Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

SOFTWARE a HARDWARE N á zev š kolyZ á kladn í š kola a Mateřsk á š kola Tatenice Č í slo projektuCZ. 1.07 N á zev š ablony kl í čov é aktivity Inovace.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "SOFTWARE a HARDWARE N á zev š kolyZ á kladn í š kola a Mateřsk á š kola Tatenice Č í slo projektuCZ. 1.07 N á zev š ablony kl í čov é aktivity Inovace."— Transkript prezentace:

1 SOFTWARE a HARDWARE N á zev š kolyZ á kladn í š kola a Mateřsk á š kola Tatenice Č í slo projektuCZ. 1.07 N á zev š ablony kl í čov é aktivity Inovace a zkvalitněn í výuky pomocí ICT Vzděl á vac í oblastInformační a komunikační technologie Vzděl á vac í obdob í 3. PředmětInformatika T é ma hodinySoftware a Hardware Označen í VY_32_INOVACE_07_Sofware a Hardware AutorMgr. Petr Vitásek

2 SOFTWARE  Software neboli programy (aplikace) jsou nehmotné vybavení počítače. Jde o všechny programy a data uložená v počítači na která si nemohu sáhnout.

3 Rozdělení software  1.) Operační software – zabezpečuje základní chod počítače, je prostředníkem mezi hardwarem a aplikačním softwarem.  Příklady operačních systémů: LINUX

4 Rozdělení software  2.) Aplikační software – textový editor, grafický editor, tabulkový procesor, program pro posílání pošty, multimediální program, antivir, hry apod.  Příklady operačních systémů: MS Word pošta Zoner hry

5 HARDWARE  Hardware je fyzické vybavení počítače. Hardware je vše, na co si můžeme sáhnout – monitor, klávesnice, myš, tiskárna, sluchátka, harddisk, disketa, CD, reproduktory apod.

6 Základní části počítače  Skříň počítače  Monitor - je výstupní zařízení  Klávesnice - je vstupní zařízení  Myš - je vstupní zařízení

7 Další vybavení počítače  reproduktory  web kamera  sluchátka  skener  tiskárna  USB flash paměť  fotoaparát

8 Jak správně a bezpečně zacházet s počítačem...  Počítač je elektrický přístroj jako každý jiný, proto zacházení s ním musí být bezpečné a ohleduplné, aby nedošlo k úrazu elektrickým proudem.  Nikdy počítač nerozebíráme a následně nepoužíváme, mohlo by dojít k jeho vyhoření a úrazu uživatele.  V případě požáru nebo zápachu po spálenině jej okamžitě odpojíme od el. zásuvky! Rozhodně nic nehasíme vodou!

9 Ukázky nesprávného používání počítače...

10 Hygiena při práci s počítačem  Pro správné zdraví je důležité dodržovat základní pravidla hygieny i při práci s počítačem. Umístění monitoru Správné umístění monitoru je bokem k oknu. Okna jsou opatřeny žaluziemi nebo závěsy, kterými lze dle potřeby zatemnit okno. Nesprávné umístění je zády k oknu nebo proti oknu.

11 Správné sezení u počítače Židle musí být tak nízká, abychom dosáhli nohama na zem. Sedíme rovně, opřeni zády o opěradlo židle a nehrbíme se. Ruce nad klávesnicí svírají s lokty pravý úhle. Na monitor koukáme ze vzdálenosti 50 – 70 cm.  Židle musí být tak nízká, abychom dosáhli nohama na zem. Sedíme rovně, opřeni zády o opěradlo židle a nehrbíme se. Ruce nad klávesnicí svírají s lokty pravý úhle. Na monitor koukáme ze vzdálenosti 50 – 70 cm.

12 KONEC


Stáhnout ppt "SOFTWARE a HARDWARE N á zev š kolyZ á kladn í š kola a Mateřsk á š kola Tatenice Č í slo projektuCZ. 1.07 N á zev š ablony kl í čov é aktivity Inovace."

Podobné prezentace


Reklamy Google