Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ZÁKLADNÍ ÚKOLY IMUNITNÍHO SYSTÉMU: - OBRANA PROTI PATOGENŮM - ODSTRAŇOVÁNÍ ABNOMÁLNÍCH BUNĚK (NÁDOROVÝCH, POŠKOZENÝCH…)

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ZÁKLADNÍ ÚKOLY IMUNITNÍHO SYSTÉMU: - OBRANA PROTI PATOGENŮM - ODSTRAŇOVÁNÍ ABNOMÁLNÍCH BUNĚK (NÁDOROVÝCH, POŠKOZENÝCH…)"— Transkript prezentace:

1

2

3

4 ZÁKLADNÍ ÚKOLY IMUNITNÍHO SYSTÉMU: - OBRANA PROTI PATOGENŮM - ODSTRAŇOVÁNÍ ABNOMÁLNÍCH BUNĚK (NÁDOROVÝCH, POŠKOZENÝCH…)

5 „FILOSOFICKÉ“ ASPEKTY: Velmi populární „holismus“ – tajemná síla obranyschopnosti Obrovské pole působnosti pro šarlatány „posilování imunity vůlí“...

6 Čakry jsou podle hinduismu a dalších, často s hinduismem kulturně spřízněných myšlenkových proudů, energetická místa (centra) v těle, popisovaná jako vír nebo kruh. Podle těchto nauk slouží čakry jako složité převodníky a transformátory prány v lidském organizmu. Každá čakra vyživuje pránou s ní spojené orgány, ale má i vliv na psychologii nebo prožívání určitých aspektů života a předává bioenergii do aury. bioenergiiaury

7 První čakra řídí imunitní systém, vaše ochranné pole. Jakmile vynakládáte energii na předsudky, pověry či jakékoliv jiné kmenové přesvědčení, může být výsledkem onemocnění. Spojení s ostatními lidmi, jenž náleží první čakře, je založeno na věrnosti, což je další charakteristický rys nezbytný pro fyzické přežití. Skrze svou první čakru podvědomě odhadujeme věrnost ostatních. Ovládnutím této energie se nám pak v rámci společenství může lépe dařit.

8 Velkou pomocí může být následující imaginační cvičení: Obrazně si představte, jak silné bílé krvinky napadají slabé rakovinné buňky a ničí je. (O. Carl Simonton, Stephanie Simonton - Návrat ke zdraví)

9 VĚDECKÁ IMUNOLOGIE: VELKÝ OBOR – OD MOLEKUL K PACIENTŮM CCA 20 NOBELOVÝCH CEN

10 OBROVSKÝ VÝZNAM – VAKCINACE PROTI INFEKČNÍM NEMOCEM (STAMILIONY ŽIVOTŮ) Eradikace neštovic, brzy i dětské obrny

11 BUŇKY IMUNITNÍHO SYSTÉMU: RŮZNÉ TYPY BÍLÝCH KRVINEK (LEUKOCYTŮ): MONOCYTY, MAKROFÁGY, GRANULOCYTY, LYMFOCYTY…

12

13 ZBRANĚ IMUNITNÍHO SYSTÉMU (často dvojsečné!!): Fagocyty (požírají mikroby) Komplement Protilátky NK-buňky (zabíjejí infikované a nádorové buňky) T-lymfocyty (několik typů) ***************************** Tisíce různých molekul….

14

15

16

17 PROTILÁTKY: OBALÍ MIKROORGANISMY A ZNEMOŽNÍ JIM NASEDNOUT NA BUŇKY OBALENÉ MIKROORGANISMY JSOU „CHUTNĚJŠÍ“ PRO FAGOCYTY (POŽÍRAČE MIKROBŮ)

18 DŮLEŽITÝ PRINCIP: - IMUNITNÍ SYSTÉM REAGUJE NA CIZORODÉ NEBEZPEČNÉ VĚCI

19 ZÁKLADNÍ DOGMA PRO IMUNITNÍ ODPOVĚDI: PROTILÁTKOVÉ ODPOVĚDI (B, Th2) – EFEKTIVNÍ PROTI EXTRACELULÁRNÍM PARAZITŮM ZÁNĚTLIVÉ ODPOVĚDI (Th1, Tc) – EFFEKTIVNÍ PROTI INTRACELULÁRNÍM PARAZITŮM VZÁJEMNÁ KONKURENCE Th1 vs. Th2 (REGULACE POMOCÍ POZITIVNÍ ZPĚTNÉ VAZBY) ŠPATNÝ VÝBĚR ODPOVĚDI Th1 vs. Th2 MŮŽE BÝT FATÁLNÍ (LEPRA…)

20 PŘEKVAPIVÁ (A ČASTO NEBEZPEČNÁ) STRATEGIE: INFIKOVANÉ BUŇKY NELÉČIT, ALE RADĚJI ROVNOU ZABÍT, ABY SE NESTALY ZDROJEM INFEKCE

21

22 PRAKTICKÉ APLIKACE: VAKCINACE (EMPIRICKÉ…) OSTUDNĚ MÁLO ÚČINNÝCH APLIKACÍ ZÁKLADNÍCH POZNATKŮ? („PŘEKLOPIT“ NEŽÁDOUCÍ TYP ODPOVĚDI (ALERGIE), POTLAČIT NEŽÁDOUCÍ AKTIVITU (TRANSPLANTACE, AUTOIMUNITA)

23 DOUFEJME, ŽE V BUDOUCNU: - LEPŠÍ VAKCÍNY (HIV, SLABÉ A NÁDOROVÉ ANTIGENY?) - ÚČINNĚJŠÍ IMUNOSUPRESE (AUTOIMUNITNÍ CHOROBY, ALERGIE, TRANSPLANTACE) - ÚČINNÉ IMUNOTERAPIE NÁDORŮ (SLABÉ MÍSTO IMUNITY…)

24 PORUCHY IMUNITY IMUNODEFICIENCE: VROZENÉ (GENETICKÉ), ZÍSKANÉ - AIDS AUTOIMUNITNÍ NEMOCI ALERGIE

25 Incidence prototypických infekčních nemocí a imunitních poruch 1950 - 2000 N Engl J Med, Vol 347, No. 12, 09/2002

26 ZÁHADNÝ OBROVSKÝ NÁRŮST ALERGIÍ JAKO „CIVILIZAČNÍCH NEMOCÍ“ Epidemiologické studie - hygienická hypotéza: Rané dětství na farmě (mykobakterie, LPS?) Střevní paraziti Kojení Nepasterizované mléko Vhodná střevní flora Hepatitida A Výfukové uhlíkové částice? Socialismus (NDR) Antroposofie Jazyk, kterým se mluví doma (turecky vs. německy)

27 ZŘEJMĚ NASTAVENÍ NĚJAKÉ ROVNOVÁHY Th1 vs. Th2 V RANÉM DĚTSTVÍ Když chybí v kritické době potřebné podněty ve vhodném poměru (antigeny mykobakterií, antigeny střevních parazitů), nastaví se reaktivita špatně (příliš snadná aktivace typu Th2)

28 ŘEŠENÍ – JISTĚ NIKOLI „ZPĚT DO NEHYGIENICKÝCH PODMÍNEK“ ALE – IDENTIFIKOVAT KLÍČOVÉ FAKTORY A TY VUŽÍT (NÁHRADNÍ EXPOZICE, VAKCINACE…) TESTOVÁNÍ VAJÍČEK TASEMNIC… Klasický osvědčený redukcionismus…

29 JE MOŽNÉ OVLIVŇOVAT ÚČINNOST IMUNITNÍHO SYSTÉMU PSYCHICKY?

30

31 DALŠÍ PROZATÍM KONTROVERZNÍ TEMATA : - PROTINÁDOROVÁ IMUNITA JAK DALECE LZE PRAKTICKY VYUŽÍT (VIZ „DEVITALIZACE“ ATD) - NEUROENDOKRINNÍ OVLIVŇOVÁNÍ IMUNITNÍCH REAKCÍ (VYUŽITÍ PLACEBO EFEKTU…) - POSILOVÁNÍ IMUNITY PROBIOTIKY, POTRAVNÍMI DOPLŇKY ATD.

32 ŠKODLIVOST OČKOVÁNÍ? „Prodělání a zvládnutí nemoci znamená pro dítě většinou zisk – jednak je každé dítě po prodělané nemoci jaksi zralejší a v dobrém slova smyslu vyspělejší, hlavně si ale vytvoří spolehlivé protilátky, chránící ho proti příslušné chorobě po celý život. Imunita po prodělané chorobě je na rozdíl od imunity získané očkováním plnohodnotná.“

33 HEXAVAKCÍNA proti: záškrtu, tetanu, dávivému kašli, invazivním hemofilovým nákazám, žloutence typu B dětské obrně

34 Spalničky Jejich výskyt se podobal epidemii, která přicházela ve dvouletých intervalech a zanechávala za sebou tisíce případů encefalitidy a zbytečných úmrtí. V roce 1999 na celém světě 873.000 úmrtí na tuto chorobu (počet srovnatelný s AIDS...), v roce 2003 už „jen” 530.000 (výsledek vakcinace). Příušnice: Kromě zánětu mozkových blan (meningitida), který se většinou vyhojí bez následků, můžeme dostat i zánět mozku (encefalitida), který velmi často zanechává trvalé poškození. Dříve býval častý i zánět slinivky břišní, který provázel příušnice. Příušnice jsou velmi nebezpečným onemocněním pro dospělé a dospívající muže. Způsobují záněty varlat a nadvarlat a jsou nejčastější příčinou mužské neplodnosti. Zarděnky: Nebezpečná je nákaza těhotné ženy v prvních měsících gravidity, což může vést k infekci plodu a jeho těžkému poškození. Celkový počet těchto případů před zavedením očkování byl celosvětově velmi vysoký (statisíce).

35 ZÁKLADY IMUNOLOGIE V.Hořejší, J.Bartůňková 3. vydání Triton, Praha 2005 (k dostání v Lípové ulici)

36 Posiluje každou buňku v těle! Celkově harmonizuje, pročišťuje a vitalizuje! Působí blahodárně na celý organismus. Posiluje imunitní systém!

37

38 Slovník esoteriky a pavěd Jiří Heřt U dr. J. Máchy 140 Kč Krásný dárek k vánocům!! Zvláště doporučeno členům Katedry filosofie a dějin přírodních věd

39

40


Stáhnout ppt "ZÁKLADNÍ ÚKOLY IMUNITNÍHO SYSTÉMU: - OBRANA PROTI PATOGENŮM - ODSTRAŇOVÁNÍ ABNOMÁLNÍCH BUNĚK (NÁDOROVÝCH, POŠKOZENÝCH…)"

Podobné prezentace


Reklamy Google