Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

( poprázdninové opakování )

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "( poprázdninové opakování )"— Transkript prezentace:

1 ( poprázdninové opakování )
SLOVESA Český jazyk – 8. ročník ( poprázdninové opakování ) Mgr. Iva Jakubcová

2 Co vyjadřují slovesa? činnost ( běhat, mluvit) Vyjadřují děj:
stav ( čekat, těšit se) změnu stavu ( zrudnout, zestárnout ) Jsou vyjádřena tvarem jednoduchým – jedním slovesem ( zpívat, hrát si, smát se ), nebo tvarem složeným – dvěma nebo více slovesy ( bude pracovat, chci se učit, byl jsem).

3 Slovesa se časují, to znamená, že mění své tvary
Slovesa se časují, to znamená, že mění své tvary. (Tvary mají různá zakončení.) Tyto tvary vyjadřují např. : OSOBU 1. , 2. , 3. OS. ČÍSLO JEDNOTNÉ A MNOŽNÉ MINULÝ, PŘÍTOMNÝ, BUDOUCÍ ČAS

4 Tyto mluvnické kategorie nevyjadřuje slovesný tvar neurčitý = infinitiv ( zakončený –t)
Vytvoř slovesa k těmto podstatným jménům a dej je do infinitivu. krájení – krájet mlčení – mlčet zpívání – zpívat dělání – dělat hraní hrát čtení číst počítání počítat

5 Následující básničku přepiš do sešitu , ale všechna slovesa dej do infinitivu!
Olga Hejná – A je to! Nakoupeno, navařeno, zahuštěno, vyklopeno, zamícháno, posypáno, nakrájeno, nastrojeno, soleno a maštěno, do drobečku zbaštěno!

6 Správné řešení: Nakoupit, navařit, zahustit, vyklopit, zamíchat,
Olga Hejná – A je to! Nakoupit, navařit, zahustit, vyklopit, zamíchat, posypat, nakrájet, nastrojit, solit a mastit, do drobečku zbaštit!  Zkus zarecitovat básničku také v 1. osobě č. jednotného a množného.

7 Zakroužkuj v každé řadě slovo, které do ní nepatří:
spánek, práce, myslet, nálada, mluvení letět, jít, utíkat, běhat, chůze, plavat být, slyšet, plýtvat, myslit, výskat, jíst nesu, pere, zpívám, jedu, vidím, maluju zpěv, tanec, úklid, uklidit, vaření, mytí

8 Kdo jinému sám do ní P_ _Á .
A nakonec úkol pro bystré hlavičky – vypátrej přísloví a najdi v něm všechna slovesa: Kdo jinému sám do ní P_ _Á . Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá.

9 Prameny: Z. Krausová – Česká jazyk pro 6. ročník ZŠ ( Fraus 2003 ) H. Muhlhauserová – Český jazyk a komunikace pro 4. ročník (2008)


Stáhnout ppt "( poprázdninové opakování )"

Podobné prezentace


Reklamy Google