Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Mekka a medina Hudba Prcek Mekka - celé jméno Makkat ul-Mukarramah. Známá také jako Makka. Svaté město islámu. Leží na západě Saúdské Arábie a je hlavním.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Mekka a medina Hudba Prcek Mekka - celé jméno Makkat ul-Mukarramah. Známá také jako Makka. Svaté město islámu. Leží na západě Saúdské Arábie a je hlavním."— Transkript prezentace:

1

2 Mekka a medina Hudba Prcek

3 Mekka - celé jméno Makkat ul-Mukarramah. Známá také jako Makka. Svaté město islámu. Leží na západě Saúdské Arábie a je hlavním městem provincie Al-Hejaz. Je to třetí největší město v zemi.

4 Mekka je náboženským centrem islámu a muslimů. Podle stoupenců islámu se zde narodil v roce 571 Muhammad. Od roku 1517 patřila pod Osmanskou říši, přesto si zachovala nezávislost. Součástí Saúdské Arábie je od roku 1924. Na snímku vjezd z dálnice do Mekky.

5 Pout´ do Mekky je pátým pilířem islámu. Každý muslim musí vykonat pout´ (hadždž) do Mekky jedenkrát za život, pokud mu to umožní jeho zdraví. Pokud ne, může za sebe poslat svého zástupce. Počet poutníků z jednotlivých zemí je regulován. Do Mekky je velice těžké se dostat. Směrové ukazatele ukazují trasu pro muslimy a nemuslimy. Na cestě do Mekky jsou kontrolní stanoviště, kde se kontrolují všichni cestující, kteří se blíží ke svatému místu.

6

7 Mešita Al-Haram, Mekka

8 Brána Abdul Aziz

9

10 Davy poutníků před mešitou Al-Haram v průběhu poutě

11

12 Interiér mešity Al-Haram

13

14 Poutníci modlící se v mešitě Al-Haram

15

16

17

18

19

20 Kaaba (v arabštině cube, kostka) – chrám a svatyně v Mekce – nejsvatější místo islámu

21 Kaaba je otevřena pouze dvakrát ročně, během obřadu očisty

22 Kaaba je hlavní svatyní islámu a cílem rituální poutě. Chrám je 1 4 m vysoký, dlouhý 12 m a široký 10 m. Rohy míří do jednotlivých světových stran. Ve východním rohu je 1,5 m vysoký posvátný kámen Hajar. Po většinu roku je chrám zakryt černým plátnem (kiswa), které je utkáno ze směsi bavlny a hedvábného brokátu. V plátně jsou zlatem vyšité verše z koránu. Kiswa se mění jedenkrát za rok, před poutí do Mekky. V jedné ze stěn Kaaby ve výšce 2 m jsou dveře, vedoucí do prázdné místnosti. Její stěny jsou zdobeny mnoha nápisy, které jsou osvětleny zlatými a stříbrnými světly. Během modlitby obejdou poutníci Kaabu

23 Podlaha Kaaby je z mramorové dlažby

24 Ha j ar (černý kámen) – je zazděn ve východním rohu Kaaby ve výšce 1,5 m. Lesklý černý kámen s načervenalým nádechem podle pověsti přinesl archanděl Gabriel. Původně bíly kámen změnil barvu na černou absorpcí hříchů při polibcích věřících poutníků.

25 Zamzam je pramen, který se nachází na nádvoří mešity Al-Haram v Mekce, asi dvacet metrů východně od Kabby. Podle islámské tradice Zamzam objevila Hadžár, matka Ismaíla, když ji Ibrahim zapudil do pouště. Když dostal po nějakém čase Ismaíl žízeň, Hadžár začala hledat vodu. Sedmkrát oběhla pahorky Safá a Marwá, než se nad ní Bůh smiloval a seslal anděla Džibríla, který vyhloubil díru v zemi a dal vytrysknout prameni.

26 Zamzam, wejście

27

28

29

30 Medina (Madinat an-Nabi, M ěsto prorok ovo) na západě Sa ú dské Arábie v provincii Al-Hejaz. Je druhým nejdůležitějším náboženským centrem islámského světa. Je zde pohřben prorok Muhammad a vznikly zde poslední súry svaté knihy koránu. Roku 622 přišel prorok Muhammad do Mediny a tím začal muslimský letopočet.

31 Al Nabawi ( Prorokova mešita ), Medina

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41 Al Nabawi (Prorokova mešita) při západu slunce

42 Prcek


Stáhnout ppt "Mekka a medina Hudba Prcek Mekka - celé jméno Makkat ul-Mukarramah. Známá také jako Makka. Svaté město islámu. Leží na západě Saúdské Arábie a je hlavním."

Podobné prezentace


Reklamy Google