Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Život na Zemi Přeneseme se do doby před mnoha miliony lety a seznámíme se s životem prazvláštních zvířat.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Život na Zemi Přeneseme se do doby před mnoha miliony lety a seznámíme se s životem prazvláštních zvířat."— Transkript prezentace:

1 Život na Zemi Přeneseme se do doby před mnoha miliony lety a seznámíme se s životem prazvláštních zvířat.

2 Úvodem  Nalezené kosti velkých rozměrů bývaly často přisuzovány bájným obrům-drakům.  Nelze vyloučit, že tyto kosti patřily dinosaurům. První známá naleziště se objevila v Kanadě, na poušti Sahara, v Číně a v USA.  Někdy se tělo mrtvého dinosaura nalezlo na dně řeky, jindy se nalezla kostra ve skalách.  V naší republice se naleziště dinosaurů pravděpodobně nedočkáme, protože ta byla v době dinosaurů pokryta mělkým mořem.

3 Vývoj života prazvláštních zvířat  První dinosauři se na Zemi objevili před 200 miliony lety.  V průběhu 140 milionů let vzniklo mnoho rozmanitých druhů.  Šířili se po všech kontinentech a přizpůsobovali se různým prostředím.  Někteří se pohybovali nemotorně a pomalu po všech čtyřech končetinách, jiní běhali po dvou rychleji než olympijští běžci.

4 Deset významných rodů dinosaurů  1. Coelophysis  2. Deinonychus  3. Tyranosaurus  4. Plateosaurus  5. Diplodocus  6. Compsognathus  7. Iguanodon  8. Stegosaurus  9. Ankylosaurus  10. Triceratops

5 Býložravci  Brachiosaurus, Diplodocus  Měli široké tělo, malou hlavu a žirafí krk. Právě tento krk sloužil k tomu, aby si mohli pochutnávat na listech stromů.  Deset automobilů postavených těsně za sebou odpovídá délce jednoho takového dinosaura.

6 Diplodocus

7 Masožravci  Tyrannosaurus  Ještěr krutovládce, dlouhý 15 metrů a vážící 8 tun.  Měl asi 60 zubů a každý z nich měřil 15 až 20 cm.  Většina masožravých dinosaurů se pohybovala po zadních končetinách.  Tím mohli rychle běhat a chopit se své kořisti. Užitečné byly i malé přední končetiny, které vypadaly jako lidské ruce s prsty ve formě drápů.

8 Tyranosaurus

9 Zabijáci  Velociraptor  Napadal živočichy dlouhou zadní končetinou, zatím co na druhé stál a udržoval rovnováhu pomocí ocasu.  Tlapy měl opatřeny drápy, kterými sekal po oběti.  I přes svou velikost se uměl rychle pohybovat.

10 Velociraptor

11 Létající ptáci  Pterosaurus, Pterodaktyl  V době dinosaurů se na obloze, nad hladinou moří, vznášeli velcí létající ptáci, z nich někteří měli rozpětí křídel až 12 metrů.  Byli to výborní rybáři.

12 Létající ptáci

13 Vyhynutí pradávných tvorů  Před 65 miliony lety, na sklonku prehistorické doby křídy (to bylo jedno z období pravěku), většina dinosaurů vyhynula. Vědci nedokáží přesně vysvětlit příčinu. Nabízí se různé teorie. Jedna mluví o výbuchu hvězdy v blízkosti planety Země, která zaplavila Zemi smrtelným zářením. Další, že se Zemí se srazil meteorit, který vyvolal výbuch a v zápětí, že se v atmosféře vytvořila hustá prachová pokrývka, která bránila pronikání slunečních paprsků. Jiní se domnívají, že vyhynuli důsledkem postupné změny podnebí.

14 První lidé  Po éře dinosaurů se začali objevovat i první lidé. Naši předkové se objevili v Africe před 3,5 miliony lety.  Patřili do velké rodiny australopitéků.  Ti se dělí podle velikosti:  a) větší než 1,5 m  b) menší než 130 cm

15 Vývoj člověka  1. Homo Habilis – člověk zručný – vyráběl si primitivní nástroje z úlomků kamenů  2. Homo Erectus – člověk vzpřímený – už se nebál ohně, snažil se oheň využívat pro lov  3. Člověk neandrtálský – uměl se přizpůsobovat měnícím se podmínkám  4. Homo Sapiens Sapiens – člověk kromaňonský – stavěl domy z hlíny, žil v jeskyních, tvořil nástroje, šperky z kostí, lodě z kostí a rákosí, pohřebiště, uměl rozdělat oheň

16 Písmo Nejstarší vynález lidstva  Období pravěku skončilo s objevem písma. Každá kresba znamenala nějakou věc, bytost nebo událost.  V současnosti přes 400 druhů písma.  1. obrázkové  2. klínové  3. fénické  4. hieroglyfy  5. latinka

17 Psací potřeby  Papyrus – z rostliny, roste podél řeky Nilu  Pergamen – z kůže velkých zvířat a dobytka  Papír - tradiční  Knihy a knihtisk – J.Guttenberg  V Čechách :  Cyrilice, hlaholice  Jiné druhy písma:  Morseovo písmo, Braillovo písmo,…

18 Závěrem Prezentace byla vytvořena pro děti základních škol, jejichž oblíbené téma zní „dinosauři“. Texty v prezentaci jsou použity z materiálu knihovny (encyklopedie, časopisy). Obrázky z internetu: pohybující se pračlověk: http://www.gify.nou.cz/lid_praclovek.htm Obrázky jednotlivých dinosaurů: www.dinopark.eu www.wikipedia.cz Děkuji. Městská knihovna Znojmo Pobočka Loucká 21 Vypracovala: Jana.


Stáhnout ppt "Život na Zemi Přeneseme se do doby před mnoha miliony lety a seznámíme se s životem prazvláštních zvířat."

Podobné prezentace


Reklamy Google