Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vladimír Wagner Ústav jaderné fyziky AVČR a Nezávislá energetická komise II 21. března 2014 vystoupení při křtu knihy Perspektivy české energetiky – Současnost.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vladimír Wagner Ústav jaderné fyziky AVČR a Nezávislá energetická komise II 21. března 2014 vystoupení při křtu knihy Perspektivy české energetiky – Současnost."— Transkript prezentace:

1 Vladimír Wagner Ústav jaderné fyziky AVČR a Nezávislá energetická komise II 21. března 2014 vystoupení při křtu knihy Perspektivy české energetiky – Současnost a budoucnost 1)Jak je kniha aktuální? 2)Změnilo se něco v posledních letech? 3)Poučení z průběhu německé „Energiewende“ Blok AP 1000 aspiruje na Temelín Německá sluneční elektrárna Neuhardenber má 148 MW Kde je nyní Česká energetika?

2 1) Rozmanitý mix s využíváním všech typů zdrojů. Priorita – efektivní reakce na změny 2) Uhlí dochází. Postupné nahrazení uhlí jádrem (dominantně), obnovitelnými zdroji a plynem. Priorita - snížení využití fosilních paliv a emisí. 3) Zrušení dotací do výkupních cen a podpora dotací investic do decentralizovaných malých obnovitelných zdrojů (FV na střechách). Priorita – efektivita, sociální únosnost 4) Mít vždy alespoň mírný přebytek výkonu i výroby (náhrada uhelné elektřiny u našich sousedů v Polsku a Německu českou jadernou elektřinou zlepší ekologickou situaci i v Česku). Priorita - bezpečnost a ekologie. Jaderná elektrárna Dukovany patří k těm nejlépe provozovaným Výstavba nového paroplynového zdroje v Počeradech Energetické koncepce – doporučení pro Česko

3 Změnilo se opravdu něco za poslední tři roky? 1)Volání po přepracování koncepce na základě změn v posledních pár letech. Je smysluplné? 2)Zvyšování instalovaného výkonu dotovaných fluktuujících zdrojů v regionu (Německo – přes 30 GW fotovoltaiky, přes 30 GW větrných → cíl přes 60 GW u každého v blízké době). Německé potřeba 50 – 80 GW. V dobách ideálního počasí obrovský přebytek výkonu v regionu. 3)Prohloubení nerovnováhy na trhu s elektřinou – nic kromě dotovaných zdrojů se nevyplatí stavět, provoz plynových zdrojů je ztrátový i pro existující bloky. 4)Ad hoc snaha o řešení nerovnováhy dělána bez konzultace se sousedy – německé odpouštění zelených poplatků firmám, vnitroněmecké kapacitní platby hlavně klasickým elektrárnám. 5)Blížící se výpadek stabilních zdrojů hlavně v Bavorsku – nedostatek stabilních zdrojů schopných reagovat na výpadek na počasí závislých OZE. 6)Cena plynu se nesnížila a existující plynové elektrárny se staly ekonomicky nejméně výhodné zdroje. 7)Úkolem energetické koncepce není reagovat na rychlé fluktuace trhu a ceny, způsobené ad hoc činěnými rozhodnutími, ty nelze předpovídat. Měla by odrážet dominantně příslušné reálné geografické a technologické podmínky. Vše výše uvedené komise NEK II předvídala a reflektovala.

4 Německá „Energiewende“ (poučení) 1)Hlavní priorita – odstavení jaderných zdrojů 2)Další požadavek – maximalizovat podíl fluktuujících obnovitelných zdrojů Nehledá se sociálně ekologické optimum: 1)Sociálně dostupná energie (efektivita její výroby) 2)Ekologicky šetrná produkce energie Německá uhelná elektrárna Neurath je druhá největší v Evropě Výsledek: 1)Intenzivní deformace trhu dotacemi OZE (nevyplatí se stavba žádných nedotovaných zdrojů) – zákonitý velký přebytek výkonu v době větru a slunce 2)Růst produkce z fosilních zdrojů, poslední tři roky hlavně z uhlí 3)Růst cen elektřiny pro spotřebitele (neefektivní využití i velmi drahých zdrojů) 4)Masivní přetoky elektřiny přes hranice ohrožující sousedy

5 Bavorsko – modelový příklad pro Česko Po odstavení Jaderné elektrárny Grafenrheinfeld příští rok začnou Bavorsku problémy Zatím se odstavování jádra Bavorska moc netýkalo 1)Bavorsko polohou, velikostí, průmyslovým zaměřením odpovídá Česku, má téměř 50 % elektřiny z jádra, výhoda – Alpy a vodní zdroje, zatím vývozce elektřiny 2)Odstavení jádra má nahradit dovoz, plyn a místní FV a vítr 3)Chybí vedení 800 km ze severu na jih – silné protesty (termín až 10 let) 4)Snížení dotací do větru a FV – odstavení Bavorska (menší efektivita větrných zdrojů tam), „10H“ pravidlo – těžko nové větrníky 5)Opravdu se jaderné bloky odstaví? 6)Jestli ano – nutnost dovozu elektřiny, i z Temelína Fotovoltaika opravdu jádro nenahradí

6 Vhodná reakce Česka na „Energiewende“ a poučení Nejméně vhodné je kopírování 1)Často je stejné počasí v celé oblasti – pokud vhodné obrovské přebytky elektřiny z FV a větru z Německa i k nám (nulová cena elektřiny v té době) 2)Naše větrné elektrárny nemohou efektivitou konkurovat německým na severu 3)Určitě nestavět velké větrné či solární zdroje (pouze decentralizované pro místní spotřebu) Stavět zdroje, které budou chybět – stabilní, nezávislé na počasí 1)Jaderné zdroje 2)Vodní (nejlépe přečerpávací) – u nás už velmi omezené možnosti 3)Paroplynové – drahý plyn – silná závislost na politické situaci 4)Biomasa – omezené možnosti – už i v Německu přiznali tuto omezenost Velmi důležité 1)Úspory 2)Posílení vedení – ochrana před fluktuacemi a pomoc v transportu elektřiny ze severu na jih - nutnost dostatečného výkonu stabilních zdrojů 3)Posilování mezinárodní spolupráce a pomoci – mít přebytek výkonu i výroby 4)Modernizace a podpora nových technologii produkce a skladování energie (v podobě výzkumu)


Stáhnout ppt "Vladimír Wagner Ústav jaderné fyziky AVČR a Nezávislá energetická komise II 21. března 2014 vystoupení při křtu knihy Perspektivy české energetiky – Současnost."

Podobné prezentace


Reklamy Google