Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Krajské město LIBEREC Poloha kraje Severní Čechy Další města Jablonec nad Nisou, Harrachov ( lyžařské středisko – skoky na lyžích), Turnov ( výroba.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Krajské město LIBEREC Poloha kraje Severní Čechy Další města Jablonec nad Nisou, Harrachov ( lyžařské středisko – skoky na lyžích), Turnov ( výroba."— Transkript prezentace:

1

2

3

4 Krajské město LIBEREC Poloha kraje Severní Čechy Další města Jablonec nad Nisou, Harrachov ( lyžařské středisko – skoky na lyžích), Turnov ( výroba českého granátu – červená barva ), Česká Lípa Povrch Lužické a Jizerské hory u hranic s Polskem, část Krkonoš, CHKO Český ráj, CHKO Kokořínsko Vodstvo Jizera, Nisa, Ploučnice Máchovo jezero ( někdy označováno jako Velký Dokeský rybník – podle města Doksy na jehož území zasahuje )- uměle vytvořeno, jedná se tedy o rybník Zěmědělství chov dobytka pro výrobu mléka, mléčných výrobků Průmysl výroba bižuterie v Jablonci nad Nisou, sklářský (Nový Bor) a textilní průmysl Pamětihodnosti hrad Bezděz vybudovaný Přemyslem Otakarem II., renesanční zámek Hrubá Skála postavený na vrcholu skály, zřícenina hradu Trosky (dvě části – Bába, Panna) Přírodní zajímavosti Ještěd (televizní vysílač ), Panenská skála u Kamenického Šenova připomínající varhany Významné osobnosti působiště Karla Hynka Máchy, rodiště spisovatele Ivana Olbrachta

5 1.Krajským městem je město ______________________. 2.Napiš alespoň dvě pohoří, která najdeme v tomto kraji: _______________________________________________________________________. 3.Napiš alespoň dvě chráněné krajinné oblasti, která se zde nacházejí: _______________________________________________________________________. 4.Vypiš z mapy tři řeky, které krajem protékají:___________________________________. 5.Jaké jezero se nachází v tomto kraji? Jedná se ve skutečnosti o jezero - jak vzniklo? _______________________________________________________________________. 6.Co se vyrábí v Jablonci nad Nisou? ____________________________________________________.

6 7.Která zřícenina se v kraji nachází? Z kolika částí je složena? Napiš jejich názvy: ___________________________________________________________________. 8.Napiš název přírodního útvaru připomínajícího varhany: _______________________________. 9.Uveď hrad, který bys v tomto kraji mohl/a navštívit: ___________________________________. 10.Na linku vypiš pouze ta města, která patří do tohoto kraje: Česká Lípa, Český Bor, Turnov, Mělník, Trutnov, Šluknov _______________________________________________________________________________ 11.Která významná osobnost v tomto kraji pobývala – napiš jméno a čím byla: ____________________________________________________.

7

8

9 Krajské městoHRADEC KRÁLOVÉ Poloha kraje Severovýchodní Čechy Další města Jičín ( postava Rumcajse, Manky a Cipíska), Náchod, Dvůr Králové (ZOO s částí nazvanou Safari – volný výběh zvířat) Povrch Krkonoše, Orlické hory, Polabská nížina Vodstvo Labe, Metuje, Orlice, Cidlina Zěmědělství pšenice, cukrovka, kukuřice, brambory, len, chov skotu a ovcí Průmysl textilní průmysl (Trutnov, Vrchlabí), ruční krajky ve Vamberku, klavíry značky Petrof v Hradci Králové Pamětihodnosti Babiččino údolí – ( údolí řeky Úpy na Náchodsku) - místo pojmenováno podle knihy Babička od Boženy Němcové, jeho součástí je i zámek v Ratibořicích a Viktorčin splav, hrad Kost postavený z pískovcových kvádrů, zámek Kuks, zámek Opočno Přírodní zajímavosti Sněžka – nejvyšší hora ČR (1 602 m.n.m.) – přes její vrchol vede česko-polská hranice, pramen řeky Labe na Labské louce v Krkonoších ( u něj deska s erby měst, kterými Labe protéká), Prachovské skály – nejnavštěvovanější místo Českého ráje, Adršpašsko-teplické skály – největší pískovcová skalní města u nás ( množství stěn, věží, kaňonů i umělý vodopád), významná střediska zimních sportů – Pec pod Sněžkou, Špindlerův Mlýn,.. Významné osobnosti Působiště Josefa a Karla Čapka, Karla Jaromíra Erbena, Aloise Jiráska, Boženy Němcové, Karla Poláčka, Eduarda Štorcha

10 1.Krajským městem je město ____________________________. 2.Ve které části republiky se kraj nachází ( sv. strany, část ČR): ___________________________________. 3.Které pohoří zasahuje do tohoto kraje (uveď alespoň dvě) : ____________________________________. 4.Napiš dvě řeky tohoto kraje:______________________________________________. 5.Přiřaď k městům, co se v nich vyrábí nebo čím je známé: a)Vamberk - ___________________________ b)Jičín - _______________________________ c)Dvůr Králové - ______________________ d)Špindlerův Mlýn - _____________________ 6.Ve kterém městě tohoto kraje je rozvinut textilní průmysl: _________________________________________. 7. V jaké části kraje najdeme Babiččino údolí? __________________________________________________.

11 8.Napiš, s jakou postavou z našich dějin je tato část kraje spojena: _____________________________ 9.Napiš nejvyšší bod kraje, uveď i jeho nadmořskou výšku: _________________________________ 10.Napiš alespoň dva zámky tohoto kraje: ________________________________________________ 11.Napiš alespoň jeden hrad tohoto kraje: _________________________________________________ 12.Jak se nazývá nejnavštěvovanější místo Českého ráje: ____________________________________ 13.Jak se nazývají největší pískovcová skalní města u nás: ____________________________________


Stáhnout ppt "Krajské město LIBEREC Poloha kraje Severní Čechy Další města Jablonec nad Nisou, Harrachov ( lyžařské středisko – skoky na lyžích), Turnov ( výroba."

Podobné prezentace


Reklamy Google