Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Patologické pigmentace -endogenní. Střední zdravotnická škola, Národní svobody 420 397 11 Písek, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0580.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Patologické pigmentace -endogenní. Střední zdravotnická škola, Národní svobody 420 397 11 Písek, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0580."— Transkript prezentace:

1 Patologické pigmentace -endogenní

2 Střední zdravotnická škola, Národní svobody 420 397 11 Písek, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0580 Číslo DUM: VY_32_INOVACE_NEUMANNOVA 11 Tematická oblast: Patologie Cílová skupinaŽáci školy Téma: Patologické pigmentace - endogenní Autor: Mgr. Petra Neumannová Datum vytvoření: 22.09.2012

3 Patologické pigmentace-endogenní  A) Autogenní pigmentace – zejména se týkají melaninu, pigmentu, který způsobuje zbarvení kůže, vlasů, očí. Melanin tvořen z tyrosinu, tvoří se v melanocytech, to jsou buňky v bazální vrstvě pokožky.  Hyperpigmentace místní – pihy – ephelides, u těhotných skvrny barvy bílé kávy – chloasma gravidarum. Nakupením névových buněk ve škáře – névus, mateřské znaménko.  Melanóza kuřáků – zvýšená pigmentace kůže prstů a sliznice dutiny ústní, zplodiny kouře nejspíš provokují melanocyty ke zvýšené činnosti.

4 Patologické pigmentace-endogenní  Chybění pigmentu – albinismus – to je difúzní chybění. Albinismus – vrozený, většinou AR onemocnění. Bývá snížená zraková ostrost a nystagmus.  Lokalizované chybění pigmentu – vitiligo.

5 Obr.1: Albinismus

6 Obr.2: Vitiligo

7 Poruchy pigmentace-endogenní  B)Hematogenní pigmentace – erytrocyty obsahují hemoglobin. Erytrocyty žijí asi 120 dnů. Po rozpadu erytrocytu se uvolní hemoglobin, bílkovinná část je globin, ten se rozštěpí na aminokyseliny, z hemu postupně vzniká hemosiderin, biliverdin a bilirubin.  Hemosiderin – jeho nález ve tkáních svědčí o proběhlém krvácení. Nahromadění hemosiderinu se nazývá hemosideróza

8 Icterus  = žloutenka, vzniká při hyperbilirubinémii, kůže a skléry se barví žlutě. Normální hladina bilirubinu do 17, 4µmol / l.  Normální stav – bilirubin vzniká odbouráváním hemoglobinu, bilirubin vzniká v makrofázích, je předáván do krve, zde je vázán na albumin, říká se mu nekonjugovaný, nepřímý, primární.  Dostává se do hepatocytů, zde se zbaví albuminu a je konjugován s kyselinou glukuronovou.  Vzniká bilirubin konjugovaný, sekundární, přímý. Z jater se dostává do žluče. Žlučí se dostává do střeva, zde se zčásti resorbuje, dostává se do krve a zpět do jater. Část se dostává do tlustého střeva, zde vzniká urobilinogen, sterkobilinogen, sterkobilin, ten způsobuje zabarvení stolice. Urobilinogen se zčásti vstřebává do krve, dostává se do ledvin a zbarvuje moč.  Žloutenky se dělí na: prehepatální, intrahepatální a posthepatální

9 Icterus-prehepatální  Prehepatální = hemolytický icterus: způsoben zvýšeným rozpadem erytrocytů-hemolýzou. V krvi je nadbytek nekonjugovaného bilirubinu, játra ho nestačí konjugovat. Stolice má tmavší barvu.  Příklady tohoto icteru – snížení počtu erytrocytů u novorozenců v prvním týdnu života. To je fyziologická žloutenka novorozenců.

10  Dalším příkladem hemolytického icteru – transfúze nesouhlasné krve. Masívní rozpad erytrocytů, hemoglobinémie, hemoglobinurie, ucpání ledvinných kanálků, selhání ledvin.

11 Intrahepatální icterus  Intrahepatální icterus – tj. hepatotoxický icterus. Nastává při poškození jaterního parenchymu.  Vliv léků, toxinů, jedů, virové hepatitidy. Dochází k nekrózám hepatocytů. V plazmě se objevuje bilirubin konjugovaný i nekonjugovaný. Buňka je poškozená, neumí dobře konjugovat, současně patologická komunikace mezi systémy krevních a žlučových kapilár, tím v plazmě i bilirubin konjugovaný. V moči je pozitivní bilirubin i urobilinogen. Celková sekrece bilirubinu jaterní buňkou je totiž nižší, stolice je světlejší. Jsou zvýšené jaterní testy – AST, ALT.

12 Posthepatální icterus  Obstrukční icterus = mechanický  Příčina je v uzávěru či stenóze žlučových cest. Konjugovaný bilirubin není odváděn žlučí do střeva, konjugovaný bilirubin regurgituje / vrací se / do krevního oběhu, dá se bilirubin prokázat v moči. Do střeva se bilirubin nedostává, stolice je šedavě bílá, mastná, acholická. Moč je tmavá.  Bývá svědění kůže z retence žlučových kyselin ( uzávěr žlučových cest má za následek přítomnost žlučových kyselin v krvi a jejich ukládání do kůže).  Příčiny: uzávěr žluč. cest nádorem hlavy pankreatu, nádorem žlučovodu, choledocholitiázou, existuje i vrozená neprůchodnost žlučových cest.

13 Opakování pro žáky  1. Vysvětli pojem autogenní pigmentace.  2. Nakupení melanocytů se nazývá……….(doplň)  3. Nakupení pigmentu se nazývá………....(doplň)  4. Popiš cestu vzniku bilirubinu.  5. Vysvětli pojmy: urobilin sterkobilin acholická stolice konjugovaný bilirubin o 6. Napiš příklad hemolytického icteru. o 7. K jaké změně jaterní tkáně dojde při intrahepatálním icteru? Co bývá většinou příčinou? o 8. Dostává se žluč při obstrukčním icteru žluč do střev? Jaká je příčina?

14 Použité zdroje  STŘÍTESKÝ, Jan. Patologie. Olomouc: Epava, 2001, ISBN 80-86297-06-3.  CREATIVE COMMONS. Albinismus [online]. [cit. 22.9.2012]. Dostupný na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Albinisi tic_man_portrait.jpg  CREATIVE COMMONS. Vitiligo [online]. [cit. 22.9.2012]. Dostupný na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Vitiligo 03.jpg


Stáhnout ppt "Patologické pigmentace -endogenní. Střední zdravotnická škola, Národní svobody 420 397 11 Písek, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0580."

Podobné prezentace


Reklamy Google