Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Součást oslavy 600 let založení Univerzity v Lipsku

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Součást oslavy 600 let založení Univerzity v Lipsku"— Transkript prezentace:

1 Součást oslavy 600 let založení Univerzity v Lipsku
Běh Praha - Lipsko Součást oslavy 600 let založení Univerzity v Lipsku

2 Základní myšlenky Univerzita v Lipsku byla založena před 600 lety jako důsledek Kutnohorského dekretu a odchodu německých pedagogů a studentů z Univerzity Karlovy Jedním z vrcholů oslav založení univerzity v Lipsku je i symbolické absolvování trasy Praha – Lipsko formou běžecké štafety s účastí studentů a akademických pracovníků obou univerzit Opakované proběhnutí trasy připomene historický význam této události. Hlavním cílem je konfrontace běžců s historií, se společenským a kulturním prostředím jednotlivých etap a vytvoření vztahu k univerzitě a městu Lipsku. Běh tak bude mnohem více než pouhé zdolání téměř 300km trati.

3 Historické pozadí události
Kutnohorský dekret vydaný dne 18. ledna 1409 umožnil reformu Univerzity Karlovy. Český král Václav lV. změnil v dekretu Kutnohorském hlasovací právo ve prospěch Čechů. Český národ tak získal univerzitě tři hlasy, ostatní národy (saský, bavorský a polský) jeden. Dne 9. května 1409 byl právoplatný německý rektor Henning Boltenhagen králem odvolán. Spor se mezi Čechy a Němci vyostřil natolik, že 2000 německých studentů a pedagogů (80% akademické obce UK) odešlo na jiné univerzity (Vídeň, Krakov, Heidelberg, Kolín nad Rýnem, Erfurt). Významná část se rozhodla pro Lipsko, veletržní město na řece Pleiße, kde založilo univerzitu hlavně díky dobrým kontaktům a podpoře Míšeňského markraběte Fridricha IV. Bojovného a Radě města Lipska. Již v červenci 1409, zhruba dva měsíce po odchodu, koupilo město Lipsko dům na ulici Petersstraße, který předalo uprchlíkům. Kvalita Univerzity Karlovy výrazně upadla a cizí pedagogové ani studenti dlouho na univerzitu nepřicházeli.

4 Trasa běhu Trasa vede v pěti etapách z Prahy do Lipska. Délka jednotlivých etap je různá – od 45 do 73kilometrů. Celková délka trasy činí 300 kilometrů. Místa jednotlivých etap jsou – v pořadí průběhu – Praha, Kladno, Most, Freiberg, Bad, Lausick a Lipsko. V Čechách běžci proběhnou kraji Praha, střední Čechy a Ústí nad Labem, v Německu výhradně Saskem, zde Erzgebirgslandkreis (krušnohorský kraj),Mittelsachsen (střední Sasko), Lipsko. Překročení státní hranice proběhne v obcích Klíny (CZ) a Deutscheinsiedel (D).

5 Etapy závodu Start: Praha 3. 6. 2009 v 12:30, Hradčanské náměstí
Cíl: Lipsko v 17:00, Augustusplatz

6 Běžci Běh z Prahy do Lipska budou absolvovat akademičtí pracovníci a studenti univerzit v Lipsku a Karlovy Univerzity v Praze. Počet běžců je omezen na 40. Z toho bude 10 běžců z Prahy (UK FTVS) a 30 běžců z Lipska. Jedná se o symbolickou nikoli masovou akci a počet běžců je záměrně limitovaný. Pole běžců bude rozděleno do tří běžeckých skupin (po 13/14 osobách). Každá skupina zdolá každý den jeden dílčí úsek. Pole běžců zůstane celou dobu akce pohromadě Běh není koncipován jako soutěž, ale jako štafeta a „společně realizovaná výzva“. Plánovaná rychlost běžců je 10 km/h (1000 metrů za 6 minut).

7 Běžci UK FTVS Dita Formánková Anna Rohulánová Jana Kubáčová Jan Kmoch
Filip Hubáček Jan Posejpal Jan Kosina Lukáš Rezek Michal Klauz

8 Organizace závodu Běžcům bude po celou dobu akce asistovat početný doprovod 1 osobní automobil: vedoucí vůz 1 osobní automobil: organizace v etapových místech 1 dodávka: přeprava jídla a pití 1 sanitka pro zraněné: záchranná doprava do nejbližší nemocnice 2 mikrobusy (pro 8 osob): doprava v rámci etap 2 mikrobusy (pro 22 osob): doprava v rámci etap Policie ČR (městská policie na území měst Kladna a Mostu)

9 Veřejně propagační akce spojené s během
proběhl Lipský půlmaratón s účastí běžců Praha – Lipsko. Hlavním cílem bylo seznámení všech běžců a navázání vztahu mezi univerzitami.

10 Slavnostní zahájení akce
Akci budou přítomni prof. Václav Hampl, rektor Univerzity Karlovy prof. Franz Häuser, rektor Univerzity Lipsko prof. Václav Bunc, děkan Fakulty tělesné výchovy a sportu prof. Jürgen Krug, děkan Fakulty sportovních studií Univerzity Lipsko Oficiální zahájení akce proběhne 12:30 tisková konference, Karolinum, Ovocný trh 3, Praha 1 19:00 slavnostní zahájení, UK FTVS, José Martiho 31, Praha 6

11 Univerzita Karlova v Praze a Univerzita Lipsko
si Vás dovolují pozvat na tiskovou konferenci za účasti rektora Univerzity Karlovy prof. Václava Hampla, rektora Univerzity Lipsko Prof. Franze Häusera, děkana Fakulty tělesné výchovy a sportu UK Prof. Václava Bunce a děkana Fakulty sportovních studií Univerzity Lipsko Prof. Jürgena Kruga, která se koná v souvislosti s během studentů a zaměstnanců obou univerzit na trase Praha – Lipsko ve dnech června 2009 při příležitosti 600. výročí založení Univerzity Lipsko, v úterý 2. června 2009 ve 12,30 hodin v Císařském sále Karolina (přízemí, Karolinum, Ovocný trh 3, Praha 1). Fototermín: po skončení TK, cca. ve 13,30 hod, společná fotografie všech účastníků běhu (studentů i pracovníků obou univerzit) – cca 40 osob před budovou Karolina. Poznámka: Tlumočení TK zajištěno. Účast laskavě potvrďte na tel.: nebo na Těšíme se na Vaši účast a děkujeme předem za Váš zájem Kontakt a info pro média: V případě jakýchkoli informací nás kontaktujte na níže uvedených číslech. Odbor vnějších vztahů Univerzita Karlova v Praze tel:

12 Poděkování Poděkování patří všem, kteří se na realizaci akce podíleli. Akce by nemohla na území ČR proběhnout bez velkého pochopení a vstřícného jednání městské části Prahy 6, města Kladna a Mostu.

13 Hlavní organizátoři akce
Fakulta tělovýchovy a sportu, Jahnallee 59, Lipsko: Peter Stüwe Tel.: +49 (0) Mail: Marcel Reinhardt Tel.: +49 (0) Mail: Fakulta tělesné výchovy a sportu UK, José Martiho 31, Praha: Lenka Zemanová Tel: , Mail:


Stáhnout ppt "Součást oslavy 600 let založení Univerzity v Lipsku"

Podobné prezentace


Reklamy Google