Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název projektu: Environmentální výchova ve školních úlohách, experimentech a exkurzích Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.10/03.0008.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název projektu: Environmentální výchova ve školních úlohách, experimentech a exkurzích Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.10/03.0008."— Transkript prezentace:

1 Název projektu: Environmentální výchova ve školních úlohách, experimentech a exkurzích Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.10/

2

3 - Chemická značka: Au (Aurum)

4 - Zlato je elektricky vodivý a chemicky odolný kov. Použití: - Použití: Šperky a pozlacování, průmysl, zubní lékařství, bankovnictví. Získávání: - Získávání: Rýžováním, hlubinnou těžbou, louhováním z horniny.

5  -Pro těžbu zlata se nejvíce využívá kyanid draselný (KCN)  -Kyanid draselný je silný jed. Intoxikace těla probíhá požitím, inhalací nebo vstřebáváním kůží. V žaludku se z něj působením kyseliny chlorovodíkové uvolňuje vysoce jedovatý kyanovodík (HCN).  -Smrtelná dávka KCN je mg, při vdechování nastává smrt během několika sekund.  -Toxický účinek spočívá v blokování enzymů tkáňového dýchání → transport kyslíku v krvi je neporušen, ale tkáně ho nemohou přijímat. Následkem je dušení, hlavně některých mozkových center.

6 - Proces louhování spočívá v namletí horniny obsahující zlato. Namletá hornina se potom louží roztokem alkalických kyanidů. Poté probíhá redukce, například průchodem elektrického proudu. Zlato se vyloučí na zápornou elektrodu (katodu). 4 Au + 8 KCN + 2 H 2 O → 4 KAu(CN) KOH

7 - Použití kyanidu představuje velice rizikový proces, příkladem může být katastrofální zamoření Dunaje kyanidy a těžkými kovy, při havárii v rumunském Baia Mare. - V noci z se protrhla hráz držící m 3 kontaminované vody (cca. 100 tun kyanidu). Tato kontaminovaná voda se přelila přes pole až do řeky Somes. Znečištěná voda nakonec dosáhla až do řeky Tisy a Dunaje.

8 - Mapka ukazující polohu Baia Mare, řeku Someş která byla znečištěna jako první, následně řeka Tisa, která proudí až do Dunaje.

9 - Kontaminovanou vodou byly znečištěny dodávky pitné vody pro 2,5 milionů Maďarů. - Těžké kovy, které unikly společně s kyanidem, mají dlouhodobý negativní vliv na životní prostředí. - V některých místech je stále koncentrace kyanidu krát vyšší než je povoleno.

10 Na řece Tise byl vyhuben prakticky všechen vodní život. Dále na jih (Srbsko), to bylo kolem 80%. Není všechno zlato, co se třipytí...  

11      hungary_toxic_spill_could_be_worse_than_baia_mare_cyanide _disaster.html hungary_toxic_spill_could_be_worse_than_baia_mare_cyanide _disaster.html  The+Baia+Mare+cyanide+spill+in+Romania The+Baia+Mare+cyanide+spill+in+Romania


Stáhnout ppt "Název projektu: Environmentální výchova ve školních úlohách, experimentech a exkurzích Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.10/03.0008."

Podobné prezentace


Reklamy Google