Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

předpokládaného klimatu na Hrách XXVIII. Letní olympiády Athény 2004

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "předpokládaného klimatu na Hrách XXVIII. Letní olympiády Athény 2004"— Transkript prezentace:

1 předpokládaného klimatu na Hrách XXVIII. Letní olympiády Athény 2004
ATHÉNSKÉ POČASÍ Analýza předpokládaného klimatu na Hrách XXVIII. Letní olympiády Athény 2004 ( ) Ing. Tomáš Fryč MUDr. Jaroslav Větvička (CZZSR, ČOV)

2 Porovnání klimatu Prahy a tří olympijských měst
Vždy je porovnáváno měsíční období, uvnitř kterého byl zahrnut termín konání OH. Klimatologické údaje pocházejí z archivů národních hydrometeorologických ústavů. Jedná se minimálně o 30-ti leté řady. Data byla získána z internetových serverů:

3 Porovnání klimatu Prahy a tří olympijských měst

4 Porovnání klimatu Prahy a tří olympijských měst

5 Porovnání klimatu Prahy a tří olympijských měst - závěry
Průměrné srpnové klima v Praze je podobné jako klima v Sydney v čase LOH. Klima očekávané v období LOH v Athénách je nejbližší klimatu během LOH v Atlantě. Athénské klima se však výrazně liší od zbylých pozorovacích míst a to i od Atlanty: - v množství spadlých srážek (v Athénách v létě prší jen výjimečně), - v počtu slunečných hodin (v Athénách převládá jasná obloha; hodnota 10,7 slunečných hodin je navíc zkreslená délkou dne, který je zde z uvedených míst nejkratší), - v hodnotě relativní vlhkosti (navíc dále od moře relativní vlhkost výrazně klesá; údaje jsou ze stanice Hellenic ležící v blízkosti moře),

6 Porovnání klimatu Prahy a tří olympijských měst - závěry
Z uvedeného vyplývá: v Athénách v době OH lze očekávat nejteplejší a tedy nejméně příznivé klima pro některé druhy olympijských sportů v porovnání s klimatem na minulých OH.

7 Charakteristika athénského počasí

8 Charakteristika athénského počasí

9 Charakteristika athénského počasí
Vysvětlení pojmu Tefektivní (pocitová teplota) Pocitová teplota je údaj, který je vypočten z hodnot teploty (T), větru (V) a relativní vlhkosti (H) naměřených v jednom okamžiku. Tefektivní = 37-(37-T)/(0,68-0,0014.H+1/(1,76+1,4.V 0,75))-0,29.T.(1-H/100) Tato veličina nejlépe vystihuje počasí, jak jej vnímá lidský organismus. Je třeba rozlišovat, jestli jsou klimatologické údaje změřeny ve stínu, či na slunci. Uvažuje -li se o pocitové teplotě, jak ji vnímá lidský organismus, který je na slunci, tak je třeba do vzorce dosazovat též údaje naměřené na přímém slunci. Na slunci se běžně klimatologické údaje neměří, takže i uvedený graf, který vychází z historické 10-ti leté řady, uvažuje pro výpočet Tef teplotu ve stínu. Porovnání Tef "ve stínu" a "na slunci" - maxima z oblasti Athén dne

10 Porovnání počasí v různých athénských lokalitách
Orientační mapky Athén a okolí

11

12

13

14

15

16 Průběh dopolední teploty v Athénách v oblasti Schinias při kanoistických závodech v srpnu (údaje poskytnuty pořadatelem)

17 Postřehy některých členů Českého olympijského týmu z letošní návštěvy Athén během srpna
Data byla získána vlastním měřením členy realizačních týmů během letošních srpnových pobytů v Athénách. J. Regec (cyklistika), ( ) Doc. MUDr. V. Zeman (střelba), ( ) P. Mokrý (kanoistika), ( ) MUDr. J.Větvička, J. Hrdina (ČOV) ( )

18 Teploty v oblasti Athén naměřené v srpnu 2003

19 Teploty v oblasti Athén naměřené v srpnu 2003

20 Postřehy některých členů Českého olympijského týmu z letošní návštěvy Athén během srpna
V oblasti Athén byl ve stejnou denní dobu v jednom dni naměřen velký rozdíl teplot.

21 Postřehy některých členů Českého olympijského týmu z letošní návštěvy Athén během srpna
ranní i večerní teploty obvykle neklesají pod 25°C, téměř všechny vnitřní prostory (hotely, autobusy, kryté sportovní haly) jsou klimatizovány na teplotu kolem 28°C.

22 Shrnutí charakteristiky srpnového počasí v Athénách
Nejvyšší denní teploty se většinou pohybují kolem 33°C, "na sluníčku" bývá nejčastěji ještě o °C tepleji, pravděpodobnost slunečného počasí je 90%, okolí Athén je velmi členité. Dále od moře je méně příznivé klima pro lidský organismus - větší teploty, malá vlhkost, velké teplo během dne zmírňuje pravidelný vítr. Na některé sportovní disciplíny (kanoistika, cyklistika) bude mít vliv větru velký význam. Fouká převážně ze severu až severovýchodu a odpoledne vítr zesiluje až na hodnoty kolem 5 m/s.

23 Jaké počasí lze očekávat v Athénách během olympiády 13.-29.8.2004
Na jakékoliv seriózní předpovědi je ještě brzy, takže je lepší použít statistiku: je pravděpodobné, že by mohlo být takové počasí, jaké je uvedeno v předchozích tabulkách dlouhodobých průměrů, ustálenost počasí v této oblasti je velmi vysoká, v posledních 10 letech se statisticky významně vymykal pouze rok 2002 (více oblačnosti a srážek), jedná se tedy o rok, kdy v Čechách byly ničivé povodně a počasí v celé Evropě tehdy bylo netypické a neustálené.

24 Přehled zdrojů dat a autorů
Většina vstupních dat použitá pro tuto práci byla získána ze „světových“ internetových serverů: Worldweather.org, WeatherOnline.co.uk, Worldclimate.com, Wunderground.com, a z řeckého meteoserveru: hnms.gr

25 Zřízení funkce meteorologického konzultanta pro LOH 2004
Cíl: poskytovat informační meteorologický servis pro potřeby reprezentačních družstev při přípravných soutěžích a campech poskytovat informační meteorologický servis v průběhu vlastních Her (krátkodobé předpovědi)

26 Zřízení funkce meteorologického konzultanta pro LOH 2004
Metody spolupráce s uživateli (členové realizačních týmů RD, ČOT): shromažďování průběžných informací o počasí na webových stránkách ČOV, včetně tohoto úvodního sdělení ( . Od jara se zde začnou objevovat „reporty“ v nepravidelných intervalech. Od poloviny července je předpokládána pravidelná krátkodobá (v případě potřeby i denní aktualizace). Shromažďování internetových odkazů s meteorologickými informacemi ve spojitosti s OH v Athénách. Vyhodnocování předpovědí z různých zdrojů s vlastními komentáři. Konzultace přes , event. telefon Snaha podávat informace specifické pro jednotlivá sportovní odvětví, resp. sportoviště - nabídka spolupráce s jednotlivými realizačními týmy.

27 Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt "předpokládaného klimatu na Hrách XXVIII. Letní olympiády Athény 2004"

Podobné prezentace


Reklamy Google