Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

David Žváček 3.B. Boiler feed pump is a sort of pump designed to pump water into a steam boiler. The pump can be used to convey fresh water or condensed.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "David Žváček 3.B. Boiler feed pump is a sort of pump designed to pump water into a steam boiler. The pump can be used to convey fresh water or condensed."— Transkript prezentace:

1 David Žváček 3.B

2 Boiler feed pump is a sort of pump designed to pump water into a steam boiler. The pump can be used to convey fresh water or condensed steam produced by the boiler. The pumps are high pressure units. Two types may occur: centrifugal pumps or positive displacement pumps. Napájecí čerpadlo je čerpadlo určené k čerpání vody do parního kotle. Čerpadlo může být použito k přepravě čerstvé vody nebo kondenzované páry vyrobené v bojleru. Čerpadla jsou vysokotlaké jednotky. Vyskytují se dva druhy: odstředivá čerpadla nebo pozitivní objemová čerpadla.

3 parní kotel

4


Stáhnout ppt "David Žváček 3.B. Boiler feed pump is a sort of pump designed to pump water into a steam boiler. The pump can be used to convey fresh water or condensed."

Podobné prezentace


Reklamy Google