Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autor: Marcela Budinská Datum: Únor 2013 Ročník: 7. Vzdělávací oblast: Člověk a příroda Vzdělávací obor / předmět: Přírodopis Tematický okruh: Zoologie.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autor: Marcela Budinská Datum: Únor 2013 Ročník: 7. Vzdělávací oblast: Člověk a příroda Vzdělávací obor / předmět: Přírodopis Tematický okruh: Zoologie."— Transkript prezentace:

1 Autor: Marcela Budinská Datum: Únor 2013 Ročník: 7. Vzdělávací oblast: Člověk a příroda Vzdělávací obor / předmět: Přírodopis Tematický okruh: Zoologie Téma: Mořští ptáci Autorství: Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Marcela Budinská Použitá literatura: Mgr. Věra Čabradová, RNDr. František Hasch, Mgr. Jaroslav Sejpka, Mgr. Ivana Vaněčková, PŘÍRODOPIS 7 učebnice pro základní školy a víceletá gymnázia, vydalo nakladatelství Fraus, Plzeň 2005 Tento výukový materiál vznikl v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

2  Tučňáci  Albatrosi  Plameňáci

3  Přizpůsobili se plavání a potápění.  Ztratili schopnost létat.  Křídla přeměněna na veslování, nohama při plavání kormidlují.  Chrání je silná vrstva podkožního tuku.  Peří mají mastné, ošetřují ho výměškem z kostrční žlázy.  Žijí ve skupinkách – v koloniích.  Žijí v oblastech Antarktidy.  Jejich potravou jsou především ryby a hlavonožci.

4  http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Manchot_royal_-_King_Penguin.jpg

5  Má zavalité a vzpřímené tělo  Samice snáší jedno vejce, které ukládá na nohy a shora je přikryje záhybem kůže  Vylíhlé mládě se zpočátku ukrývá pod kožním záhybem jednoho z rodičů, druhý se vydává na lov  Při krmení zanořuje mládě hlavu do zobáku rodiče

6  http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Aptenodytes_forsteri_-Snow_Hill_Island,_Antarctica_-adults_and_juvenile-8.jpg

7  http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Penguin-lifecycle_czech.jpg

8  Tučňák císařský je nejvyšší a nejtěžší ze všech tučňáků. Je endemitem Antarktidy. Samec má stejné rozměry i zbarvení peří jako samice, dosahuje výšky 122 centimetrů a váhy mezi 22–45 kilogramy. Hřbet a hlavu má černou, břicho bílé a okolí uší žluté. Jako všichni ostatní tučňáci je nelétavý a jeho křídla jsou tuhá a zploštěná v ploutve.

9  Tučňák císařský se rozmnožuje v prostředí,kde teplota vzduchu může klesnout na -40 °C a vítr může dosáhnout rychlosti až 144 km/h. Teplota vody je - 1,8 °C, což je mnohem méně než průměrná teplota jeho těla (39 °C). Pod pokožkou má vrstvu tlustou až 3 cm a 80–90 % izolace zajišťuje peří. Vrstva tuku mu ztěžuje pohyb na pevnině. S hustotou 15 per na cm 2 je to nejhustěji opeřený pták na světě. Aby udržel peří mastné a voděodolné, musí ho čechrat.

10  http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Kaiserpinguine_mit_Jungen.jpg

11  http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Little_Blue_Penguin_(Eudyptula_minor)_-Adelaide_Zoo.jpg

12  Tučňák nejmenší je tučňákem skutečně nejmenším a zároveň tzv. "nočním". Přes den je buď na moři nebo v podzemním hnízdě, ze kterého vychází nebo se do něj vrací až za soumraku. Tito ptáci měří asi 35 až 40 cm a váží 1,1 až 1,6 kg.

13  Jsou to výborní letci.  Mají dlouhá a štíhlá křídla.  Mají silné nohy s plovacími blánami.  Výborně plavou.  Loví ryby, hlavonožce a medúzy.

14  http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:070226_wandering_albatross_off_Kaikoura_3.jpg

15  Albatros stěhovavý má velkou hlavu a dlouhý silný zobák. Albatros stěhovavý má největší rozpětí křídel ze všech současných ptáků, v průměru 3,1 m. Největší ověřené rozpětí činí 3,7 m, ale existují i zprávy o rozpětích přes osm metrů. Díky svým obrovským křídlům může albatros stěhovavý trávit dlouhé hodiny ve vzduchu. Za den může nalétat až tisíc kilometrů.

16  Žijí u mořských zátok a jezer.  Mají dlouhé brodivé nohy s plovacími blánami.  Mají dlouhý krk.  Potravu loví v mělké vodě pomocí zobáku s vroubky.  Živí se měkkýši, larvami, planktonem.

17  http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Flam.greater.600pix.jpg

18  Mají dlouhé růžové nohy s plovacími blánami. Tělo je růžovobílé. Dlouhý krk a hlava jsou čistě růžové, mnohdy i dočervena. Mají také dlouhá, výrazně zbarvená křídla, která dosahují rozpětí 140-170 cm. Jejich zvláštně vyvinutý a tvarovaný zobák jim umožňuje vyhledávat a filtrovat potravu z mělké vody. Zobák přitom drží tak, aby byl ponořen do vody. Proud vody protéká zobákem, zachytává potravu vroubky na zobáku a voda poté odteče po stranách zobáku ven.

19 11. Na které polokouli žijí tučňáci? NNa jižní polokouli. 22. Proč se za velkých mrazů tučňáci shlukují k sobě? NNavzájem se zahřívají. 33. Čím se živí většina mořských ptáků? PPotravu získávají z vody, např. ryby, hlavonožce apod. 44. Co způsobuje typické zbarvení plameňáků? VV potravě přijímají barvivo karoten.


Stáhnout ppt "Autor: Marcela Budinská Datum: Únor 2013 Ročník: 7. Vzdělávací oblast: Člověk a příroda Vzdělávací obor / předmět: Přírodopis Tematický okruh: Zoologie."

Podobné prezentace


Reklamy Google