Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Geometrie řízení a kol Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Radek Hladný Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz; ISSN.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Geometrie řízení a kol Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Radek Hladný Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz; ISSN."— Transkript prezentace:

1 Geometrie řízení a kol Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Radek Hladný Dostupné z Metodického portálu ISSN , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozuje národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV) .

2 Sbíhavost (rozbíhavost) kol
Je to rozdíl vzdáleností kol nápravy měřených ve výšce středů kol na ráfcích vzadu a vepředu, Je-li tento rozdíl záporný, jedná se o rozbíhavost Význam - působí proti kmitání kol - zlepšuje směrovou stabilitu v přímém směru

3 Sbíhavost (rozbíhavost) kol
U vozidel se zadním pohonem mají kola tendenci se rozbíhat, nastavuje se mírná sbíhavost U vozidel s předním pohonem mají kola tendenci se sbíhat, proto by se nastavovala rozbíhavost. Protože se ale kvůli stabilizaci používá negativní poloměr rejdu, nastavuje se sbíhavost nebo je nulová. Seřizování Provádí se změnou délky spojovací tyče ( spojovacích tyčí ), a to stejnoměrně na obou stranách.

4 Odklon kola Je to úhel vychýlení střední roviny kola od svislé roviny, měřeno v příčné rovině. Význam Působí proti kmitání kola, neboť vyvolává axiální sílu, vymezující vůle v ložiscích kol.

5 Odklon kola U tuhých náprav je odklon kola neseřiditelný. U výkyvných náprav může být seřiditelný, ale při jeho změně se zároveň mění i příklon, popř. i záklon rejdové osy Možnosti seřízení u výkyvných náprav : - pomocí excentrů v uložení příčných ramen - vyrovnávacími podložkami v uložení příčných ramen - posunutím kulového kloubu pro spodní závěsné rameno

6 Příklon rejdové osy Je to úhel, který svírá rejdová osa se svislou rovinou, měřeno v příčném směru. Význam - napomáhá vracení kol do přímého směru - pomáhá také proti kmitání kol

7 Poloměr rejdu Je to vzdálenost mezi průsečíkem rejdové osy a a střední roviny kola s rovinou vozovky. Leží-li tento průsečík nad rovinou vozovky, je poloměr rejdu záporný (viz obr. vpravo) Význam Ulehčuje natáčení kol do rejdu, zejména na místě.

8 Poloměr rejdu Většina osobních automobilů s předním pohonem používá záporný poloměr rejdu. Při defektu nebo nesouměrném brzdění na přední nápravě ( obvzláště při diagonálním uspořádání brzdových okruhů ) vzniká moment, který natáčí kola dovnitř a tak stabilizuje vozidlo v přímém směru.

9 Záklon rejdové osy Význam - napomáhá vracení kol do přímého směru
Je to úhel, který svírá rejdová osa se svislou rovinou, měřeno v podélné rovině. Význam - napomáhá vracení kol do přímého směru - pomáhá také proti kmitání kol

10 Záklon rejdové osy U tuhých náprav je záklon rejdové osy neseřiditelný. U výkyvných náprav může být seřiditelný. Možnosti seřízení u výkyvných náprav : - pomocí excentrů v uložení příčných ramen - změnou délky suvné tyče na spodním příčném rameni

11 Diferenční (rozdílový) úhel
Aby při jízdě v zatáčce nedocházelo ke smýkání kol, musí se vnitřní kolo natočit z přímého směru o větší úhel než kolo vnitřní. Teoreticky se tak osy všech kol mají protínat v jednom bodě – středu zatáčení. Rozdíl úhlu natočení vnitřního a vnějšího kola se nazývá rozdílový (diferenční) úhel.

12 Diferenční (rozdílový) úhel
Rozdílného natáčení kol se dosahuje pomocí uspořádání kloubů mechanismu řízení do lichoběžníku; tvoří tzv. lichoběžník řízení.

13 Postavení náprav Souměrnost a rovnoběžnost náprav
Při špatné souměrnosti a při nerovnoběžnosti náprav táhne vozidlo na jednu stranu, jede nakřivo a více se opotřebovávají pneumatiky. Nesymetrie náprav Nerovnoběžnost náprav


Stáhnout ppt "Geometrie řízení a kol Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Radek Hladný Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz; ISSN."

Podobné prezentace


Reklamy Google