Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

65.1 Potok, řeka, rybník - zásobník Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Svět kolem nás.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "65.1 Potok, řeka, rybník - zásobník Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Svět kolem nás."— Transkript prezentace:

1 65.1 Potok, řeka, rybník - zásobník Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Svět kolem nás Autor: Mgr. Hana Kopčanová • Co je rybník, řeka a potok • Rostliny u vody • Ryby u nás • V čistých vodách • Obojživelníci • Zvířata kolem vod • Skokan hnědý • Procvičení

2 65.2 Co je rybník, řeka a potok? Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Svět kolem nás Rybník je vodní plocha, která je uměle vytvořená člověkem. Slouží především k chovu ryb. Nejvíce rybníků je u nás okolo Třeboně. Najdi, který rybník je u nás největší a kde leží? Potok je přirozený vodní tok, který je menší než řeka. V létě může vysychat a naopak na jaře mívá více vody díky tání sněhu. Potok se obvykle vlévá do řeky nebo rybníka. Řeka je také přirozeným tokem. Bývá větší než potok, takže v létě většinou nevysychá. Která řeka je nejdelší řekou v ČR?

3 65.3 Rostliny u vody. Poznáš je? Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Svět kolem nás blatouch bahenní leknín bělostný orobinec úzkolistý Vyhledej, které další rostliny můžeš vidět u vody. vrba smuteční Ve vodě také nalezneme nejrůznější druhy řas, které nemají stonek, ani listy a květy.

4 65.4 Ryby v našich vodách. Zkuste vyjmenovat i další. Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Svět kolem nás kapr obecný štika obecná sumec velký

5 65.5 Živočichové v čistých vodách Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Svět kolem nás rak říční pstruh obecný Vyhledej, které další rostliny či živočichy najdeš v čistých vodách, uveď příklady. Někteří živočichové a rostliny žijí pouze v čistých vodách. Znečištěné vody jsou pro ně smrtelné. Podle toho, zda se živočichové ve vodě vyskytují, můžeme určit její čistotu.

6 65.6 Obojživelníci Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Svět kolem nás čolek obecný ropucha obecná mlok skvrnitý Obojživelníci jsou druhy živočichů (obratlovců), kteří žijí ve vodě i na souši. Vajíčka kladou do vody či vlhkého prostředí a nově narození jedinci se nejprve vyvíjejí ve vodě. Nejčastějším zástupcem, kterého můžete potkat, je žába.

7 65.7 Zvířata kolem vod Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Svět kolem nás vážka obecná komár pisklavý kachna divoká čáp bílý

8 65.8 Skokan hnědý Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Svět kolem nás Patří k obojživelníkům, tzn. že je přizpůsoben k životu ve vodě i k životu na souši. Mezi prsty má plovací blány. Živí se hmyzem, který chytá pomocí dlouhého jazyka, který vystřeluje. Skokan se rozmnožuje tak, že samička naklade vajíčka na břeh v teplé vodě. Z vajíček se vylíhnou pulci, kteří žijí pouze ve vodě. Pulcům se postupně vyvíjejí končetiny a začínají se přizpůsobovat životu i na souši.

9 65.9 Zvířata Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Svět kolem nás Podtrhni červeně, která zvířata žijí ve vodě nebo u vody, pojmenuj je.

10 65.10 Použité zdroje, citace Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Svět kolem nás http://www.penzion-chlumutrebone.cz/images/text/volny-cas/vylov.jpg http://www.garten.cz/images_data/5070-salix-alba-tristis-1.jpg http://fotoblog.in/galerie/albums/flora/2205082.jpg http://sas.srs-vodnany.cz/srs/vos3_09/cilek/obrazy/kapr_obecny_zrcadlo.jpg http://www.nepise.cz/img/skola/3716.jpg http://www.chytej.cz/foto/atlas_ryb/sumec_velky/sumec_velky.jpg http://crsmo-litomysl.wbs.cz/rak_kamenac.jpg http://www.biolib.cz/IMG/GAL/112809.jpg http://zena-in.cz/media/2009/08/10/Komar.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/be/European_Common_Frog_Rana_temporaria_%28cropped%29.jpg/265 px-European_Common_Frog_Rana_temporaria_%28cropped%29.jpg http://domskola.bloger.cz/obrazky/domskola.bloger.cz/frog-life-cyclejj.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b5/Mlok.JPG/260px-Mlok.JPG http://prirodakarlovarska.cz/images/carousel/colek-obecny-triturus-vulgaris.png http://www.penzion-chlumutrebone.cz/images/text/volny-cas/vylov.jpg http://www.garten.cz/images_data/5070-salix-alba-tristis-1.jpg http://fotoblog.in/galerie/albums/flora/2205082.jpg http://sas.srs-vodnany.cz/srs/vos3_09/cilek/obrazy/kapr_obecny_zrcadlo.jpg http://www.nepise.cz/img/skola/3716.jpg http://www.chytej.cz/foto/atlas_ryb/sumec_velky/sumec_velky.jpg http://crsmo-litomysl.wbs.cz/rak_kamenac.jpg http://www.biolib.cz/IMG/GAL/112809.jpg http://zena-in.cz/media/2009/08/10/Komar.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/be/European_Common_Frog_Rana_temporaria_%28cropped%29.jpg/265 px-European_Common_Frog_Rana_temporaria_%28cropped%29.jpg http://domskola.bloger.cz/obrazky/domskola.bloger.cz/frog-life-cyclejj.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b5/Mlok.JPG/260px-Mlok.JPG http://prirodakarlovarska.cz/images/carousel/colek-obecny-triturus-vulgaris.png

11 Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Svět kolem nás 65.11 Anotace AutorMgr. Hana Kopčanová Období07 - 12/2012 Ročník4. ročník Klíčová slovaPřírodní společenství – potok, řeka, rybník – zásobník. AnotacePrezentace popisující učivo o rostlinách a živočiších ve vodě a u vody.


Stáhnout ppt "65.1 Potok, řeka, rybník - zásobník Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Svět kolem nás."

Podobné prezentace


Reklamy Google