Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název školy: Speciální základní škola, Louny,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název školy: Speciální základní škola, Louny,"— Transkript prezentace:

1 Název školy: Speciální základní škola, Louny,
Poděbradova 640, příspěvková organizace Autor: Mgr. Věra Elbelová Název materiálu: VY_32_INOVACE_13_Čj8 –příčestí minulé- různé rody Téma: Čj- 8. ročník- příčestí minulé –různé rody Název sady: Český jazyk- VIII.ročník Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/

2 Anotace prezentace je určena pro 8. ročník speciální školy
slouží k výuce českého jazyka – části jazyková výchova strana 3 a 4 - podklad pro výklad strana 4 a 5- procvičování osvojení pravidel při psaní koncovek strana 6 a 7 - žáci rozebírají jednotlivé věty, hledají a opravují chyby strana 8 - žáci samostatně vymýšlí vhodné podměty pro nedokončené věty.

3 Pravopis příčestí minulého při shodě přísudku s podměty různého druhu
Je-li alespoň jeden podmět rodu mužského životného, pak je koncovka příčestí minulého - li Př.: Muži a ženy tančili na plese. V zoo byli sloni a žirafy.

4 Není-li žádný z podmětů rodu mužského životného, pak je koncovka - ly Doplňte: Slonice a slůňata odpočíval_ ve stínu. V parku seděl_ děti a babičky. Maruška a Jeník loupal_ perníček. Autobusy a auta stál_ na hranicích.

5 KONTROLA Slonice a slůňata odpočívaly ve stínu.
V parku seděly děti a babičky. Maruška a Jeníček loupali perníček. Autobusy a auta stály na hranicích.

6 Najděte a opravte chyby v textu
Na stole voněly buchty a koláče. Medvědi, vlci a lišky pobíhaly kolem. Jana, Pavla a Simona neviděli film. Učitelé a učitelky podporovali své žáky při soutěži. V ulici za domem leželi staré boty a kabelky. Kocouři si hráli s míčem a tkaničkou.

7 KONTROLA Na stole voněly buchty a koláče.
Medvědi, vlci a lišky pobíhali kolem. Jana, Pavla a Simona neviděly film. Učitelé a učitelky podporovali své žáky při soutěži. V ulici za domem ležely staré boty a kabelky. Kocouři si hráli s míčem a tkaničkou.

8 Doplňte vhodné podměty
_________a________ utíkali pryč. Pod stromem ležely ______ a ______. _________ a _______ shrabaly listí. U potoka se koupali _______a______. _______a______ neposlechly babičku. _______, _______ a ______ se pásly na louce. _________a_______ se vrátili z cesty.

9 Použité zdroje Obrázky : dostupné na clipart MS Office
[cit ]


Stáhnout ppt "Název školy: Speciální základní škola, Louny,"

Podobné prezentace


Reklamy Google