatomické poloze, cožsvědčí o úctě, jakou prokazovali jeho ostatkům při manipulaci. Karel IV. zdědil krevní skupinu po matce Elišce Přemyslovně, a to skupinu O. Otec Jan Lucemburský měl skupinu A. Výška Karla IV. byla vypočítaná na 173 cm. Lebku má typicky mužskou se zřetelnými znaky pro přemyslovskou dymastii. Nos měl vybočený doleva v důsledku sečného poranění. Jizva je na lebce velmi patrná, jistě byla výrazná i na obličeji, což nám tehdejší malíři zamlčují. Kromě jednoho sečného poranění a mnoho dalších tupých poranění nad očnicemi je patrné vyhojení zlomeniny dolní čelisti po úrazu ve zralém věku. Na krční páteři byl nalezen stav po vyhojeném poranění, způsobeném velkou silou na levou stranu krku za pravděpodobného poškození míchy. Historické záznamy mluví o nehybnosti císaře. Na kostře je patrné několik vyhojených poranění: zlomenina levého zápěstí v mládí, staré a dobře vyhojené poranění levého kolenního kloubu, zlomenina pravé lýtkové kosti, poranění hrudní páteře s její celkovou deformací, nevyhojená zlomenina levého krčku stehenní kosti (jeho poslední úraz při kterém dostává zápal plic a umírá). Na kostře je také patrné dlouhodobé působení dny.

17 Použité prameny Učebnice Vlastivěda 4, nakladatelství Alter Učebnice Vlastivěda- Hlavní události nejstarších českých dějin, nakladatelství Nová škola Dětská ilustrovaná encyklopedie Naše vlast, nakladatelství Slovart


Stáhnout ppt "Karel iv.."

Podobné prezentace


Reklamy Google