Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Hard-disk JAK SE DNES POUŽÍVÁ Andreas Tatka 7.A. Co to znamená? Pevný disk (zkratka HDD, anglicky hard disk drive) Slouží k uschovávání dat. Předchůdcem.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Hard-disk JAK SE DNES POUŽÍVÁ Andreas Tatka 7.A. Co to znamená? Pevný disk (zkratka HDD, anglicky hard disk drive) Slouží k uschovávání dat. Předchůdcem."— Transkript prezentace:

1 Hard-disk JAK SE DNES POUŽÍVÁ Andreas Tatka 7.A

2 Co to znamená? Pevný disk (zkratka HDD, anglicky hard disk drive) Slouží k uschovávání dat. Předchůdcem je magnetická páska a disketa. Pevný disk (HDD) může mít vysoké kapacity záznamu (120Mb,500Gb,1Tb,…) Bez „HDD“ počítač nefunguje!

3 Informace Uvnitř této jednotky se nachází několik nad sebou umístěných rotujících kotoučů (disků). Tyto disky se otáčejí po celou dobu,funkce počítače. Rychlost otáčení bývá 3600 až 7200 otáček za minutu. Vzdálenost hlav od disku je asi 0,3 až 0,6 mikronu. Čtení a zápis dat na magnetickou vrstvu zajišťuje čtecí a zápisová hlava.

4 Výhody a nevýhody! Hlavním důvodem velkého rozšíření pevných disků je velmi výhodný poměr kapacity a ceny disku doprovázený relativně vysokou rychlostí čtení a zápisu dat. Zásadní nevýhodou je mechanické řešení, které má poměrně vysokou spotřebu elektrické energie. Data jsou na disku uložena pomocí zmagnetizování.

5 Funkce Zařízení, které vystavuje čtecí hlavy na správnou pozici nad povrchem se nazývá „Vystavovací mechanismus.“ Ten se „odvaluje“ za pomocí ocelového pásku po „patce“, která je spojena s hlavami. Hlavy se vystavují v závislosti na el. proudu, který protéká elektromagnetem s nimi spojeným a uloženým v silném magnetickém poli jiného permanentního magnetu. Z pevných disků se tedy dají demontovat velmi silné a křehké magnety.

6 !POZOR! Obecně platí, že pevné disky jsou méně mobilní než diskety, i když je možné koupit vyměnitelné pevné disky. Je náchylné na poškození při nešetrném zacházení (pád, náraz apod.) a relativně vysoká hmotnost. Za tu cenu a důležitá data uložená v disku se nevyplatí ho vyndávat, ani s nim nic nezkoušet!

7 KONEC Děkuji za pozornost.


Stáhnout ppt "Hard-disk JAK SE DNES POUŽÍVÁ Andreas Tatka 7.A. Co to znamená? Pevný disk (zkratka HDD, anglicky hard disk drive) Slouží k uschovávání dat. Předchůdcem."

Podobné prezentace


Reklamy Google